Medici Ailesi

Floransa'yı anlatmaya başlamadan önce Medici ailesini bilmek önemli bence. Çünkü bu aile Floransa'yı sanatın beşiği haline getiren a...

Floransa'yı anlatmaya başlamadan önce Medici ailesini bilmek önemli bence. Çünkü bu aile Floransa'yı sanatın beşiği haline getiren aile. Yazıya başlamadan önce bilinmesi gereken ise o dönemlerde İtalya çeşitli cumhuriyetlerden oluşuyordu (Venedik, Ceneviz, Floransa gibi). Bu cumhuriyetlerin her birinin başkenti ve bölgesi ayrıydı ve sık sık birbirleriyle savaş halindelerdi. Her bölge büyük ailelerin hakimiyeti altındaydı. Medici ailesi de Floransa'nın hakimiydi.


Medici ailesi
Bu ailelerden biri olan Mediciler 13. ve 17. yüzyıllar arasında Floransa'da yaşamış bir aile. Aile dört papa (X. Leo, VII. Clement, XI. Leo, IV. Pius), çok sayıda Floransa hükümdarı ve daha sonra evlilik yoluyla Fransız Kraliyet ailesinin mensuplarını yetiştirmiş (Kraliçe Catherine de Medici) ve İtalya Rönesansını etkilemiş. Aile büyük servetini ilk olarak tekstil ticaretinden kazanmış. Daha sonraları ise ilk modern bankacılık sistemini oluşturmuşlar (muhasebe sistemleri üzerinde büyük yenilikler yaparak) ve Papa ile olan ilişkileri nedeniyle o dönemdeki ekonomi üzerinde etkili bir güç sağlamışlar.  İlerleyen yıllarda medici bankası dönemin en büyük, başarılı ve saygın bankalarından biri olmuş. Venedik, Cenova, Roma gibi şehirlerdeki bankacıları destekleyerek iyice zenginleşmeye başlamışlar ve Avrupa'da özellikle de İtalya'da politik güce sahip olmuşlar. Giovanni de Medici bankacılık işine giren ilk Medici oldu. Dönemin ünlü tarihçilerine göre Medici bankası sadece Avrupa'nın değil, tüm dünyanın en zengin kuruluşuydu.

Özellikle 15 ve 16. yy'da iktidar mücadeleleri, servetleri ve itibarları Floransa'yı oldukça etkilemiş. Bu arada Medici ailesinin eczalık, ilaç yapımı ve tıpla ile ilgili olduğu da hatta medicine (ilaç - tıp) kelimesinin Medici'den geldiği ifade ediliyor. Ailenin armasında bulunan top biçimindeki şekillerin ilaçları simgelediği söylenenler arasında. Medici ailesinin arması

Ailenin tarihi ve yükselişi
Aile ile ilgili bilinen en eski belge 1230 yılına ait. Yükselişi ise 14.yy'da özellikle evlilikler yoluyla ve bankacılık sayesinde iyi ilişkiler kurarak olmuş. 1434 yılında Cosimo de Medici gran maestro ünvanını alarak Floransa devletinin gayrı resmi başı olunca Medici hanedanı da resmen başlamış oldu. Cosimo, Piero ve Lorenzo 15.yy'a kadar Floransa'ya hükmettiler.

Cosimo de Medici "halkın babası" olarak adlandırılıyordu ve çok seviliyordu. İyi bir banker, yönetici, siyasetçi ve sanatseverdi. Döneminde sanatçılara destek olarak Floransa'nın gelişimini sağladı. Diğer cumhuriyetlerle barışı sağlamaya çalıştı. Ünlü katedral Santa Maria del Fiore'nin kubbesinin yapımına ve bitirilmesine maddi katkıda bulundu. Cosimo de Medici Filozof Platon (Eflatun)'un görüşlerinden o kadar çok etkilendi ki Floransa'da ilk Platon Akademisinin kurulmasına öncülük etti. Eserlerinin Yunanca'dan Latince'ye çevrilmesini sağladı. Cosimo de Medici'nin kütüphanesi döneminde dünyanın en büyük kütüphanesiydi ve 100 yıl sonra kurulan Vatikan kütüphanesine model oldu. 
Ölünce San Lorenzo katedraline defnedildi.

Piero de Medici (1416 - 1469)  Cosimo'nun oğluydu ve sadece 64 - 69 yılları arasında hüküm sürdü. Lakabı "gut'lu piero"'ydu ve ölümü de gut yüzünden oldu. Piero babasının aksine sanatla pek ilgili değildi ve onun zamanında Floransa pek kayda değer bir güç kazanmadı.

Piero'nun ölümünden sonra başa oğlu Lorenzo geçti. "Muhteşem" lakaplı olan Lorenzo, Floransa'yı da muhteşem hale getirdi döneminde. 1449 - 1492 yılları arasında yaşayan Lorenzo siyaset ve sanatta şehire altın çağını yaşattı. Kurduğu okul sayesinde birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu ve onlara her zaman destek oldu. Dedesi Cosimo gibi barış sağlamaya ve diğer devletlerle iyi ilişkiler kurmaya çalıştı. Döneminde Osmanlı imparatorluğu'yla da iyi ilişkiler kurdu. Leonardo, Michelangelo, Boticelli gibi ünlü sanatçılara destek oldu. Hatta Machiavelli'nin meşhur eseri İl Principe Lorenzo'ya ithaf edilmiştir. Ölümünden sonra Floransa'ya tam bir kargaşa hakim oldu ve barış, refah dönemi sona ererek neredeyse 400 yıl sürecek işgal dönemi başladı.

En başta bahsettiğim Catherine de Medici ise tarihte "kanlı kraliçe" olarak bilinen kraliçedir. Sebebi ise Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı'dır. 23 - 24 ağustos 1572 yılında olan bu katliam Fransa'da katoliklerin protestanları katlettiği olaydır. Kraliçenin kralın (II.Henri) protestan olan yardımcısına yaptırttığı fakat başarısız olan suikast olayların fitilini ateşlemiştir. İki gün süren katliamda onbinlerce protestan öldürülmüştür.

Medusa heykeli

Medici ailesinin Floransa'dan kovulması
Lorenzo'nun oğlu II. Piero de Lorenzo / Medici babasının özelliklerine sahip değildi ve bir sürü politik hata yaptı. Fransa kralı VIII.Charles (yada Karl)  Napoli'yi işgal etmek istediğinde halk Charles'ın tarafını tutmasına rağmen Piero Napoli'ye yardım etmek istedi. Bunun üzerine Karl Piero'dan Pisa gibi şehirleri ona teslim etmesini istedi. Bu söylentiler halk arasında yayılınca kargaşa başladı ve Piero iyice gözden düştü. Saraya girmesi yasaklandı ve halk ayaklanarak medicilerden bağımsızlıklarını istedi. Piero da kaçmak zorunda kaldı. Onun kaçmasından sonra Fransa kralı ordusuyla şehire girdi ve halk tarafından coşkuyla karşılandı. Bir süre sonra kralın istekleri, askerlerin halk üzerindeki baskısı ayaklanmalar yarattı ve krale Piero'yu tekrar göreve çağırdı. Piero'nun gelmesiyle karışıklıklar bir nebze azaldı ama bu dönemde Pisa şehri ile yapılan savaş tekrar başladı. 1503 yılında Piero öldü ve 1512 yılına kadar Mediciler Floransa'dan uzak kaldı. 1512 yılında tekrar yönetime gelen aile 1527 yılına kadar da yönetimde kaldı. Halk ayaklanmaları sonucu 1527 - 1530 yılları arasında yeniden sürgüne gönderilen Medici ailesinin dönüşü o dönemlerdeki papalar X. Leo ve VII. Clement sayesinde oldu. Catherine de Medici'nin Fransanın veliahtıyla yaptığı evlilik de aileyi tekrar güçlendirdi.

Yukarıda fotoğrafı görünen heykel Floransa'dan kovulan Medicilerin 1530 yılında geri döndüklerinde saraylarının karşısına -Palazzo Vecchio- Signoria meydanına diktirdiği ve amacı düşmanlarına göz dağı vermek olan heykeldir. Heykel elinde kesik bir medusa başı tutan Perseus'tur ve heykeltraş Cellini'nin eseridir.

Uffizi ve Palazzo Vecchio arasındaki köprü

Ponte Vecchio

Ailenin çöküşü
Çeşitli hastalık ve diğer sebepler yüzünden 1700'lü yılların başından beri çocukları olmayan Mediciler erkek varisten yoksun kaldı. Bu dönemlerde ailenin maddi durumu da kötüleşmeye başlamış ve Floransa nüfusu da yarı yarıya azalmıştı. Günümüzde ailenin soyunun devam etmemesinin sebeplerinden biri düşmanları ve diğer şeyler nedeniyle güneş ışığına pek fazla çıkmaması sonucu olarak bebek yaşta D vitamini eksikliği, iyi beslenmeme ve ailenin diğer bireylerinin çeşitli hastalıklardan ölmüş olması gösterilmektedir. Ailenin kadın fertleride ağır makyaj sonucu ve güneşe çıkmadıkları için D vitamini eksikliği yaşamışlar, yaptıkları sağlıksız doğumların sayısının fazlalığı sağlıklarını bozmuştur. Aile kullandıkları ve yaşadıkları binalar arasında ulaşımı tamamen kapalı köprülerle sağlamıştır (güneşe ve aydınlığa çıkmama ve suikast korkusu ile). Uffizi'yi Palazzo Pitti'ye bağlayan Ponte Vecchio içindeki vasari koridoru ve  Uffizi İle Palazzo Vecchio'yu bağlayan köprü buna bir örnektir. Ayrıca ailenin gitgide kendi hemcinsleriyle ilişki kurmaya başlaması da soyun tükenmesine sebep gösterilmiştir. 18. yy'dan itibaren de bu büyük ailenin soyu tamamen bitmiştir. Palazzo Vecchio ailenin ikametgahı, uffizi ise kullandıkları ofisleridir. Uffizi günümüzde müze, Palazzo Vecchio ise belediye binası olarak kullanılmaktadır.

Palazzo Vecchio

Sanatla ve bilimle ilişkileri
Aile sanata ve sanatçıya çok önem vermiştir. Leonardo, Michelangelo, Boticelli, Donatello gibi önemli sanatçıların hamiliğini üstlenmişlerdir. Ismarlama yaptırdıkları sanat eserlerinin yanı sıra sanatçıların kendi çalışmalarına da destek olmuşlardır. Leonardo da Vinci 7 sene kadar Lorenzo de Medici'nin emrinde ve korumasında çalışmış; sanat eserlerinin yanı sıra savaş aletlerinin yapımını ve tasarlanmasını da üstlenmiştir. Ünlü heykeltraş Michelangelo ise dört yıl kadar Lorenzo Medici'nin himayesinde Medici sarayında yaşamıştır. Mimari alanda da özellikle Floransa'da birçok eser yaptırmışlardır. Bunun yanı sıra aileden çıkan papa X. Leo Vatikan'da birçok sanatçıyla çalışmıştır. Ünlü kaşif Amerigo Vespucci de Medicilerin himayesinde olmuştur. Galileo Galilei de aileden yardım alan bilim adamlarından biridir. 

Ayrıntılı Floransa ve diğer gezi fotoğraflarıma ana sayfada bulunan İnstagram adresimden ulaşabilirsiniz.

Da Vinci's Demons isimli dizide Medicilerin Leonardo da Vinci ile olan ilişkisini, dönemin politik yapısını ve Floransa'sını izleyebilirsiniz...

Sende Fikrini Söyle

Ad

2017 referandum,1,32.Tüyap fuar,1,3310,1,360 Derece,1,3renk börek,1,5G,1,6,1,7 Plus,1,7.0,1,7.0 Nougat,3,7.1.2 Beta,1,8,1,abbi glines,1,abby abbernaty,1,Acapella,1,ACIKAYSIÇEK,1,Acoustic,5,Açık,1,Açlık ve susuzluğa formül,1,Africa,12,African,2,ahmet sancaktar,1,AKG,1,Akıllı Telefon,2,Alexsandr,1,Alien: Covenant,1,Almanya,2,Alt Rock,2,Amasya,4,Amerika,1,Amerikan Mutfağı,3,andoid,2,Android,17,Android 7,1,Android 7.0,1,Android 7.1.1,1,Android 8.0,1,Android Oyunları,2,Android Uygulamaları,23,Android/Tablet,7,angels,1,Ankara,4,Antalya,1,Anti-virüs & Trojen,1,Antik Yapılar,3,Aperatifler,6,apk,3,Apple,19,AppStore,1,Arabic,3,Araçlar / Sistem Araçları,13,aradığım sensin kitabı,1,araf,4,araf kitap çekilişi,1,araf kitap yorumu,2,Arif v 216,1,Arkadya yayınları,1,Artemis,1,artemis sevenler,2,artemis yayınları,1,arzuların esiri,1,ASELSAN,1,asher and remy,1,Asia,2,aspendos,1,aspendos yayınevi,1,aspendos yayınları,1,asude,3,asude röportaj,1,asunny,2,Asus,3,aşk romanı,1,aşka ikinci şans,1,aşka ikinci şans kitap yorumu,1,aşkın gölgesi,1,Aşure Tarifleri,1,Atıştırmalıklar,1,ayaklı bela,2,aylardan aşk,2,Azerbaycan,2,azeri mutfağı,5,Balıklar,1,Balkan,3,barlas ve yesra,1,Batarya,2,Bebekler için mamalar,5,Bedava İnternet,8,BeepBoopHQ,1,Beğenmeme,1,Belçika,5,benimle kal,1,Beslenme yazıları,5,Beta 3,1,Beyrut,26,Bilgisayar,5,Bilgisayar Oyunları,5,Bilim kurgu,1,bimde satilan yagli gevrek tarifi,1,Bisküvi pastası,1,BlackBerry,1,Blade Runner 2049,1,Blog,2,blog tour,2,blog tur,3,blog tur nedir,2,blogger,2,Blogger Eklentileri,2,Blogger Menü Kodları,1,Blues,3,Bodrum,3,book review,2,boonsboro,1,Bop,1,Bosna-Hersek,1,Bozcaada,10,Börek tarifi,4,Börekler,8,brenda joyce kitapları,1,Bron Atlı,1,bu arada kitap konusu,1,bu arada..,1,bugday nohut corbasi,1,Bulgurlu semizotu yemeği,1,Burçlar,1,Bursa,9,Buz Öpücük,1,bütün börek,1,Call Of Duty,1,Caribic,1,Casper,3,cehennem kitabı,1,cehennem kitabı yorum,2,cehennem kitap çekilişi,1,Celtic,2,Chatbot,1,Chia tohumlu cacık,1,christian grey'i kim oynayacak,1,Chrome,1,Chucky,1,Classical,6,Claude Monet,5,coleen hoover,3,connon mackinnon,1,Contre-Jour,1,cora cornick kitapları,1,Corn flakes tatlısı,1,corrine jackson review,1,Country,3,crack,12,Cubuk kurabiye,1,Cult of Chucky,1,Czech,1,Çanakkale,5,çay saati,21,Çekiliş,1,Çerkezce,1,çevirmen röportajı,1,çevirmenden notlar,1,Çıktı,1,çik-lit,1,ÇİKOLATA,1,Çin-Mutfagi,9,çokokrem,1,Çorbalar,26,Çorum,3,Dance,1,değişik tarifler,3,dengesiz bir aşkın anatomisi,1,Despicable Me 3,1,dex,1,dex plus,1,Dex Yayınları,2,dex yeni kitabı,1,dexplus,1,dexplus kitapları,1,dexplusın ilk kitabı,1,Dıxıe Cash,1,Diğer yazılar,3,Dimitri,1,Discography,11,Diyet,1,diyet kurabiye,1,Diyet tarifler,2,Diyet Yemek Tarifleri,6,Diyet Yemekleri,5,dizi,2,dizisi,1,Doğan yayınları,1,Dolmalar,1,Dolmalar-sarmalar,3,domuzeti,1,Donanım,1,Dosya Upload,3,Dosya ve Disk Yöneticileri,5,Downtempo,1,drama,1,dublin caddesi,1,dublin caddesi kitap tanıtım,1,dublin caddesi kitap yorum,1,Durum,1,duygu özlem yücel,2,Dünyayı Kurtaran Adam,1,düşmüş melekler,1,DVD/CD/Disk,1,Eastern Europe,1,eden,1,Edge,1,Edouard Manet,6,Edvard Munch,1,Edward Hopper,3,Efsane,1,Eğlenceli kitap,1,Ekmek tarifleri,1,Ekonomi,2,Ekran,1,Ekran Kayıt Araçları,2,Electronic,4,Electronica,1,elizaeth hoyt,1,elli ton filminin oyuncuları,1,elliton filminin castı,1,elliton serisi oyuncuları kimler olacak,1,elmali kolay kek,1,elmali pamuk kek,1,Elmas kurabiye,1,Emoji,1,en iyi blog,1,en iyi kitap,1,En Karanlık Gece,1,en mükemmel yorum,1,Enerji,1,Ephesus yayınlaı,1,ephesus yayınları,2,epsilon yayınları,4,erotik kitap,1,erotik paranormal,1,et yemekleri,5,Ethnic,22,Ethnic Fusion,4,Ethnic Jazz,5,Etkinlik,8,Etli Yemekler,51,Experimental,1,F600,1,Facebook,17,Facebook Spaces,1,Fado,5,fallen angels books,1,fallen too far,2,fallen too far kitap yorumu,1,falling kingdom,1,fantastik kitap,1,Farsça,8,fatma erdek,1,Faydalı Besinler,3,Female Vocal,4,Female Voices,14,Film,2,Film İndir,2,Fiyat,4,Fiyatlar Zamlandı,1,Flamenco,6,Flash Player,1,Foça,3,Folk,32,Format Dönüştürücüler,1,fosforlu cevriye,3,fosforlu cevriye kitabı,1,fosforlu cevriyem,1,Fotoğraf,1,Fotoğraflar,2,Fragman,13,France,7,Francisco Goya,2,Fransa,3,fransız mutfağı,20,fransız yemekleri,1,French,2,Funk,1,Fusion,1,G4,1,G6,6,Galaxy,2,Galaxy A Serisi,1,Galaxy A7,1,Galaxy C7 Pro,1,Galaxy Note 5,1,Galaxy Note 7,1,Galaxy S5,1,Galaxy S6,1,Galaxy S7,2,Galaxy S8,18,Galaxy S8 Plus,4,Galaxy S8+,2,Galaxy Tab 3,1,Garanti,1,gece önceden yapilip dolaba atilan pogaca,3,gecemi aydınlat,1,gecemi aydınlat kitap yorumu,1,gelin,1,gelin kitap yorumu,1,Geliyor,1,GENA SHOWALTER,1,General Mobile,2,General Mobile GM 6,1,Genova,1,Georges Seurat,4,Gezi Rehberi,7,Gipsy,2,GM6,1,go!kitap,1,gongyoo,1,Google,3,Google Earth,1,Görüntü,1,gözlerinin esareti,1,greenpeace,1,Guıllaume MUSSO,1,Guıllaume MUSSO kitapları,1,Guıllaume MUSSO tavsiye,1,Gupshup,1,Gustav Klimt,2,gül ve avcı,3,gülşah elikbank,1,Güncelleme,4,Gündem,15,günümüz aşk romanı,1,günümüz Nora,1,Gürcistan,4,Güvenlik,9,güzellik salonu,1,Gypsy,1,haber,29,Haberler,5,Hacker Dersleri,2,Hafif Yemekler,2,Hamur İşleri,25,HAMUR İŞLERİ,25,Harlequin,1,HARLEQUİN EYLÜL AYI KİTAPLARI,1,Haşhaşlı ıslak kurabiye,1,hata,2,hathaways series,1,havuçlu börek,1,havuçlu kek,1,Hayata Uyanmak Kitap,1,Hayata Uyanmak yorum,1,hazir baklava yufkasindan kivratma,1,hd,1,healerdizisi,1,Heelreo,1,Helaer,1,her son bir başlangıçtır,2,Hızlı ve Öfkeli 8,1,hile,19,HİSTORİCAL HUNTERS,3,historical romance,7,Hobbit,1,hobbit 2012,1,hobbit 2013,1,hobbit movie,1,hobbit offical trailer,1,Hobbit trailer,1,Hollanda,6,hopeless,3,HTC,1,HTC 11,1,HTML/HTML5,1,Huawei,12,Huawei P10 ve P10 Plus,1,ı love bad boys,6,I Love Book Boyfriends,2,Iain,1,Indian,3,Instagram,1,Instrumental,21,IPhone / IPad,1,Iranian,18,Islak kek,2,Ispanakli borani tarifi,1,Isparta,2,Israel,4,i love bad boys,2,İCloud,1,İçeçekler,2,İkinci Şanslar Durağı,1,İletişim,2,ilk defa kitap yorumu,1,İlmen gölü,1,incelemesi,1,indie folk,1,ingiliz mutfağı,4,İnsan,1,internet,44,İnternet,13,İnternet Güvenliği,4,İOS,3,iOS 10.3,1,İOS Uygulamaları,8,iPhone,13,İPhone,1,iPhone 6 plus,1,iPhone 8,4,iptal,1,İran,5,iskoçya,1,İşletim Sistemleri,6,İtalya,27,italyan mutfağı,17,ithaki yayınşarı,1,jamie mcguire,6,jamie mcguire kitapları,4,Jan van Eyck,1,Jane Feather,1,Japan,1,japon mutfağı,6,jared and nina,3,jasinda wilder,1,jazz,9,Jean-Leon Gerome,1,Jennifer McMAHON,1,Jennifer McMAHON yorum,1,jennifer royce,1,JiChangWook,1,John William Waterhouse,1,Jojo moyes kitapları,1,Jojo Moyes yorum,1,judith mcnaught,2,Julie Garwood,3,Julie Garwood kitapları,3,K6 Note,1,kabaklı börek,1,kabartma tozlu pogaca,1,Kablosuz,1,kadere inanır mısın kitap yorumu,1,kadere inanırmısın,1,Kağıt Kız,1,Kağıt Kız yorum,1,Kağıt kız yorumu,1,Kahvaltilik degisik tarifler,1,kakaolu catlak kurabiye,1,kakaolu kek,1,Kapak Tanıtım,2,karakolda ayna var,1,karamelli misir gevregi,1,karanlığın efendileri,1,Karayip Korsanları 5,1,Katlanan,1,Kayıp Kızlar Adası yorum,1,kdrama,1,Kebaplar,2,Kek tarifi,7,Kek Tarifleri,6,Kekler -pastalar,26,KENDİNE YALAN SÖYLEME,1,Kıbrıs,8,kırçiçeği tepesi,1,kıvratma tarifi,1,kızlıdereli,1,kimberley freeman,1,kitap,11,kitap çekilişi,7,kitap inceleme,1,kitap rüyas,1,Kitap rüyası,1,kitap seri sıralaması,1,Kitap Serisi İncelemeleri,1,Kitap Tanıtım,10,kitap tanıtımı,2,Kitap tavsiye,1,Kitap yorum,7,Kitap Yorumu,17,kokoş kurabiye,1,kolay pogaca,3,kolay tarifler,5,kolay un kurabiyesi,1,Konsept,1,Konuşan Kitaplar ile Blog Turu,22,Kora,1,kore,2,korecast,1,Koridor yayınları,3,Köfteler,12,Kömey,1,kraliçe,1,Krem santili kurabiye,1,Krep,1,Krep hamuru tarifi,1,krep nasıl yapılır,1,Krep Tarifi,1,krep tarifi kolay,1,krep yapılışı,1,krep yapımı,1,Krıstan Hıggıns,1,Kulaklık,1,Kurabiye tarifi,1,Kurabiye Tarifleri,3,Kurdish,1,kurtadam romanı,1,kuru börülce,1,Kuru börülce Salatası,1,küçük kız,4,küçük kızın büyük haremi,1,küçük kızın büyük kütüphanesi,3,Kürtçe,5,Ladino,2,Latin,2,Lenovo,3,Lezzet durakları,11,LG,9,LG G6,2,Lınwood Barclay,1,LİMON SUYU VE SARIMSAK MUCİZESİ,1,lisa kelypas,1,Lite,1,Live,1,Logo,1,lor peyniri salatasi,1,losing it kitap yorumu,1,Lounge,1,Lübnan,27,mabet kitabı ön okuma,1,mabet kitap çekilişi,1,Mac,1,MacKinnon,1,Madem Gidiyorsun Çöpü de Götür,1,Makarnalar,14,makarnalar-pilavlar,9,makarnali Börek,1,Mali,1,Mark Zuckerberg,1,Martı yayınları,1,Mary E. Pearson Yorum,1,Mas fasulyesi tarifi,1,maş fasülyesi nasıl Yapılır,1,Matrix,1,Mauritania,1,Mavi Yolculuk,1,mayonezli pogaca,1,Meditative,1,meksika mutfağı,7,melekler zamanı,1,meral kır,3,Messenger,1,Meteoroloji,2,Mexico,1,Michelangelo Merisi da Caravaggio,1,Middle Eastern,5,milföy tatlısı,1,Mitral Kapak,1,Mobil,31,Mobil Uygulamalar,1,Monako,2,Monte Carlo,2,Montgomery kardeşler,1,Mor,1,morgan,1,morgan rhodes,1,Moto M,1,Moto Z,1,Motorcu Çocuk,1,Motorola,1,Mozaik pasta,1,Mp3 Düzenleme,1,Muhasebe,1,Mumya,1,Mutfaktaki püf noktalar,2,müptela yayınları,1,Müzeler,23,Müzik,2,my book boyfriend,2,My Dream Cast,8,Nasıl Yapılır,30,nemesis kitap,1,Nemesis yayınları,2,Neş'e Erdok,1,never too far,1,never too far kitap yorumu,1,new adult kitaplar,1,new adult nedir,1,New Age,6,New Age Piano,1,Nisastali pogaca,1,nişastalı üzümlü kek,1,No Time for Goodbye,1,Nokia,3,Nora roberts,1,Norway,2,Note 8,1,Notlar,19,Nougat,3,Nova Lite,1,Nükleer,1,ODTÜ,1,once and always,1,oppa,2,Oreo,2,Original Score,1,ortaçağ,2,Oteller,17,Otlu pogaca,1,Otomobil,1,Ottoman,1,oyun,29,Oyun Haberleri,2,Oyun Videoları,2,Ömrünü Gösteren,1,ön okuma,2,ön okuma partisi,3,Ön Sipariş,1,Önemli Bilgiler,2,Özellik,1,Özellikleri,1,P10,4,P10 Lite,1,P10 Plus,1,P8,2,P8 Lite,1,P9 Lite,1,Pagan Folk,2,Pamela Clare,1,Pamukkale,1,Paralı Dönem,1,parçalama yazısı,1,Pardus,1,pasta tarifi,3,Pastane pogacasi tarifi,1,Pastane tarifleri,3,patatesli börek,1,patch,4,Patladı,1,Paullına Simons,1,Pegasus tavsiye kitap,1,pegasus yayınları,2,pena yayınları,3,Persian,11,peter ward,1,Piano,1,pideler,1,Pieter Bruegel,4,Piksell,1,Pil,1,Pilavlar,6,Pinterest Snapchat,1,pirasali börek,1,Piyano kek tarifi,1,Piyasa,1,Play List,1,Pogaca tarifi,1,Polatlı,2,Polisiye,1,polisiye aşk romanı,1,Polisiye Gerilim Romanı,1,Polski,3,ponçik,1,ponçik tarifi,1,pop,3,Portakalli islak kek,1,portakalli yumusacik kek,1,Portugal,1,Power Ranger,1,Power Rangers,1,pratik bilgiler,5,pratik kıvratma,1,pratik lezzetler,2,pratik tarifler,4,Pratik Yemekler,2,Programlar,8,providence,4,providence my dream cast,1,providence serisi,1,Qawwali,1,red hill,1,referandum,1,Regencies Serisi,1,Reklam,1,Rekor,1,Rembrandt,4,requiem,1,requiem book review,1,Resident Evil: Son Bölüm,1,resimli un kurabiyesi,1,Ressamların Hayatlarına Dair,9,Restore,1,Revani Tarifi,1,Rıchelle Mead,1,Rock,4,rodeo yarışları,1,Roma,7,Romance,1,romantik kitaplar,1,Rosa,1,rosemary beach series,1,Rönesans ve Maniyerizm,8,rus mutfağı,8,rush finley,1,Rusya,1,S8 Edge,1,S8 Plus,1,Sabit Disk,1,saglikli tarifler,1,Sağlık,2,Salata tarifi,3,Salatalar,23,Salsa,1,Salt Lick,1,Salyangoz yayınları,1,samantha young,1,Samsung,37,sancaktar,1,sancaktarlar serisi,1,Santranç,1,saraf fine kitabı,1,sarah maclean,1,Satış,3,Satışa Çıktı,1,Savaş 1941,1,savaşçı,1,Seagate,1,Sebze yemekleri,6,sebzeli mezgit,1,Sebzeli Yemekler,20,Sefarad,3,sekersiz kurabiye,1,Selçuk,1,sena,1,Seninle Kitap Yorumu,1,Seo,1,seri,1,Seri üretim,1,serpil kır,1,Servis yok,1,Ses ve Video,7,sessiz intikam kitap çekilişi,1,sessiz intikam ön okuma,1,sevecek biri kitap tanıtım ve ön okuma,1,Sevgilimden Son Mektu Kitap,1,Sevgilimden son mektup alıntılar,1,Seyahat İpuçları,1,sınırları zorlamak çevirmeni,1,sınırları zorlamak kitap çekiliş,2,sınırları zorlamak kitap yorum,2,Simit tadinda minik kurabiyeler,1,Sinema,17,sodalı revani,1,Soguk corba,1,sonsuz dokunuş kitap yorumu,1,sonsuza kadar,1,Sony,5,Sony Xperia,1,Soslar,10,sosu yumurtasız ıslak kek,2,Sosyal Medya,18,Soul,1,Soundtrack,3,Söylemeyeceğine söz ver kitap tanıtım,1,Spain,5,Spor,2,Spotify,1,St. Vladimir,1,stephanie laurens,1,suat derviş,1,suat derviş kimdir,1,Super Mario Rün,1,Super Six Sunday,1,suriye,1,Sütlü Tatlılar,9,Sweeden,2,şarj,1,şehriye salatası,1,şekerli milföy çubukları,1,şerbetli tatlılar,1,şifacı,1,Şifre,1,Tablet,1,tanem,1,Tango,1,Tanıtım,6,Tanıtım Tarihi,1,Tanıtım Videoları,1,tantuni,1,Tantuni tarifi,1,Tarayıcı Eklentileri,7,Tarih,1,tarihi aşk romanı,4,tarihi aşk romanları,5,Tarsila do Amaral,1,Tasarım,1,Tasarruf,1,Tatilname hakkında,4,Tatlı Bela,2,tatlı bela ikinci kitap,1,tatlı kurabiye,1,tatlı tarifi,3,Tatlı Tarifleri,4,Tatlılar,11,Tatli Tarifleri,25,Tatlilar,40,Tatyana,1,tavada balik pisirme,1,Tavada mezgit,1,tavsiye kitap,1,tavuk göğsü,1,tavuk tantuni nasıl yapılır,1,Tavuk tantuni tarifi,1,Tavuk yemekleri,3,tavuklu börek,1,tavuklu kuskus salatasi,1,Teknoloji,9,Teksas,1,Telefon,6,tepsi böregi,1,The Mummy,1,The Return of Xander Cage,1,The Rules of Scoundrels,1,time travel kitaplar,2,too far series,1,too far serisi,1,touched,1,Tramvay,1,Transformers: The Last Knight,1,travis maddox,1,Tuğçe nida sevin,2,Tunusia,1,tur tanıtım,1,Turkey,4,turkish blog tour,2,Tuva,1,türk edebiyatı,1,türkan şoray,1,türkçe,4,Türkiye,2,türkiyenin en büyük blog tur ekibi,1,Twitter,2,Twitter Lite,1,umutsuz,2,umutsuz kitabı,2,umutsuz kitapı,1,un kurabiye resimli,1,un kurabiyesi nasıl yapılır,1,un kurabiyesi tarifi,1,update,3,Uygulama,1,Ücretsiz,1,Üç kişilik,1,Üzümlü kek tarifi,1,V10,1,Vampir akademisi,1,vampir romanı,1,Various,2,Vatikan,2,vazgeçemem senden,1,Veda’ ya Zaman Yok,1,Venedik,1,Via A1 Plus,1,Via P1,1,Video,1,Video Düzenleme,3,Video İndir,4,Vincent van Gogh,2,Virüs,2,Vocal,1,walking disaster,1,wallpapers,1,WhatsApp,7,Wikipedia,1,William-Adolphe Bouguereau,4,Windows Phone Uygulamaları,3,wonbin,1,World,37,World Beat,1,World Influenced,1,World music,3,X Power 2,1,xiaomi,1,Xperia L1,1,Xperia X,1,Xperia XZ,1,Yabancı Yayınları,4,yağız,1,yalancı su böregi,1,Yalanci tavuk göğsü,1,Yan sanayi,1,Yandı,2,Yardımcı Araçlar,11,Yatırım,1,Yayınladı,1,yaz corbasi,1,yazar röportajı,1,Yazar Tanıtım,1,yazılım,13,yemek,1,Yemek haberleri,1,yemek tarifi,16,yemek tarifleri,276,Yeni,1,Yenilik,1,Yerli,1,Yerli İşletim Sistemi,1,Yerli Motor,1,yıkılan krallıklar,1,Yılbaşı Çekilişi,1,Yoğurtlu Tavuk Salatası,1,yolu aska dusenlerin kitabı,1,yolum aşka düştü,1,yorumu,1,YouTube,5,Yöresel (Adıyaman) yemekleri,1,Yöresel (Afyon) yemekleri,1,Yöresel (Ağrı) yemekleri,2,Yöresel (Bitlis) yemekleri,1,Yöresel (G.antep) yemekleri,3,Yöresel (Hatay) yemekleri,1,Yöresel (İzmir) yemekleri,2,Yöresel (K.maraş) yemekleri,1,Yöresel (Kars) yemekleri,1,Yöresel (Kayseri) yemekleri,1,Yöresel (Kilis) yemekleri,2,Yöresel (Malatya) yemekleri,1,Yöresel (Muş) yemekleri,1,Yöresel (Niğde) yemekleri,1,Yöresel (Rize) Yemekleri,1,Yöresel (Siirt) Yemekleri,1,yöresel (Sinop) yemekleri,1,Yöresel (Ş.Urfa) yemekleri,2,Yulafli Kurabiye,1,Yumurta yemekleri,1,yumusacik puf pogaca,1,yumuşak kek tarifi,2,Yunan adaları,3,yürüyen bela,1,zaman çekilişi kitap çekilişi,1,zaman temsilcisi kitap tanıtım,1,zaman temsilcisi kitap yorum,2,zaman yolculuğu kitapları,1,Zararlı,1,Zenfone 3,1,Zenfone 3 Max,1,ZenWatch,1,
ltr
item
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası: Medici Ailesi
Medici Ailesi
https://4.bp.blogspot.com/-cokMVnii6GQ/VIBTbgWdvbI/AAAAAAAADd0/9U5xpJ4pi6w/s1600/medici%2Barma.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-cokMVnii6GQ/VIBTbgWdvbI/AAAAAAAADd0/9U5xpJ4pi6w/s72-c/medici%2Barma.jpg
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası
https://www.bidunyablog.com/2014/12/medici-ailesi_4.html
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/2014/12/medici-ailesi_4.html
true
959739595899701259
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Hepsini Oku Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Oku Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar Üzgünüm aradığınız içeriğe ulaşamadık. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn May Haz Tem Agu Eyl Ekm Kas Arl just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 hour ago $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy