Gözlükleri Çıkartma Zamanı Geldi (alıntı)

   Gözlük takan insanlar gözlüklerinden basit egzersizler yaparak kurtulma imkanı varmış.    Gözlükle gördüğü gibi görebilir hatta daha da i...   Gözlük takan insanlar gözlüklerinden basit egzersizler yaparak kurtulma imkanı varmış.
   Gözlükle gördüğü gibi görebilir hatta daha da iyi görebilirmiş.
Bu bir gerçektir, bu mümkündür. (Zdanova Vladimira Georgivecha)
   Miyopluk, sağduyu, astigmatizma, şaşılık, ilk aşamalarında glokom ve katarakt gibi göz hastalıklar Profesör Jdanov’un yöntemi ile tedavi edilebilir.
Profesör Jdanov’un yöntemi Beits ve Shichko yönteminden ve kendi araştırmalarından oluşturulmuştur.
   Bunun gibi yötemler varsa neden heryerde kullanılmıyor diye sorabilirsiniz.
Sebepler çok, ama en önemlisinden biri ;
PARA:
Göz kliniklerinin geliri çok fazla. Görmenizin kötüleşmesini ilerleten gözlüklerin satış noktalarının gelirleri inanılmaz fazladır.

NOT: Aşağıda Jdanovun hastalarına uyguladığı birkaç egzersiz bilgilerinize sunulmuştur. Rusçadan çevirildiği için gramer hataları olabilir:)

1. Ellerinizi birlikte katlayın. Sanki kuşlara su vermek istiyorsunuz. Parmaklarınızı sıkı tutunuz, hayal ettiğiniz su parmak arasınan kaçmasın.Ama fazla da derin olmamalıdır. Neredeyse düz eller.
Şimdi, avuçlarınız kendinize doğru çevirin, bir elinizin parmaklarının ucunu diğer elinizin parmakların ucunun üzerine koyunuz. ”çatı” oluşturunuz.
Dirseklerinizin arası geniş olmalıdır.
Şimdi bu avuç tasarımı gözlük yerine gözlerinize giydiriyorsunuz. Parmaklarınızın çarpışan yeri alnınızın merkezinde yerleşip, burnunuz avuçlar arasındaki pembemsilerinizin arasında kalmalıdır. Gözleriniz ise avuç çukurlarının tam merkezine denk gelsin.
Hadi hepiniz gözlerinize giydirin. Gözlüklerinizi çıkartmanız lazım. Gözlük üzerine değil, gözlerinizin üzerine giyilmesi gerekir.
Tamam. Hepimiz avuçlarımızı gözlerimizin üzerinde tutuyoruz.
Burnunuz avuçlarınızın arasında çıkmasına dikkat ediniz. Belki bazılarınız avuçlarınızı alnınızda biraz yukarı, bazılarınız aşağı getirmeniz gerekir. Gözlerinizin üzerinde avuçlarınızı kıpırdatınız,
ve burnunuzun avuçlar arasında olduğuna emin olunuz. Ve önemli olan, burnunuz nefes almaya devam etmelidir. Burnunuzu sıkıştırmaya gerek yoktur, yoksa morarır, kızarır. Burnunuz avuçlar arasındadır ve rahat bir şekilde nefes alıyor.
Şimdi hepiniz avuçlarınız altında gözlerinizi açınız ve avuçlarınızı yanaklarınıza basınız, burnunuza doğru, avuçlarınızı kıpırdatın, gözleriniz açık olsun, fakat ışık gözlerinize gelmemelidir. Burnunuz, yanaklarınız tarafında boşluk olmamalıdır.Avuçlarınız sıkı bir şekilde gözlerinizi kapatıyor, ama gözleriniz , avuç çukurlarına denk gelerek, rahat bir şekilde açılıp kapatılabiliyor, ondan dolayı ışık gözlerinize gelmiyor.
İşte bu egzersize ”Palming” denilir.
Bilimsel bakış açısından – bu ”göz biofarezidir”, kendi avuçlarınızın sıcaklığı ile gözlerin ısınması.
Avuçlarınız kaldırılıyor, gözler kapalıdır.
Şimdi ise bu egzersizin klasik yapılışını göstereceğim.
Avuçlarınızı ısınması için ovuşturunuz. Avuçlarınızı ”çatı” olarak katlayın. Gözlerinize giydirin. Gözlerinizi kapatın. Dirseklerinizi ise önünüzdeki sandalyenin arkasına koyun.
Önemli olan kafanız geriye doğru atılmasın, ve öne doğru da fazla eğilmesin.
İşte bu egzersize ”Palming” denir. Gözler kapalıdır. Bu dakikadan sonra sürekli, gazete okurken, televizyon seyrederken, bilgisayarda çalışırken, gözlerinizde yorgunkuk hissettiğiniz an – herşeyi bırakıp, avuçlarınızı ısınana kadar ovuşturup palming yapmanız gerekmektedir. 3 – 5 dakika.
5 dakika sonra, gözlerinizi açtığınızda, kendiniz şaşırırsınız – ne kadar dinlendiğini ve görmek işine devam etmeye hazır olduğunu hissedersiniz.
Avuçlarınızı hepiniz kaldırın. Kaldırın avuçlarınızı.

2.Ve şimdi size zayıf göz kasları için bir kaç egzersiz göstereceğim.
Dikkat, dikkat. Palming altında tüm gün oturabilirsiniz – zararlı değil, faydalı. Ne kadar fazla yaparsanız, o kadar iyi.
Ancak şimdi göstereceğim egzersizler fazla yapılmamalıdır.
Eğer çok fazla yaparsanız, gözleriniz ağrımaya başlar, bütün dünyaya küfür ederek, bir daha bu egzersizleri yapmazsınız.
Birinci kontrayendikasyon – eğer gözlerinize 6 ay önce ameliyat yapıdıysa. Yani, ameliyat yapıldıktan sonra yarım sene evvel bu egzersiz yapılmamalıdır. Herhangi bir göz ameliyatından sonra, gözleriniz iyileşinceye kadar, en az 6 ay beklemek lazım. Ondan sonra benim göstereceğim göz jimnastikleri yapabilirsiniz.
İkinci kontrayendikasyon – Retina dekolmanı olanlar için, şu egzersizi yapmak yasaktır, çünkü ilerlemesine sebep olabilir. Doktora gidip Retina dekolmanı tedavisi alındıktan sonra, yarım sene geçtikten sonra jimnastik yapılabilir.
Ama palming’in herzaman ve herkes tarafından yapılması faydalıdır
Bu jimnastik nasıl yapılır?
Gözlüksüz yapılır. Yüzünüz kıpırdamıyor.Sırf gözler çalışıyor. keskin göz haraketleri yapılmıyor.
Herkes gözlüklerini çıkarttı. Herkez benim tarafıma baktı ve hızlı hızlı gözlerini hafif kırpıştırdı. Kırpıştırdı -Kırpıştırdı -Kırpıştırdı – gözlerini kırpıştırdı – kırpıştırdı.Kelebeklerin kanatları gibi.
Bu arada, hızlı göz kırpıştırması göz kaslarını gevşetir.Ve halk arasında da söyleniyor: iyi görmüyorsan – gözlerini kırpıştır. İnsan gözlerini kırpıştıra kırpıştıra – gerçekten baya iyi görmeye başlar.
Şimdi, egzersiz. Herkez bana bakıyor, kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Birinci egzersiz.
Gözlerimizi yukarı kaldırıyoruz. Yukarı. Aşağı. Yukarı. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
İkinci egzersiz.
Gözleri sağa doğru haraket ettiriyoruz. Sola. sağa. Sola. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Üçüncü egzersiz. ‘Çapraz”
Gözlerimizi sağ – yukarı kaldırıyoruz. Sonra sol-aşağı. Sağ – yukarı, sol-aşağı. Kırpıştırdık.
Geri çapraz. Sol – yukarı, sağ – aşağı. Sol – yukarı, sağ – aşağı. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Gözlerimizle dikdörtgen çiziyoruz.
Gözlerimiz yukarı kaldırdık, yukarısını çiziyoruz, sonra yan tarafı, aşağı iniyoruz, alt kısmını çizdik ve yukarıya doğru gittik. Kırpıştırdık
Öbür taraftan dikdörtgen çiziyoruz. İlk yukarısını, yan tarafını, aşağı, alt kısmını ve yukarı. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Beşinci egzersiz ”Kadran”
Kocaman saatı hayal edin. Gözler saat 12’ye bakıyor ve etrafında dönüyor. saat üç, altı, dokuz, on iki. Üç, altı, dokuz, on iki. Üç, altı, dokuz, on iki.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık
Saat yönünün tersine doğru. On iki, dokuz, altı, üç. Dokuz, altı, üç, on iki. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Ve altıncı egzersiz. ”Yılan”.
Gözler yan tarafa bakıyor, ve yılanı kuyruğundan itibaren çizmeye başlıyoruz. Yukarı-aşağı, yukarı-aşağı, yukarı-aşağı, yukarı. Ve yılanın kafasını, geri, aşağı, yukarı-aşağı, yukarı-aşağı, yukarı. Ve kuyruk.
Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.

3. Şimdi ise size çok önemli bir egzersiz göstereceğim. Eğzersiz ismi: ”Mum Üzerinde Göz Solarizasyonu
Bu egzersiz kitaplarda da tanımlanmış. Bu egzersiz güneş, lamba, herhangi bir ışık kaynağı kullanılarak yapılabilir. ”Mum Üzerinde Göz Solarizasyon’ egzersizi hakkında fikrinizin oluşması için size bu egzersizi göstereyim.
Hayal ediniz, sizin gözleriniz sürekli burun üzerinden bakıyor. Gözlüksüz. Gözlükler çıkartıldı. Gözlüksüzsünüz. Sizin gözleriniz sürekli burnunuz üzerinden bakıyor.
Hep beraber kafa – yüz- göz ve burnumuzu döndürüyoruz ve mumun sol duvarına bakıyoruz. Hepiniz kafa-yüz-gözünüzü döndürüp, burun üzerinden gözleriniz mumun sol duvarına bakıyor. Ve şimdi hızlıca kafa – yüz- göz ve burnunuzu sağ tarafa döndürüyoruz. Sola döndürdük, sağa döndürdük.Sola döndürdük, sağa döndürdük.
Muma hiç dikkat vermiyoruz. Sol duvara baktığımız zaman, karanlıkta, mumun sağ taraftaymış gibi hisseteceğiz. Sonra vjık – mum göz önünden üçarak geçti. Ve şimdi artık biz burnumuzla, gözlerimizle sağ duvara bakıyoruz, ışığı ise sol taraftan hissederiz.Sonra vjık – yine mum göz önünden üçarak geçti. Böylece buraya – oraya mum göz önünde uçurak geçiyor. Muma hiç dikkat verilmiyor.
Tekrar hep birlikte kırpıştırdık, kırpıştırdık. Benimle beraber hepiniz kafa-gözlerinizi sağa döndürün, sola, sağa, sola, sağa, sola, sağa, sola, sağa, sola, sağa, sola ve sağa.
Ve şimdi, ben ışıkları söndürünce, tam bu egzersizden karanlıkta egzersize başlayacağız. Tamam, hepimiz etrafa bakıyoruz, bana, ve tabi ki daha da kötü görebiliyoruz.Hepimiz muma baktık.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık. Hadi Mum üzerinde gözlerimize solarizasyon yapalım.
Hepimizin kafa- yüz- gözler sola dönüyor, sonra kafa- yüz- gözler sağa dönüyor.Sola dönüyor, sağa , sola, sağa,sola, sağa,sola ve sağa.
Sola, sağa, sola, sağa, sola, sağa, sola, sağa. Sola, sağa, sola, sağa, sola, sağa, sola ve sağa,

  Ve şimdi hepimiz ellerimizi ısınana kadar ovuşlayalım ve palming yapalım. Ellerimiz ovuşlanarak ısındı, avuçlarımız ”çatı” olarak katlandı. Gözlerimize giydirildi. Dirseklerimiz önünüzdeki sandalyenin arkasına koyuldu. Sakiniz, rahatız, hepimiz kendimize uygun pozisyonda oturuyoruz, ve palmingimize başlıyoruz. Gözlerimizin kaslarının gevşetilmesinden başlıyoruz. Bizim gözlerimiz iyidir, bizim gözlerimiz dinleniyorlar, hergün egzersizleri yapacağız – ve gün gittikçe gözlerimiz iyi ve daha da iyi görecektir.Gözlerimizn kasları gevşiyor.

  Ve şimdi Miyoplar lateral (çapraz) göz kaslarının gevşediğini, gözlerinin tekrar top halinde, yuvarlak olduğunu, yine uzakları güzel görebileceklerini hayal ediyorlar. Gözlük kullanmadan.
Hipermetroplar ise boyuna göz kaslarının (longitudinal muscles of the eye) gevşediğini, ve gözlerimizin kolayca öne doğru gerdiğini ve yakından mukkemel görmeye başladığını hayal ediyorlar.
Gözlük kullanmadan.

  Gözlerimizin retinası gevşer, ışığa duyarlı hücreler gevşer, Retinayı kan ile besleyen damarcıklar gevşiyor. Optik sinir hücreleri gevşiyor, beyindeki görsel analiz hücreleri gevşiyor. Tüm optik sistemimiz gevşemiş durumda.

   Şimdi ise hepimizin gözlerimiz kapalı, avuçlarımız burnumuz üzerinde, herkez rahat pozisyonda oturutyor. Dirseklerimiz önümüzdeki sandalyenin üzerinde, veyahut gögsümüze bastırılmış veya dizlerimizin üzerindedir. Palmingimize devam ediyoruz.
Haydi şimdi palming altında jimnastiğimizi de yapalım.
Herkes palming altındadır, avuçlarımızın altında gözlerimiz açık,Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdı. Gözlerimizi yukarıya kaldırdık, yukarı, aşağı, yukarı, aşağı. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Gözleri sağa doğru haraket ettiriyoruz. Sola. sağa. sola.sağa, sola. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Çapraz.Gözlerimizi sağ – yukarı kaldırıyoruz.

 Sonra sol-aşağı. Sağ – yukarı, sol-aşağı. Sağ – yukarı, sol-aşağı.Sağ – yukarı, sol-aşağı.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık. Geri çapraz. Sol – yukarı, sağ – aşağı. Sol – yukarı, sağ – aşağı. Sol – yukarı, sağ – aşağı. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.

  Dikdörtgen çiziyoruz.Gözlerimiz yukarı kaldırdık, yukarısını çiziyoruz, sonra yan tarafı, aşağı iniyoruz, alt kısmını çizdik ve yukarıya doğru gittik. Yukarı kısmını, aşağı, alt kısmını, yukarı.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Öbür taraftan dikdörtgen çiziyoruz. İlk yukarısını, yan tarafını, aşağı, alt kısmını ve yukarı. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık. Yukarı kısmını, aşağı, alt kısmını, yukarı.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.

  ‘Kadran’.Kocaman saatı hayal ettik. Gözler saat 12’ye bakıyor ve etrafında dönüyor. saat üç, altı, dokuz, on iki. Üç, altı, dokuz, on iki. Üç, altı, dokuz, on iki.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Saat yönünün tersine doğru. On iki, dokuz, altı, üç, on iki. Dokuz, altı, üç, on iki. Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Ve sonunda, ‘Yılancık”.Gözler yan tarafa bakıyor, ve yılanı kuyruğundan başlayıp çizmeye başlıyoruz. Yukarı-aşağı, yukarı-aşağı, yukarı-aşağı, yukarı. Ve kafasını, geri, yukarı, aşağı, yukarı-aşağı, yukarı-aşağı, yukarı. Ve kuyruk.Kırpıştırdık – kırpıştırdık -kırpıştırdık.
Ve şimdi herkes gözlerini kapattı, herkesin gözleri kapalıdır, avuçlar burun üzerindedir, herkes uygun pozisyonda oturuyorlar ve palming’e devam ediyorlar.Gözlerimizin kaslarını gevşetmeye devam ediyoruz.

  Daha da güzel ve hızlı bir şekilde gözlerimizin kaslarını gevşetebilmemiz için, Beits palming altında yapılacak çok önemli bir egzersiz tasavvur etmiş. Bu eğzersizi de ”HOŞ ANILAR’ olarak adlandırmış.

  Palming yaptığınız her an, güzel, hoş, iyi şeyleri düşünmek gerekir. Keyifli görüşmeleri, keyifli yolculuğu, güzel bir tatili. Hoş anılar insanın psikolojisini, kaslarını, yüz kaslarını ve göz kaslarını gevşetir.

  Gevşeme ise Beits’in metodunun temelidir. Gevşeme. Ondan sonra zayıflamış göz kaslarının eğitimi başlatılması gerekiyor.
Demek, herkes uygun pozisyonda oturuyor, herkesin gözleri kapalıdır, güzel, hoş, iyi şeyleri düşünuyorlar.
Şimdi herkez palmingden nasıl çıkacağını öğreniyor. Herkesin gözleri kapalıdır. Avuçlar burun üzerindedir. Herkes dik oturuyor.
Şimdi herkez palmingden nasıl çıkacağını öğreniyor. Herkesin gözleri kapalıdır. Avuçlar burun üzerindedir. Herkes dik oturuyor.
Herkes gözlerini sıkıca yumuyor, bırakıyor,sıkıca yumuyor, bırakıyor,sıkıca yumuyor, bırakıyor. Herkesin gözleri kapalıdır. Avuçlarınızı yüzünüzden kaldırıyorsunuz.
Herkes kafasını kapalı gözleri ile sallıyor. Yukarı – Aşağı – evet,evet,evet,evet,evet, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır,evet,evet,evet,evet,evet.

  Kan akımı restore ettik, çok uygun pozisyon değildi.
Şimdi herkes çocuklar gibi gözlerini ovalıyor. Derin nefes alıyor, oh çekiyor ve gözlerini hızlı hızlı kırpıştırarak açıyor.
Kırpıştırıyoruz – kırpıştırıyoruz – kırpıştırıyoruz – kırpıştırıyoruz – kırpıştırıyoruz ve birbirimize baktık. Etrafa bakıyoruz. Bana bakıyorsunuz.
Dikkat ediniz, egzersizlerden sonra karanlıkta vizyonunuz bilenmiş. Herkes beni görebiliyor mu?
Eğzersizlerin yardımı ile biz göz retinamızın çubuk şekillerini oksijen, faydalı besin ile besledik.
Çubuk şekilliler karanlıkta görmek için görevlidir.
Ve şimdi tekrardan avuçlarımızı ovuşturalım, ellerimizi ‘çatı’ olarak katladık ve palming yaptık. Gözleri kapattık, Dirseklerinizi ise önünüzdeki sandalyenin arkasına koyun, uygun pozisyonda oturun, sakinleşin, rahat olun, palminge devam ediyoruz. Göz kaslarını gevşetmeye devam ediyoruz.
Her an, palming yaptığınızda, dikkat ediniz – ilk anda gözlerinize kalıntı ışık görüntüler görünecektir. Bir buçuk dakika televizyon, mum, lamba, cam parçası, herhangi bir duman, bulut görünebilir.
Bu ne anlama geliyor? Optik sisteminiz aşırı derecede ikaz edilmiş. Işık gözlerinize gelmiyor ki. Ama biz sanki birşey görüyormuş gibi hissediyoruz. Bu kalıntı ışık görüntüleri kaldırmak için, Beits palming altında yapılacak çok önemli egzersiz tasavvur etmiş. Bu egzersizi de ”SİYAHI HAYAL ETMEK” olarak adlandırmış.
Böylece, palming yaptığınız her an, tiyatrodaki siyah kadife perdeyi hayal etmeniz gerekiyor, o simsiyah ve kocamandır. Ve şimdi ışıklar sönüyor, ve bu perde daha da siyahlaşıyor.
Ya da siyah murrekebi ile aydınlık olan yerlerinin üzerini boyadığınızı hayal ediniz.

   Palming altında yapılan ikinci önemli egzersiz ‘Hoş anıllar”
Her zaman palming yaparken güzel, hoş şeyleri düşünmek gerekiyor.

   Ve şimdi hoş, güzel şeyleri düşündük. Herkesin gözleri kapalıdır, avuçları burun üzerindedir. Herkesin gözleri kapalıdır, avuçları burun üzerindedir. Herkesin gözleri kapalıdır, avuçları burun üzerindedir.

  Biz ışıkları açıyoruz. Açın ışıkları lütfen.

  Herkes dik oturdu. Avuçlarımızın altında gözlerinizi hafifçe yumunuz, bırakınız, yumunuz, bırakınız, yumunuz, bırakınız.
Herkesin gözleri kapalıdır, avuçlar yüzünüzden kaldırıldı. Herkes kapalı gözleri ile kafaları sallıyor: yukarı – aşağı, evet,evet, evet,evet, hayır, hayır,hayır, hayır,hayır,evet,evet, evet,evet,.
Kafanızı haraket ettirdik, Kan akımı restore ettik.
Şimdi hepimiz çocuklar gibi yumruğumuzla gözlerimizi ovuşturduk. Derin nefes aldık, oh çektik.
Lütfen Dikkat – renkler daha canlandı. Fark ettiniz mi? Eğzersizlerin yardımı ile biz göz retinamızın koni şekillerini oksijen, faydalı besin ile besledik.

   Koni şekilliler renkli ve ayrıntılı görmede görevlidir.
Şimdi ise kerkes gözleri kırpıştırdı -kırpıştırdı- kırpıştırdı. Harf tablosuna baktınız, kırpıştırdık -kırpıştırdık – kırpıştırdık.
Tüm miyoplardan bir kolay egzersiz yapmasını rica edeceğim: hafifce göz kapakları kapatıyoruz, ve çinlerin gibi gözlerimizi çekiyoruz. Ve tabloya ‘çin’ gözleri ile bakıyoruz.

  Bazılar 1 satır, bazılarınız iki satır görebilir. Etkisi çok kolaydır: miyopların gözleri ileri gerilmiştir. Biz göz kapaklarını kapatarak çektiğimizde , gözümüzü sıkıştırıyoruz, biz onu daha da yuvarlak yapıyoruz ve hakikaten görme keskinliği hızla artar. Keskin şekilde artar.
  Ve şimdi uzak mesafe görmek için gözlük takan arkadaşları, gözlüklerini takmasını rica ederim. Uzak mesafe gözlüklerinizi burnunuza taktınız. Tabloya baktınız, kırpıştırdınız, tabloya baktınız, kırpıştırdınız – kırpıştırdınız- kırpıştırdınız- kırpıştırdınız.
Dikkat, dikkat, dikkat! Eğer siz akıllı insanlardansanız, doktorunuz önermiş gözlük numarasından biraz düşük numarasını giyiyorsanız, siz taktığınız gözlüklerle egzersizlerden sonra daha da güzel görmeye başlıyorsunuz.
  Eğer doktorun önerdiği numaralı gözlüğü takıyorsanız, gözlerinizin acıdığını hissedersiniz. Yani gözünüzde gereksiz bir şey olduğu belli olur.

RusçadanÇeviren:Nazar Bugubay’ın Eşi Gündüz Hanım

Sende Fikrini Söyle

Ad

2017 referandum,1,32.Tüyap fuar,1,3310,1,360 Derece,1,3renk börek,1,5G,1,6,1,7 Plus,1,7.0,1,7.0 Nougat,3,7.1.2 Beta,1,8,1,abbi glines,1,abby abbernaty,1,Acapella,1,ACIKAYSIÇEK,1,Acoustic,5,Açık,1,Açlık ve susuzluğa formül,1,Africa,12,African,2,ahmet sancaktar,1,AKG,1,Akıllı Telefon,2,Alexsandr,1,Alien: Covenant,1,Almanya,2,Alt Rock,2,Amasya,4,Amerika,1,Amerikan Mutfağı,3,andoid,2,Android,17,Android 7,1,Android 7.0,1,Android 7.1.1,1,Android 8.0,1,Android Oyunları,2,Android Uygulamaları,23,Android/Tablet,7,angels,1,Ankara,4,Antalya,1,Anti-virüs & Trojen,1,Antik Yapılar,3,Aperatifler,6,apk,3,Apple,19,AppStore,1,Arabic,3,Araçlar / Sistem Araçları,13,aradığım sensin kitabı,1,araf,4,araf kitap çekilişi,1,araf kitap yorumu,3,Arif v 216,1,Arkadya yayınları,1,Artemis,1,artemis sevenler,2,artemis yayınları,1,arzuların esiri,1,ASELSAN,1,asher and remy,1,Asia,2,aspendos,1,aspendos yayınevi,1,aspendos yayınları,1,asude,3,asude röportaj,1,asunny,2,Asus,3,aşk romanı,1,aşka ikinci şans,1,aşka ikinci şans kitap yorumu,1,aşkın gölgesi,1,Aşure Tarifleri,1,Atıştırmalıklar,1,ayaklı bela,2,aylardan aşk,2,Azerbaycan,2,azeri mutfağı,5,Balıklar,1,Balkan,3,barlas ve yesra,1,Batarya,2,Bebekler için mamalar,5,Bedava İnternet,8,BeepBoopHQ,1,Beğenmeme,1,Belçika,5,benimle kal,1,Beslenme yazıları,5,Beta 3,1,Beyrut,26,Bilgisayar,5,Bilgisayar Oyunları,5,Bilim kurgu,1,bimde satilan yagli gevrek tarifi,1,Bisküvi pastası,1,BlackBerry,1,Blade Runner 2049,1,Blog,2,blog tour,2,blog tur,3,blog tur nedir,2,blogger,2,Blogger Eklentileri,2,Blogger Menü Kodları,1,Blues,3,Bodrum,3,book review,2,boonsboro,1,Bop,1,Bosna-Hersek,1,Bozcaada,10,Börek tarifi,4,Börekler,8,brenda joyce kitapları,1,Bron Atlı,1,bu arada kitap konusu,1,bu arada..,1,bugday nohut corbasi,1,Bulgurlu semizotu yemeği,1,Burçlar,1,Bursa,9,Buz Öpücük,1,bütün börek,1,Call Of Duty,1,Caribic,1,Casper,3,cehennem kitabı,1,cehennem kitabı yorum,2,cehennem kitap çekilişi,1,Celtic,2,Chatbot,1,Chia tohumlu cacık,1,christian grey'i kim oynayacak,1,Chrome,1,Chucky,1,Classical,6,Claude Monet,5,coleen hoover,3,connon mackinnon,1,Contre-Jour,1,cora cornick kitapları,1,Corn flakes tatlısı,1,corrine jackson review,1,Country,3,crack,12,Cubuk kurabiye,1,Cult of Chucky,1,Czech,1,Çanakkale,5,çay saati,21,Çekiliş,1,Çerkezce,1,çevirmen röportajı,1,çevirmenden notlar,1,Çıktı,1,çik-lit,1,ÇİKOLATA,1,Çin-Mutfagi,9,çokokrem,1,Çorbalar,26,Çorum,3,Dance,1,değişik tarifler,3,dengesiz bir aşkın anatomisi,1,Despicable Me 3,1,dex,1,dex plus,1,Dex Yayınları,2,dex yeni kitabı,1,dexplus,1,dexplus kitapları,1,dexplusın ilk kitabı,1,Dıxıe Cash,1,Diğer yazılar,3,Dimitri,1,Discography,11,Diyet,1,diyet kurabiye,1,Diyet tarifler,2,Diyet Yemek Tarifleri,6,Diyet Yemekleri,5,dizi,2,dizisi,1,Doğan yayınları,1,Dolmalar,1,Dolmalar-sarmalar,3,domuzeti,1,Donanım,1,Dosya Upload,3,Dosya ve Disk Yöneticileri,5,Downtempo,1,drama,1,dublin caddesi,1,dublin caddesi kitap tanıtım,1,dublin caddesi kitap yorum,1,Durum,1,duygu özlem yücel,2,Dünyayı Kurtaran Adam,1,düşmüş melekler,1,DVD/CD/Disk,1,Eastern Europe,1,eden,1,Edge,1,Edouard Manet,6,Edvard Munch,1,Edward Hopper,3,Efsane,1,Eğlenceli kitap,1,Ekmek tarifleri,1,Ekonomi,3,Ekran,1,Ekran Kayıt Araçları,2,Electronic,4,Electronica,1,elizaeth hoyt,1,elli ton filminin oyuncuları,1,elliton filminin castı,1,elliton serisi oyuncuları kimler olacak,1,elmali kolay kek,1,elmali pamuk kek,1,Elmas kurabiye,1,Emoji,1,en iyi blog,1,en iyi kitap,1,En Karanlık Gece,1,en mükemmel yorum,1,Enerji,1,Ephesus yayınlaı,1,ephesus yayınları,2,epsilon yayınları,4,erotik kitap,1,erotik paranormal,1,et yemekleri,5,Ethnic,22,Ethnic Fusion,4,Ethnic Jazz,5,Etkinlik,8,Etli Yemekler,51,Experimental,1,F600,1,Facebook,17,Facebook Spaces,1,Fado,5,fallen angels books,1,fallen too far,2,fallen too far kitap yorumu,1,falling kingdom,1,fantastik kitap,1,Farsça,8,fatma erdek,1,Faydalı Besinler,3,Female Vocal,4,Female Voices,14,Film,2,Film İndir,2,Fiyat,4,Fiyatlar Zamlandı,1,Flamenco,6,Flash Player,1,Foça,3,Folk,32,Format Dönüştürücüler,1,fosforlu cevriye,3,fosforlu cevriye kitabı,1,fosforlu cevriyem,1,Fotoğraf,1,Fotoğraflar,2,Fragman,13,France,7,Francisco Goya,2,Fransa,3,fransız mutfağı,20,fransız yemekleri,1,French,2,Funk,1,Fusion,1,G4,1,G6,6,Galaxy,2,Galaxy A Serisi,1,Galaxy A7,1,Galaxy C7 Pro,1,Galaxy Note 5,1,Galaxy Note 7,1,Galaxy S5,1,Galaxy S6,1,Galaxy S7,2,Galaxy S8,18,Galaxy S8 Plus,4,Galaxy S8+,2,Galaxy Tab 3,1,Garanti,1,gece önceden yapilip dolaba atilan pogaca,3,gecemi aydınlat,1,gecemi aydınlat kitap yorumu,1,gelin,1,gelin kitap yorumu,1,Geliyor,1,GENA SHOWALTER,1,General Mobile,2,General Mobile GM 6,1,Genova,1,Georges Seurat,4,Gezi Rehberi,7,Gipsy,2,GM6,1,go!kitap,1,gongyoo,1,Google,3,Google Earth,1,Görüntü,1,gözlerinin esareti,1,greenpeace,1,Guıllaume MUSSO,1,Guıllaume MUSSO kitapları,1,Guıllaume MUSSO tavsiye,1,Gupshup,1,Gustav Klimt,2,gül ve avcı,3,gülşah elikbank,1,Güncelleme,4,Gündem,18,günümüz aşk romanı,1,günümüz Nora,1,Gürcistan,4,Güvenlik,9,güzellik salonu,1,Gypsy,1,haber,29,Haberler,4,Hacker Dersleri,2,Hafif Yemekler,2,Hamur İşleri,25,HAMUR İŞLERİ,25,Harlequin,1,HARLEQUİN EYLÜL AYI KİTAPLARI,1,Haşhaşlı ıslak kurabiye,1,hata,2,hathaways series,1,havuçlu börek,1,havuçlu kek,1,Hayata Uyanmak Kitap,1,Hayata Uyanmak yorum,1,hazir baklava yufkasindan kivratma,1,hd,1,healerdizisi,1,Heelreo,1,Helaer,1,her son bir başlangıçtır,2,Hızlı ve Öfkeli 8,1,hile,19,HİSTORİCAL HUNTERS,3,historical romance,7,Hobbit,1,hobbit 2012,1,hobbit 2013,1,hobbit movie,1,hobbit offical trailer,1,Hobbit trailer,1,Hollanda,6,hopeless,3,HTC,1,HTC 11,1,HTML/HTML5,1,Huawei,12,Huawei P10 ve P10 Plus,1,ı love bad boys,6,I Love Book Boyfriends,2,Iain,1,Indian,3,Instagram,1,Instrumental,21,IPhone / IPad,1,Iranian,18,Islak kek,2,Ispanakli borani tarifi,1,Isparta,2,Israel,4,i love bad boys,2,İCloud,1,İçeçekler,2,İkinci Şanslar Durağı,1,İletişim,2,ilk defa kitap yorumu,1,İlmen gölü,1,incelemesi,1,indie folk,1,ingiliz mutfağı,4,İnsan,1,internet,44,İnternet,13,İnternet Güvenliği,4,İOS,3,iOS 10.3,1,İOS Uygulamaları,8,iPhone,13,İPhone,1,iPhone 6 plus,1,iPhone 8,4,iptal,1,İran,5,iskoçya,1,İşletim Sistemleri,6,İtalya,27,italyan mutfağı,17,ithaki yayınşarı,1,jamie mcguire,6,jamie mcguire kitapları,4,Jan van Eyck,1,Jane Feather,1,Japan,1,japon mutfağı,6,jared and nina,3,jasinda wilder,1,jazz,9,Jean-Leon Gerome,1,Jennifer McMAHON,1,Jennifer McMAHON yorum,1,jennifer royce,1,JiChangWook,1,John William Waterhouse,1,Jojo moyes kitapları,1,Jojo Moyes yorum,1,judith mcnaught,2,Julie Garwood,3,Julie Garwood kitapları,3,K6 Note,1,kabaklı börek,1,kabartma tozlu pogaca,1,Kablosuz,1,kadere inanır mısın kitap yorumu,1,kadere inanırmısın,1,Kağıt Kız,1,Kağıt Kız yorum,1,Kağıt kız yorumu,1,Kahvaltilik degisik tarifler,1,kakaolu catlak kurabiye,1,kakaolu kek,1,Kapak Tanıtım,2,karakolda ayna var,1,karamelli misir gevregi,1,karanlığın efendileri,1,Karayip Korsanları 5,1,Katlanan,1,Kayıp Kızlar Adası yorum,1,kdrama,1,Kebaplar,2,Kek tarifi,7,Kek Tarifleri,6,Kekler -pastalar,26,KENDİNE YALAN SÖYLEME,1,Kıbrıs,8,kırçiçeği tepesi,1,kıvratma tarifi,1,kızlıdereli,1,kimberley freeman,1,kitap,11,kitap çekilişi,7,kitap inceleme,1,kitap rüyas,1,Kitap rüyası,1,kitap seri sıralaması,1,Kitap Serisi İncelemeleri,1,Kitap Tanıtım,10,kitap tanıtımı,2,Kitap tavsiye,1,Kitap yorum,7,Kitap Yorumu,17,kokoş kurabiye,1,kolay pogaca,3,kolay tarifler,5,kolay un kurabiyesi,1,Konsept,1,Konuşan Kitaplar ile Blog Turu,22,Kora,1,kore,2,korecast,1,Koridor yayınları,3,Köfteler,12,Kömey,1,kraliçe,1,Krem santili kurabiye,1,Krep,1,Krep hamuru tarifi,1,krep nasıl yapılır,1,Krep Tarifi,1,krep tarifi kolay,1,krep yapılışı,1,krep yapımı,1,Krıstan Hıggıns,1,Kulaklık,1,Kurabiye tarifi,1,Kurabiye Tarifleri,3,Kurdish,1,kurtadam romanı,1,kuru börülce,1,Kuru börülce Salatası,1,küçük kız,4,küçük kızın büyük haremi,1,küçük kızın büyük kütüphanesi,3,Kürtçe,5,Ladino,2,Latin,2,Lenovo,3,Lezzet durakları,11,LG,9,LG G6,2,Lınwood Barclay,1,LİMON SUYU VE SARIMSAK MUCİZESİ,1,lisa kelypas,1,Lite,1,Live,1,Logo,1,lor peyniri salatasi,1,losing it kitap yorumu,1,Lounge,1,Lübnan,27,mabet kitabı ön okuma,1,mabet kitap çekilişi,1,Mac,1,MacKinnon,1,Madem Gidiyorsun Çöpü de Götür,1,Makarnalar,14,makarnalar-pilavlar,9,makarnali Börek,1,Mali,1,Mark Zuckerberg,1,Martı yayınları,1,Mary E. Pearson Yorum,1,Mas fasulyesi tarifi,1,maş fasülyesi nasıl Yapılır,1,Matrix,1,Mauritania,1,Mavi Yolculuk,1,mayonezli pogaca,1,Meditative,1,meksika mutfağı,7,melekler zamanı,1,meral kır,3,Messenger,1,Meteoroloji,2,Mexico,1,Michelangelo Merisi da Caravaggio,1,Middle Eastern,5,milföy tatlısı,1,Mitral Kapak,1,Mobil,31,Mobil Uygulamalar,1,Monako,2,Monte Carlo,2,Montgomery kardeşler,1,Mor,1,morgan,1,morgan rhodes,1,Moto M,1,Moto Z,1,Motorcu Çocuk,1,Motorola,1,Mozaik pasta,1,Mp3 Düzenleme,1,Muhasebe,1,Mumya,1,Mutfaktaki püf noktalar,2,müptela yayınları,1,Müzeler,23,Müzik,2,my book boyfriend,2,My Dream Cast,8,Nasıl Yapılır,30,nemesis kitap,1,Nemesis yayınları,2,Neş'e Erdok,1,never too far,1,never too far kitap yorumu,1,new adult kitaplar,1,new adult nedir,1,New Age,6,New Age Piano,1,Nisastali pogaca,1,nişastalı üzümlü kek,1,No Time for Goodbye,1,Nokia,3,Nora roberts,1,Norway,2,Note 8,1,Notlar,19,Nougat,3,Nova Lite,1,Nükleer,1,ODTÜ,1,once and always,1,oppa,2,Oreo,2,Original Score,1,ortaçağ,2,Oteller,17,Otlu pogaca,1,Otomobil,1,Ottoman,1,oyun,30,Oyun Haberleri,2,Oyun Videoları,2,Ömrünü Gösteren,1,ön okuma,2,ön okuma partisi,3,Ön Sipariş,1,Önemli Bilgiler,2,Özellik,1,Özellikleri,1,P10,4,P10 Lite,1,P10 Plus,1,P8,2,P8 Lite,1,P9 Lite,1,Pagan Folk,2,Pamela Clare,1,Pamukkale,1,Paralı Dönem,1,parçalama yazısı,1,Pardus,1,pasta tarifi,3,Pastane pogacasi tarifi,1,Pastane tarifleri,3,patatesli börek,1,patch,4,Patladı,1,Paullına Simons,1,Pegasus tavsiye kitap,1,pegasus yayınları,2,pena yayınları,3,Persian,11,peter ward,1,Piano,1,pideler,1,Pieter Bruegel,4,Piksell,1,Pil,1,Pilavlar,6,Pinterest Snapchat,1,pirasali börek,1,Piyano kek tarifi,1,Piyasa,1,Play List,1,Pogaca tarifi,1,Polatlı,2,Polisiye,1,polisiye aşk romanı,1,Polisiye Gerilim Romanı,1,Polski,3,ponçik,1,ponçik tarifi,1,pop,3,Portakalli islak kek,1,portakalli yumusacik kek,1,Portugal,1,Power Ranger,1,Power Rangers,1,pratik bilgiler,5,pratik kıvratma,1,pratik lezzetler,2,pratik tarifler,4,Pratik Yemekler,2,Programlar,8,providence,4,providence my dream cast,1,providence serisi,1,Qawwali,1,red hill,1,referandum,1,Regencies Serisi,1,Reklam,1,Rekor,1,Rembrandt,4,requiem,1,requiem book review,1,Resident Evil: Son Bölüm,1,resimli un kurabiyesi,1,Ressamların Hayatlarına Dair,9,Restore,1,Revani Tarifi,1,Rıchelle Mead,1,Rock,4,rodeo yarışları,1,Roma,7,Romance,1,romantik kitaplar,1,Rosa,1,rosemary beach series,1,Rönesans ve Maniyerizm,8,rus mutfağı,8,rush finley,1,Rusya,1,S8 Edge,1,S8 Plus,1,Sabit Disk,1,saglikli tarifler,1,Sağlık,2,Salata tarifi,3,Salatalar,23,Salsa,1,Salt Lick,1,Salyangoz yayınları,1,samantha young,1,Samsung,37,sancaktar,1,sancaktarlar serisi,1,Santranç,1,saraf fine kitabı,1,sarah maclean,1,Satış,3,Satışa Çıktı,1,Savaş 1941,1,savaşçı,1,Seagate,1,Sebze yemekleri,6,sebzeli mezgit,1,Sebzeli Yemekler,20,Sefarad,3,sekersiz kurabiye,1,Selçuk,1,sena,1,Seninle Kitap Yorumu,1,Seo,1,seri,1,Seri üretim,1,serpil kır,1,Servis yok,1,Ses ve Video,7,sessiz intikam kitap çekilişi,1,sessiz intikam ön okuma,1,sevecek biri kitap tanıtım ve ön okuma,1,Sevgilimden Son Mektu Kitap,1,Sevgilimden son mektup alıntılar,1,Seyahat İpuçları,1,sınırları zorlamak çevirmeni,1,sınırları zorlamak kitap çekiliş,2,sınırları zorlamak kitap yorum,2,Simit tadinda minik kurabiyeler,1,Sinema,17,sodalı revani,1,Soguk corba,1,sonsuz dokunuş kitap yorumu,1,sonsuza kadar,1,Sony,5,Sony Xperia,1,Soslar,10,sosu yumurtasız ıslak kek,2,Sosyal Medya,18,Soul,1,Soundtrack,3,Söylemeyeceğine söz ver kitap tanıtım,1,Spain,5,Spor,2,Spotify,1,St. Vladimir,1,stephanie laurens,1,suat derviş,1,suat derviş kimdir,1,Super Mario Rün,1,Super Six Sunday,1,suriye,1,Sütlü Tatlılar,9,Sweeden,2,şarj,1,şehriye salatası,1,şekerli milföy çubukları,1,şerbetli tatlılar,1,şifacı,1,Şifre,1,Tablet,1,tanem,1,Tango,1,Tanıtım,6,Tanıtım Tarihi,1,Tanıtım Videoları,1,tantuni,1,Tantuni tarifi,1,Tarayıcı Eklentileri,7,Tarih,1,tarihi aşk romanı,4,tarihi aşk romanları,5,Tarsila do Amaral,1,Tasarım,1,Tasarruf,1,Tatilname hakkında,4,Tatlı Bela,2,tatlı bela ikinci kitap,1,tatlı kurabiye,1,tatlı tarifi,3,Tatlı Tarifleri,4,Tatlılar,11,Tatli Tarifleri,25,Tatlilar,40,Tatyana,1,tavada balik pisirme,1,Tavada mezgit,1,tavsiye kitap,1,tavuk göğsü,1,tavuk tantuni nasıl yapılır,1,Tavuk tantuni tarifi,1,Tavuk yemekleri,3,tavuklu börek,1,tavuklu kuskus salatasi,1,Teknoloji,9,Teksas,1,Telefon,6,tepsi böregi,1,The Mummy,1,The Return of Xander Cage,1,The Rules of Scoundrels,1,time travel kitaplar,2,too far series,1,too far serisi,1,touched,1,Tramvay,1,Transformers: The Last Knight,1,travis maddox,1,Tuğçe nida sevin,2,Tunusia,1,tur tanıtım,1,Turkey,4,turkish blog tour,2,Tuva,1,türk edebiyatı,1,türkan şoray,1,türkçe,4,Türkiye,2,türkiyenin en büyük blog tur ekibi,1,Twitter,2,Twitter Lite,1,umutsuz,2,umutsuz kitabı,2,umutsuz kitapı,1,un kurabiye resimli,1,un kurabiyesi nasıl yapılır,1,un kurabiyesi tarifi,1,update,3,Uygulama,1,Ücretsiz,1,Üç kişilik,1,Üzümlü kek tarifi,1,V10,1,Vampir akademisi,1,vampir romanı,1,Various,2,Vatikan,2,vazgeçemem senden,1,Veda’ ya Zaman Yok,1,Venedik,1,Via A1 Plus,1,Via P1,1,Video,1,Video Düzenleme,3,Video İndir,4,Vincent van Gogh,2,Virüs,2,Vocal,1,walking disaster,1,wallpapers,1,WhatsApp,7,Wikipedia,1,William-Adolphe Bouguereau,4,Windows Phone Uygulamaları,3,wonbin,1,World,37,World Beat,1,World Influenced,1,World music,3,X Power 2,1,xiaomi,1,Xperia L1,1,Xperia X,1,Xperia XZ,1,Yabancı Yayınları,4,yağız,1,yalancı su böregi,1,Yalanci tavuk göğsü,1,Yan sanayi,1,Yandı,2,Yardımcı Araçlar,11,Yatırım,1,Yayınladı,1,yaz corbasi,1,yazar röportajı,1,Yazar Tanıtım,1,yazılım,13,yemek,1,Yemek haberleri,1,yemek tarifi,16,yemek tarifleri,277,Yeni,1,Yenilik,1,Yerli,1,Yerli İşletim Sistemi,1,Yerli Motor,1,yıkılan krallıklar,1,Yılbaşı Çekilişi,1,Yoğurtlu Tavuk Salatası,1,yolu aska dusenlerin kitabı,1,yolum aşka düştü,1,yorumu,1,YouTube,5,Yöresel (Adıyaman) yemekleri,1,Yöresel (Afyon) yemekleri,1,Yöresel (Ağrı) yemekleri,2,Yöresel (Bitlis) yemekleri,1,Yöresel (G.antep) yemekleri,3,Yöresel (Hatay) yemekleri,1,Yöresel (İzmir) yemekleri,2,Yöresel (K.maraş) yemekleri,1,Yöresel (Kars) yemekleri,1,Yöresel (Kayseri) yemekleri,1,Yöresel (Kilis) yemekleri,2,Yöresel (Malatya) yemekleri,1,Yöresel (Muş) yemekleri,1,Yöresel (Niğde) yemekleri,1,Yöresel (Rize) Yemekleri,1,Yöresel (Siirt) Yemekleri,1,yöresel (Sinop) yemekleri,1,Yöresel (Ş.Urfa) yemekleri,2,Yulafli Kurabiye,1,Yumurta yemekleri,1,yumusacik puf pogaca,1,yumuşak kek tarifi,2,Yunan adaları,3,yürüyen bela,1,zaman çekilişi kitap çekilişi,1,zaman temsilcisi kitap tanıtım,1,zaman temsilcisi kitap yorum,2,zaman yolculuğu kitapları,1,Zararlı,1,Zenfone 3,1,Zenfone 3 Max,1,ZenWatch,1,
ltr
item
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası: Gözlükleri Çıkartma Zamanı Geldi (alıntı)
Gözlükleri Çıkartma Zamanı Geldi (alıntı)
http://4.bp.blogspot.com/-0fobhVXlEF8/VYvwr_Z5CBI/AAAAAAAA-M0/H5NOVs4ABZ4/s400/bates-method.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-0fobhVXlEF8/VYvwr_Z5CBI/AAAAAAAA-M0/H5NOVs4ABZ4/s72-c/bates-method.jpg
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası
https://www.bidunyablog.com/2015/06/gozlukleri-ckartma-zaman-geldi-alnt.html
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/2015/06/gozlukleri-ckartma-zaman-geldi-alnt.html
true
959739595899701259
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Hepsini Oku Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Oku Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar Üzgünüm aradığınız içeriğe ulaşamadık. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn May Haz Tem Agu Eyl Ekm Kas Arl just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 hour ago $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy