Chatbot nedir? Neden bu kadar önemlidir? Nasıl çalışıyor?

Chatbotlar, yapay zeka ve makine öğrenme alanındaki gelişmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Chatbotlar genellikle belli kuralları takip eden (bazen de yapay zeka ile çalışan) ve bir sohbet arayüzü üzerinden kullanıcılar ile soru cevap şeklinde konuşabilen servislerdir.

Chatbot nedir? Neden bu kadar önemlidir? Nasıl çalışıyor? Nasıl Chatbot yapılır?


Bu yazımda sizlere bu soruların cevaplarını en basit haliyle vermeye çalıştım.

Chatbot Nedir?

Chatbotlar, yapay zeka ve makine öğrenme alanındaki gelişmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Chatbotlar genellikle belli kuralları takip eden (bazen de yapay zeka ile çalışan) ve bir sohbet arayüzü üzerinden kullanıcılar ile soru cevap şeklinde konuşabilen servislerdir.
İşlevsellikten eğlenceye kadar birçok farklı amaçla kullanılabilen bu servisler, başta Facebook Messenger olmak üzere sohbet imkanı sağlayan platformlar üzerinden çalıştırılıp, kullanılabilir.
Konuyu biraz açmak gerekirse…
Eğer bir mağazadan online alışveriş yaparak bir ayakkabı satın almak istiyorsanız yapacaklarınız bellidir. Önce web sitesini ziyaret eder ve beğendiğiniz ayakkabıyı bulana kadar sitede dolaşırsınız.
Chatbotlar bu alışveriş alışkanlığınıza farklılık katar. Uğradığınız – uğrayabileceğiniz zaman kaybından sizi korur. Chatbotu sistemine entegre eden alışveriş sitelerinde, sohbet ekranı üzerinden istediğiniz ayakkabının nasıl bir şey olduğunu söyleyerek, chatbotun o ayakkabıyı sizin için bulmasını sağlayabilirsiniz. Chatbot, size aradığınız ürünlerle ilgili sorular sorar, vereceğiniz yanıtlara göre ihtiyacınız olan ürünü ekranınıza getirir.
Chatbotların bu kadar gündemde olmasında ve gelecek vadetmesinde Facebook’un payı ise büyük.
2017 yılında özellikle e-ticarette chatbot’ların kullanımı artacak. Tüketici bilgilerini ve davranışlarını ezberleyen bu otonom mesaj sistemleri, sorulara hemen cevap vererek e-ticaret işlemlerini hızlandıracak.


Chatbot Facebook

Facebook’un, Messenger uygulamasında chatbot’ları destekleyeceğini açıklaması bu alanda büyük bir itici güç oluşturdu ve kısa süre içerisinde Messenger’daki bot sayısı on binleri aştı. Messenger, Facebook’tan daha hızlı büyüyor ve bu alana yatırımları dev boyutta.
Facebook, bu alanda yapay zeka çalışmalarında da geliştirmelerine devam ediyor. Chatbotlar için plugin, arama – tarama – listeleme gibi özellikleri ve iki farklı türde sundukları reklam modeli de var. Bu çalışmaların örneklerini Finansal Servislerinden Sorumlu Lideri Gül Yüksel Akkaya’dan dinlediğim için kendimi şanslı hissediyorum.


Aşağıda Facebook’un Mesajlaşma Ürünleri Başkan Yardımcı David Marcus’un, Facebook Messenger chatbot’unu kullanarak ayakkabı almanın nasıl bir şey olduğunu anlattığı ilginç bir video var. Bu konuyla ilgiliyseniz 7. Dakikadan sonrasını izlemenizi öneririm.

Oracle’ın yaptığı bir araştırmaya göre, 2020 yılında her beş markadan dördü chatbot kullanmayı düşünüyor.

Chatbot Örnekleri

Ayakkabı satın almak chatbotlar üzerinden yapabileceğiniz tek şey değil.
Örneğin;
Hava Durumu Botu: Ne zaman sorsanız size hava durumunu söylüyor. Hatta facebook hesabı da var. Çenesi oldukça düşük bu arada 😀
Haber Botu: CNN’in haber botundan ilginç bir gelişme olduğunda size haber vermesini isteyebilirsiniz, böylece hiçbir haberi kaçırmazsınız. Şimdiye dek 26 Milyon kişi
Zaman Çizelgesi Botu: Toplantı ayarlamaya kadar birçok işe yarayan bu bot sayesinde, zaman çizelgenizi belirleyebiliyorsunuz.
Bunlar benim kullandığım botlar. Fikir vermesi açısından denemenizi öneririm. Öte yandan botlarla yapılabileceklerin sınırı yok. Hayal edebildiğiniz her şey için bir bot yapabilirsiniz. Bana göre tek kusurları aşırı hızlı olmaları.

Chatbotlar Neden Önemli?

Birçok insan chatbotların abartıldığını ve o kadar da önemli olmadıklarını düşünüyor. Öte yandan chatbotlar hepimiz için fırsat sunuyor. Günümüzde ilk kez mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya uygulamalarından daha fazla kullanılıyor ki bu önemli bir gelişme.
İnsanlar mesajlaşmaktan hoşlanıyor. Kitlenizin çok büyük bir çoğunluğu mobil uygulamalarla herhangi bir etkileşime geçmekten daha çok mesaj göndermeyi tercih ediyor. OpenMarket’ın raporuna göre 1980 ve sonrasında doğan daha genç nesil, telefonla konuşmak yerine mesajlaşmayı tercih ediyor. Aynı zamanda bu raporda, sosyal medyanın müşteri desteği için en iyi kanal olduğundan da söz ediliyor. Bütün bunları bir araya getirirsek hedef kitlenizin;
 • Sohbet etmekten hoşlandığını,
 • Sevdikleri markalarla bağlantıya geçmek için sohbet etmeyi tercih ettiğini,
 • Sorularına hızlı bir şekilde yanıt almak istediklerini
söyleyebiliriz.


BI Intelligence’in yukarıdaki tablosu da gösteriyor ki insanlar Mesajlaşma uygulamalarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Chatbot’ların bu kadar önemli olmasının sebebi de tam olarak bu. Çünkü chatbotlar, online bir iş kurmak isteyen herkese, insanların büyük ihtimalle kullanmaktan hoşlanacakları bir farklılık ve fırsat sunuyor.
Peki bizimle etkileşime girip cevap verebilen, neredeyse konuşabilen bu chatbotlar nasıl çalışıyor dersiniz?

Chatbotlar Nasıl Çalışıyor?

Günümüzde iki çeşit chatbot kullanılıyor. Bunlardan ilki, işlevlerini bir kurallar dizisi sayesinde gerçekleştirirken, daha gelişmiş olan diğeri ise Makine Öğrenimi’ni kullanıyor. Bu da şu anlama geliyor:
Kural dizisi ile çalışan botumuz son derece kısıtlı, sadece spesifik bazı komutlara cevap verebiliyor. Eğer onun komutları arasında olmayan bir şey söylenirse bunu anlamıyor. Yani ne kadar zekice programlandıysa bu botumuz da o kadar zeki oluyor.
Makine Öğrenimi ile çalışan bot’un ise yapay bir beyni var, yani yapay da olsa bir zekası olduğunu söyleyebiliriz. Bu botla iletişime geçerken aşırı spesifik komutlar vermenize gerek yok. Çünkü o komutları değil, aslında dili anlayabiliyor. Bununla da kalmayan chatbot, sizinle kurduğu diyaloglar esnasında kendini geliştiriyor ve daha zeki bir hal almaya başlıyor. Bu konuda Siri’nin kullanıcılarını ne kadar şaşırttığını hatırlatmak isterim.

Yapay Zeka

Peki, bu botlar yapay zeka ile çalışıyorsa, bu durum chatbot yapmanın zor olduğu anlamına mı geliyor?
Chatbot yapmak isteyen herkesin yapay zeka konusunda birer uzman olması mı gerekiyor?
Hayır, botlardan birini yapmak için yapay zeka konusunda uzman olmanıza gerek yok. Fakat yapacağınız uygulama ile ilgili henüz büyük vaatlerde bulunmamakta fayda var, ilk denemeler hayal kırıklığı yaratabiliyor…. Bununla birlikte son on yılda yapay zeka alanında çok sayıda gelişme meydana geldi. Artık kod yazmayı bilen hemen herkes ürünlerine biraz yapay zeka ekleyebiliyor.

Nasıl Chatbot Yapabilirim?

Bir chatbot yapmak kulağa korkutucu gelebilir. Yapay zeka kullanarak bunu yapmak gerçekten göz korkutucu. Öte yandan önce basit olan ile başlayabilirsiniz.
Öncelikle chatbotunuzun Facebook, Slack… platformlarından hangisinde “hayat bulacağına” karar vermelisiniz. Daha sonrasında botunuzu çalıştırabileceğiniz bir sunucu ayarlamalı ve botunuzun hangi hizmeti vereceğini seçmelisiniz. Bu hizmetlerle ilgili detaylı bilgi almak için buradan ve buradan da yardım alabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz platformlara birkaç örnek vermek gerekirse;
 • Facebook Messenger
 • Slack (ülkemizde çok tercih ediliyor, seveni kadar sevmeyeni de bol)
 • Discord
 • Telegram
 • Kik (özellikle gençlerin favorisi)

Botunuzu kurabileceğiniz servisler ise;
 • Octane AI
 • wit.ai
 • howdy’s botkit
 • api.ai
 • textit.in
 • Motion.ai
 • Chatfuel
 • IBM Watson
 • BeepBoopHQ
 • Dexter
 • converse.ai
 • Gupshup

2017’de şirketler, Facebook’un sunduğu veya kendi chatbot sistemlerini kurarak müşterileriyle olan etkileşimlerine hız kazandırarak, bir üst boyuta taşıyacak gibi duruyor. Sosyal ağlar üzerinden satışlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor ancak sektör ve markalar büyüdükçe müşterilere verilen cevapların süresi uzuyor. Chatbot teknolojileri sayesinde müşteri soru sorduğunun cevabını beklemek yerine, chatbot üzerinden hızlıca çözüme ulaşabilir.
Chatbotlar, temel insan etkileşimlerini dijital bir ortama uyarladığı için mobil uygulama kullanıcılarının deneyimine bir güncelleme getiriyor. Daha basit, daha hızlı ve daha sezgisel bir arayüz demek, mobil büyümenin ana faktörlerinden biri olan daha iyi bir kullanıcı deneyimi demek. Tabi ki her uygulama için chatbotlar gerekli olmayabilir ama ilerleyen günlerde kesinlikle daha fazla bot ile karşılaşacağımızı söylemek mümkün.
Dostum Artemiz Güler’in “İnsan Kaynaklarında Bot (Chat-bot) Kullanımı” yazısını da okumanızı öneririm.

Fayda görmeniz dileğiyle…

Sende Fikrini Söyle

Ad

2017 referandum,1,32.Tüyap fuar,1,3310,1,360 Derece,1,3renk börek,1,5G,1,6,1,7 Plus,1,7.0,1,7.0 Nougat,3,7.1.2 Beta,1,8,1,abbi glines,1,abby abbernaty,1,Acapella,1,ACIKAYSIÇEK,1,Acoustic,5,Açık,1,Açlık ve susuzluğa formül,1,Africa,12,African,2,ahmet sancaktar,1,AKG,1,Akıllı Telefon,2,Alexsandr,1,Alien: Covenant,1,Almanya,2,Alt Rock,2,Amasya,4,Amerika,1,Amerikan Mutfağı,3,andoid,2,Android,17,Android 7,1,Android 7.0,1,Android 7.1.1,1,Android 8.0,1,Android Oyunları,2,Android Uygulamaları,23,Android/Tablet,7,angels,1,Ankara,4,Antalya,1,Anti-virüs & Trojen,1,Antik Yapılar,3,Aperatifler,6,apk,3,Apple,19,AppStore,1,Arabic,3,Araçlar / Sistem Araçları,13,aradığım sensin kitabı,1,araf,4,araf kitap çekilişi,1,araf kitap yorumu,2,Arif v 216,1,Arkadya yayınları,1,Artemis,1,artemis sevenler,2,artemis yayınları,1,arzuların esiri,1,ASELSAN,1,asher and remy,1,Asia,2,aspendos,1,aspendos yayınevi,1,aspendos yayınları,1,asude,3,asude röportaj,1,asunny,2,Asus,3,aşk romanı,1,aşka ikinci şans,1,aşka ikinci şans kitap yorumu,1,aşkın gölgesi,1,Aşure Tarifleri,1,Atıştırmalıklar,1,ayaklı bela,2,aylardan aşk,2,Azerbaycan,2,azeri mutfağı,5,Balıklar,1,Balkan,3,barlas ve yesra,1,Batarya,2,Bebekler için mamalar,5,Bedava İnternet,8,BeepBoopHQ,1,Beğenmeme,1,Belçika,5,benimle kal,1,Beslenme yazıları,5,Beta 3,1,Beyrut,26,Bilgisayar,5,Bilgisayar Oyunları,5,Bilim kurgu,1,bimde satilan yagli gevrek tarifi,1,Bisküvi pastası,1,BlackBerry,1,Blade Runner 2049,1,Blog,2,blog tour,2,blog tur,3,blog tur nedir,2,blogger,2,Blogger Eklentileri,2,Blogger Menü Kodları,1,Blues,3,Bodrum,3,book review,2,boonsboro,1,Bop,1,Bosna-Hersek,1,Bozcaada,10,Börek tarifi,4,Börekler,8,brenda joyce kitapları,1,Bron Atlı,1,bu arada kitap konusu,1,bu arada..,1,bugday nohut corbasi,1,Bulgurlu semizotu yemeği,1,Burçlar,1,Bursa,9,Buz Öpücük,1,bütün börek,1,Call Of Duty,1,Caribic,1,Casper,3,cehennem kitabı,1,cehennem kitabı yorum,2,cehennem kitap çekilişi,1,Celtic,2,Chatbot,1,Chia tohumlu cacık,1,christian grey'i kim oynayacak,1,Chrome,1,Chucky,1,Classical,6,Claude Monet,5,coleen hoover,3,connon mackinnon,1,Contre-Jour,1,cora cornick kitapları,1,Corn flakes tatlısı,1,corrine jackson review,1,Country,3,crack,12,Cubuk kurabiye,1,Cult of Chucky,1,Czech,1,Çanakkale,5,çay saati,21,Çekiliş,1,Çerkezce,1,çevirmen röportajı,1,çevirmenden notlar,1,Çıktı,1,çik-lit,1,ÇİKOLATA,1,Çin-Mutfagi,9,çokokrem,1,Çorbalar,26,Çorum,3,Dance,1,değişik tarifler,3,dengesiz bir aşkın anatomisi,1,Despicable Me 3,1,dex,1,dex plus,1,Dex Yayınları,2,dex yeni kitabı,1,dexplus,1,dexplus kitapları,1,dexplusın ilk kitabı,1,Dıxıe Cash,1,Diğer yazılar,3,Dimitri,1,Discography,11,Diyet,1,diyet kurabiye,1,Diyet tarifler,2,Diyet Yemek Tarifleri,6,Diyet Yemekleri,5,dizi,2,dizisi,1,Doğan yayınları,1,Dolmalar,1,Dolmalar-sarmalar,3,domuzeti,1,Donanım,1,Dosya Upload,3,Dosya ve Disk Yöneticileri,5,Downtempo,1,drama,1,dublin caddesi,1,dublin caddesi kitap tanıtım,1,dublin caddesi kitap yorum,1,Durum,1,duygu özlem yücel,2,Dünyayı Kurtaran Adam,1,düşmüş melekler,1,DVD/CD/Disk,1,Eastern Europe,1,eden,1,Edge,1,Edouard Manet,6,Edvard Munch,1,Edward Hopper,3,Efsane,1,Eğlenceli kitap,1,Ekmek tarifleri,1,Ekonomi,2,Ekran,1,Ekran Kayıt Araçları,2,Electronic,4,Electronica,1,elizaeth hoyt,1,elli ton filminin oyuncuları,1,elliton filminin castı,1,elliton serisi oyuncuları kimler olacak,1,elmali kolay kek,1,elmali pamuk kek,1,Elmas kurabiye,1,Emoji,1,en iyi blog,1,en iyi kitap,1,En Karanlık Gece,1,en mükemmel yorum,1,Enerji,1,Ephesus yayınlaı,1,ephesus yayınları,2,epsilon yayınları,4,erotik kitap,1,erotik paranormal,1,et yemekleri,5,Ethnic,22,Ethnic Fusion,4,Ethnic Jazz,5,Etkinlik,8,Etli Yemekler,51,Experimental,1,F600,1,Facebook,17,Facebook Spaces,1,Fado,5,fallen angels books,1,fallen too far,2,fallen too far kitap yorumu,1,falling kingdom,1,fantastik kitap,1,Farsça,8,fatma erdek,1,Faydalı Besinler,3,Female Vocal,4,Female Voices,14,Film,2,Film İndir,2,Fiyat,4,Fiyatlar Zamlandı,1,Flamenco,6,Flash Player,1,Foça,3,Folk,32,Format Dönüştürücüler,1,fosforlu cevriye,3,fosforlu cevriye kitabı,1,fosforlu cevriyem,1,Fotoğraf,1,Fotoğraflar,2,Fragman,13,France,7,Francisco Goya,2,Fransa,3,fransız mutfağı,20,fransız yemekleri,1,French,2,Funk,1,Fusion,1,G4,1,G6,6,Galaxy,2,Galaxy A Serisi,1,Galaxy A7,1,Galaxy C7 Pro,1,Galaxy Note 5,1,Galaxy Note 7,1,Galaxy S5,1,Galaxy S6,1,Galaxy S7,2,Galaxy S8,18,Galaxy S8 Plus,4,Galaxy S8+,2,Galaxy Tab 3,1,Garanti,1,gece önceden yapilip dolaba atilan pogaca,3,gecemi aydınlat,1,gecemi aydınlat kitap yorumu,1,gelin,1,gelin kitap yorumu,1,Geliyor,1,GENA SHOWALTER,1,General Mobile,2,General Mobile GM 6,1,Genova,1,Georges Seurat,4,Gezi Rehberi,7,Gipsy,2,GM6,1,go!kitap,1,gongyoo,1,Google,3,Google Earth,1,Görüntü,1,gözlerinin esareti,1,greenpeace,1,Guıllaume MUSSO,1,Guıllaume MUSSO kitapları,1,Guıllaume MUSSO tavsiye,1,Gupshup,1,Gustav Klimt,2,gül ve avcı,3,gülşah elikbank,1,Güncelleme,4,Gündem,15,günümüz aşk romanı,1,günümüz Nora,1,Gürcistan,4,Güvenlik,9,güzellik salonu,1,Gypsy,1,haber,29,Haberler,5,Hacker Dersleri,2,Hafif Yemekler,2,Hamur İşleri,25,HAMUR İŞLERİ,25,Harlequin,1,HARLEQUİN EYLÜL AYI KİTAPLARI,1,Haşhaşlı ıslak kurabiye,1,hata,2,hathaways series,1,havuçlu börek,1,havuçlu kek,1,Hayata Uyanmak Kitap,1,Hayata Uyanmak yorum,1,hazir baklava yufkasindan kivratma,1,hd,1,healerdizisi,1,Heelreo,1,Helaer,1,her son bir başlangıçtır,2,Hızlı ve Öfkeli 8,1,hile,19,HİSTORİCAL HUNTERS,3,historical romance,7,Hobbit,1,hobbit 2012,1,hobbit 2013,1,hobbit movie,1,hobbit offical trailer,1,Hobbit trailer,1,Hollanda,6,hopeless,3,HTC,1,HTC 11,1,HTML/HTML5,1,Huawei,12,Huawei P10 ve P10 Plus,1,ı love bad boys,6,I Love Book Boyfriends,2,Iain,1,Indian,3,Instagram,1,Instrumental,21,IPhone / IPad,1,Iranian,18,Islak kek,2,Ispanakli borani tarifi,1,Isparta,2,Israel,4,i love bad boys,2,İCloud,1,İçeçekler,2,İkinci Şanslar Durağı,1,İletişim,2,ilk defa kitap yorumu,1,İlmen gölü,1,incelemesi,1,indie folk,1,ingiliz mutfağı,4,İnsan,1,internet,44,İnternet,13,İnternet Güvenliği,4,İOS,3,iOS 10.3,1,İOS Uygulamaları,8,iPhone,13,İPhone,1,iPhone 6 plus,1,iPhone 8,4,iptal,1,İran,5,iskoçya,1,İşletim Sistemleri,6,İtalya,27,italyan mutfağı,17,ithaki yayınşarı,1,jamie mcguire,6,jamie mcguire kitapları,4,Jan van Eyck,1,Jane Feather,1,Japan,1,japon mutfağı,6,jared and nina,3,jasinda wilder,1,jazz,9,Jean-Leon Gerome,1,Jennifer McMAHON,1,Jennifer McMAHON yorum,1,jennifer royce,1,JiChangWook,1,John William Waterhouse,1,Jojo moyes kitapları,1,Jojo Moyes yorum,1,judith mcnaught,2,Julie Garwood,3,Julie Garwood kitapları,3,K6 Note,1,kabaklı börek,1,kabartma tozlu pogaca,1,Kablosuz,1,kadere inanır mısın kitap yorumu,1,kadere inanırmısın,1,Kağıt Kız,1,Kağıt Kız yorum,1,Kağıt kız yorumu,1,Kahvaltilik degisik tarifler,1,kakaolu catlak kurabiye,1,kakaolu kek,1,Kapak Tanıtım,2,karakolda ayna var,1,karamelli misir gevregi,1,karanlığın efendileri,1,Karayip Korsanları 5,1,Katlanan,1,Kayıp Kızlar Adası yorum,1,kdrama,1,Kebaplar,2,Kek tarifi,7,Kek Tarifleri,6,Kekler -pastalar,26,KENDİNE YALAN SÖYLEME,1,Kıbrıs,8,kırçiçeği tepesi,1,kıvratma tarifi,1,kızlıdereli,1,kimberley freeman,1,kitap,11,kitap çekilişi,7,kitap inceleme,1,kitap rüyas,1,Kitap rüyası,1,kitap seri sıralaması,1,Kitap Serisi İncelemeleri,1,Kitap Tanıtım,10,kitap tanıtımı,2,Kitap tavsiye,1,Kitap yorum,7,Kitap Yorumu,17,kokoş kurabiye,1,kolay pogaca,3,kolay tarifler,5,kolay un kurabiyesi,1,Konsept,1,Konuşan Kitaplar ile Blog Turu,22,Kora,1,kore,2,korecast,1,Koridor yayınları,3,Köfteler,12,Kömey,1,kraliçe,1,Krem santili kurabiye,1,Krep,1,Krep hamuru tarifi,1,krep nasıl yapılır,1,Krep Tarifi,1,krep tarifi kolay,1,krep yapılışı,1,krep yapımı,1,Krıstan Hıggıns,1,Kulaklık,1,Kurabiye tarifi,1,Kurabiye Tarifleri,3,Kurdish,1,kurtadam romanı,1,kuru börülce,1,Kuru börülce Salatası,1,küçük kız,4,küçük kızın büyük haremi,1,küçük kızın büyük kütüphanesi,3,Kürtçe,5,Ladino,2,Latin,2,Lenovo,3,Lezzet durakları,11,LG,9,LG G6,2,Lınwood Barclay,1,LİMON SUYU VE SARIMSAK MUCİZESİ,1,lisa kelypas,1,Lite,1,Live,1,Logo,1,lor peyniri salatasi,1,losing it kitap yorumu,1,Lounge,1,Lübnan,27,mabet kitabı ön okuma,1,mabet kitap çekilişi,1,Mac,1,MacKinnon,1,Madem Gidiyorsun Çöpü de Götür,1,Makarnalar,14,makarnalar-pilavlar,9,makarnali Börek,1,Mali,1,Mark Zuckerberg,1,Martı yayınları,1,Mary E. Pearson Yorum,1,Mas fasulyesi tarifi,1,maş fasülyesi nasıl Yapılır,1,Matrix,1,Mauritania,1,Mavi Yolculuk,1,mayonezli pogaca,1,Meditative,1,meksika mutfağı,7,melekler zamanı,1,meral kır,3,Messenger,1,Meteoroloji,2,Mexico,1,Michelangelo Merisi da Caravaggio,1,Middle Eastern,5,milföy tatlısı,1,Mitral Kapak,1,Mobil,31,Mobil Uygulamalar,1,Monako,2,Monte Carlo,2,Montgomery kardeşler,1,Mor,1,morgan,1,morgan rhodes,1,Moto M,1,Moto Z,1,Motorcu Çocuk,1,Motorola,1,Mozaik pasta,1,Mp3 Düzenleme,1,Muhasebe,1,Mumya,1,Mutfaktaki püf noktalar,2,müptela yayınları,1,Müzeler,23,Müzik,2,my book boyfriend,2,My Dream Cast,8,Nasıl Yapılır,30,nemesis kitap,1,Nemesis yayınları,2,Neş'e Erdok,1,never too far,1,never too far kitap yorumu,1,new adult kitaplar,1,new adult nedir,1,New Age,6,New Age Piano,1,Nisastali pogaca,1,nişastalı üzümlü kek,1,No Time for Goodbye,1,Nokia,3,Nora roberts,1,Norway,2,Note 8,1,Notlar,19,Nougat,3,Nova Lite,1,Nükleer,1,ODTÜ,1,once and always,1,oppa,2,Oreo,2,Original Score,1,ortaçağ,2,Oteller,17,Otlu pogaca,1,Otomobil,1,Ottoman,1,oyun,29,Oyun Haberleri,2,Oyun Videoları,2,Ömrünü Gösteren,1,ön okuma,2,ön okuma partisi,3,Ön Sipariş,1,Önemli Bilgiler,2,Özellik,1,Özellikleri,1,P10,4,P10 Lite,1,P10 Plus,1,P8,2,P8 Lite,1,P9 Lite,1,Pagan Folk,2,Pamela Clare,1,Pamukkale,1,Paralı Dönem,1,parçalama yazısı,1,Pardus,1,pasta tarifi,3,Pastane pogacasi tarifi,1,Pastane tarifleri,3,patatesli börek,1,patch,4,Patladı,1,Paullına Simons,1,Pegasus tavsiye kitap,1,pegasus yayınları,2,pena yayınları,3,Persian,11,peter ward,1,Piano,1,pideler,1,Pieter Bruegel,4,Piksell,1,Pil,1,Pilavlar,6,Pinterest Snapchat,1,pirasali börek,1,Piyano kek tarifi,1,Piyasa,1,Play List,1,Pogaca tarifi,1,Polatlı,2,Polisiye,1,polisiye aşk romanı,1,Polisiye Gerilim Romanı,1,Polski,3,ponçik,1,ponçik tarifi,1,pop,3,Portakalli islak kek,1,portakalli yumusacik kek,1,Portugal,1,Power Ranger,1,Power Rangers,1,pratik bilgiler,5,pratik kıvratma,1,pratik lezzetler,2,pratik tarifler,4,Pratik Yemekler,2,Programlar,8,providence,4,providence my dream cast,1,providence serisi,1,Qawwali,1,red hill,1,referandum,1,Regencies Serisi,1,Reklam,1,Rekor,1,Rembrandt,4,requiem,1,requiem book review,1,Resident Evil: Son Bölüm,1,resimli un kurabiyesi,1,Ressamların Hayatlarına Dair,9,Restore,1,Revani Tarifi,1,Rıchelle Mead,1,Rock,4,rodeo yarışları,1,Roma,7,Romance,1,romantik kitaplar,1,Rosa,1,rosemary beach series,1,Rönesans ve Maniyerizm,8,rus mutfağı,8,rush finley,1,Rusya,1,S8 Edge,1,S8 Plus,1,Sabit Disk,1,saglikli tarifler,1,Sağlık,2,Salata tarifi,3,Salatalar,23,Salsa,1,Salt Lick,1,Salyangoz yayınları,1,samantha young,1,Samsung,37,sancaktar,1,sancaktarlar serisi,1,Santranç,1,saraf fine kitabı,1,sarah maclean,1,Satış,3,Satışa Çıktı,1,Savaş 1941,1,savaşçı,1,Seagate,1,Sebze yemekleri,6,sebzeli mezgit,1,Sebzeli Yemekler,20,Sefarad,3,sekersiz kurabiye,1,Selçuk,1,sena,1,Seninle Kitap Yorumu,1,Seo,1,seri,1,Seri üretim,1,serpil kır,1,Servis yok,1,Ses ve Video,7,sessiz intikam kitap çekilişi,1,sessiz intikam ön okuma,1,sevecek biri kitap tanıtım ve ön okuma,1,Sevgilimden Son Mektu Kitap,1,Sevgilimden son mektup alıntılar,1,Seyahat İpuçları,1,sınırları zorlamak çevirmeni,1,sınırları zorlamak kitap çekiliş,2,sınırları zorlamak kitap yorum,2,Simit tadinda minik kurabiyeler,1,Sinema,17,sodalı revani,1,Soguk corba,1,sonsuz dokunuş kitap yorumu,1,sonsuza kadar,1,Sony,5,Sony Xperia,1,Soslar,10,sosu yumurtasız ıslak kek,2,Sosyal Medya,18,Soul,1,Soundtrack,3,Söylemeyeceğine söz ver kitap tanıtım,1,Spain,5,Spor,2,Spotify,1,St. Vladimir,1,stephanie laurens,1,suat derviş,1,suat derviş kimdir,1,Super Mario Rün,1,Super Six Sunday,1,suriye,1,Sütlü Tatlılar,9,Sweeden,2,şarj,1,şehriye salatası,1,şekerli milföy çubukları,1,şerbetli tatlılar,1,şifacı,1,Şifre,1,Tablet,1,tanem,1,Tango,1,Tanıtım,6,Tanıtım Tarihi,1,Tanıtım Videoları,1,tantuni,1,Tantuni tarifi,1,Tarayıcı Eklentileri,7,Tarih,1,tarihi aşk romanı,4,tarihi aşk romanları,5,Tarsila do Amaral,1,Tasarım,1,Tasarruf,1,Tatilname hakkında,4,Tatlı Bela,2,tatlı bela ikinci kitap,1,tatlı kurabiye,1,tatlı tarifi,3,Tatlı Tarifleri,4,Tatlılar,11,Tatli Tarifleri,25,Tatlilar,40,Tatyana,1,tavada balik pisirme,1,Tavada mezgit,1,tavsiye kitap,1,tavuk göğsü,1,tavuk tantuni nasıl yapılır,1,Tavuk tantuni tarifi,1,Tavuk yemekleri,3,tavuklu börek,1,tavuklu kuskus salatasi,1,Teknoloji,9,Teksas,1,Telefon,6,tepsi böregi,1,The Mummy,1,The Return of Xander Cage,1,The Rules of Scoundrels,1,time travel kitaplar,2,too far series,1,too far serisi,1,touched,1,Tramvay,1,Transformers: The Last Knight,1,travis maddox,1,Tuğçe nida sevin,2,Tunusia,1,tur tanıtım,1,Turkey,4,turkish blog tour,2,Tuva,1,türk edebiyatı,1,türkan şoray,1,türkçe,4,Türkiye,2,türkiyenin en büyük blog tur ekibi,1,Twitter,2,Twitter Lite,1,umutsuz,2,umutsuz kitabı,2,umutsuz kitapı,1,un kurabiye resimli,1,un kurabiyesi nasıl yapılır,1,un kurabiyesi tarifi,1,update,3,Uygulama,1,Ücretsiz,1,Üç kişilik,1,Üzümlü kek tarifi,1,V10,1,Vampir akademisi,1,vampir romanı,1,Various,2,Vatikan,2,vazgeçemem senden,1,Veda’ ya Zaman Yok,1,Venedik,1,Via A1 Plus,1,Via P1,1,Video,1,Video Düzenleme,3,Video İndir,4,Vincent van Gogh,2,Virüs,2,Vocal,1,walking disaster,1,wallpapers,1,WhatsApp,7,Wikipedia,1,William-Adolphe Bouguereau,4,Windows Phone Uygulamaları,3,wonbin,1,World,37,World Beat,1,World Influenced,1,World music,3,X Power 2,1,xiaomi,1,Xperia L1,1,Xperia X,1,Xperia XZ,1,Yabancı Yayınları,4,yağız,1,yalancı su böregi,1,Yalanci tavuk göğsü,1,Yan sanayi,1,Yandı,2,Yardımcı Araçlar,11,Yatırım,1,Yayınladı,1,yaz corbasi,1,yazar röportajı,1,Yazar Tanıtım,1,yazılım,13,yemek,1,Yemek haberleri,1,yemek tarifi,16,yemek tarifleri,276,Yeni,1,Yenilik,1,Yerli,1,Yerli İşletim Sistemi,1,Yerli Motor,1,yıkılan krallıklar,1,Yılbaşı Çekilişi,1,Yoğurtlu Tavuk Salatası,1,yolu aska dusenlerin kitabı,1,yolum aşka düştü,1,yorumu,1,YouTube,5,Yöresel (Adıyaman) yemekleri,1,Yöresel (Afyon) yemekleri,1,Yöresel (Ağrı) yemekleri,2,Yöresel (Bitlis) yemekleri,1,Yöresel (G.antep) yemekleri,3,Yöresel (Hatay) yemekleri,1,Yöresel (İzmir) yemekleri,2,Yöresel (K.maraş) yemekleri,1,Yöresel (Kars) yemekleri,1,Yöresel (Kayseri) yemekleri,1,Yöresel (Kilis) yemekleri,2,Yöresel (Malatya) yemekleri,1,Yöresel (Muş) yemekleri,1,Yöresel (Niğde) yemekleri,1,Yöresel (Rize) Yemekleri,1,Yöresel (Siirt) Yemekleri,1,yöresel (Sinop) yemekleri,1,Yöresel (Ş.Urfa) yemekleri,2,Yulafli Kurabiye,1,Yumurta yemekleri,1,yumusacik puf pogaca,1,yumuşak kek tarifi,2,Yunan adaları,3,yürüyen bela,1,zaman çekilişi kitap çekilişi,1,zaman temsilcisi kitap tanıtım,1,zaman temsilcisi kitap yorum,2,zaman yolculuğu kitapları,1,Zararlı,1,Zenfone 3,1,Zenfone 3 Max,1,ZenWatch,1,
ltr
item
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası: Chatbot nedir? Neden bu kadar önemlidir? Nasıl çalışıyor?
Chatbot nedir? Neden bu kadar önemlidir? Nasıl çalışıyor?
Chatbotlar, yapay zeka ve makine öğrenme alanındaki gelişmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Chatbotlar genellikle belli kuralları takip eden (bazen de yapay zeka ile çalışan) ve bir sohbet arayüzü üzerinden kullanıcılar ile soru cevap şeklinde konuşabilen servislerdir.
https://4.bp.blogspot.com/-MWksHUE6Dd8/WOh75irTRHI/AAAAAAAAEW4/oBOXe618f8EgSBLEUmdcDrxldOHoUfCCQCLcB/s1600/cb1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-MWksHUE6Dd8/WOh75irTRHI/AAAAAAAAEW4/oBOXe618f8EgSBLEUmdcDrxldOHoUfCCQCLcB/s72-c/cb1.jpg
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası
https://www.bidunyablog.com/2017/04/chatbot-nedir-neden-bu-kadar-onemlidir.html
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/2017/04/chatbot-nedir-neden-bu-kadar-onemlidir.html
true
959739595899701259
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Hepsini Oku Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Oku Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar Üzgünüm aradığınız içeriğe ulaşamadık. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn May Haz Tem Agu Eyl Ekm Kas Arl just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 hour ago $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy