Battlestar Galactica - Season 04 "Soundtrack"

Battlestar Galactica dizisini birçoğunuz izlemişsinizdir. Dizide yer alan ve beni ençok etkileyen melodilerden biri 4. sezon 17.bölüm...

Battlestar Galactica dizisini birçoğunuz izlemişsinizdir. Dizide yer alan ve beni ençok etkileyen melodilerden biri 4. sezon 17.bölüm “Someone to Watch Over Me” de dinlediğimiz Kara Remembers isimli ezgi.

Kabaca konuyu özetlemem gerekirse, 12 koloniden oluşan insan ırkının yaşadığı bir gezegen ve bu topluluğun yönetildiği (bir nevi başkent) 12. Koloninin yaşadığı Caprica şehrinin ve gezegenlerinin yok oluşundan sonra yada nükleer bombalar yüzünden yaşanamayacak hale geldikten sonra 12 koloniyle birlikte üst gemisi olan ‘Galactica’ ile kendilerine yaşanabilir bir gezegen arayışını ve bu arayış içerisinde bir süre sonra eski mitlerinde ve yazıtlarda yer alan ‘Dünya’ isimli gezegenin arayışı esnasında insan ırkını ve eski gezegenlerini yok eden cylonlar ile mücadelesini anlatıyor.

Cylon’lara gelince: Caprica şehri ve bu 12 kolonilik gezegen teknoloji açısından çok gelişmiş hatta doruğa ulaşmıştır. Ancak sorunlar burada başlıyor. Bütün hizmet kadroları neredeyse robotlardan oluşmaktadır ve insanlığa hizmet etmektedir. Bir terörist eylem sırasında deneme aşamasında olan cylonlar onun yaratıcı mühendisi tarafından savunma amaçlı kullanılır. Yüzbinlerce insanın bir stadyumda maç izlediği sırada orada bulunan bomba ve eylemcileri etkisiz hale getirmenin tek yolu Cylonları kullanmaktı. Nihayetinde 7-8 cylon mühendisleri tarafından emri alır ve helikopterle sahaya inerek bomba ve eylemcileri tesbit ederek bombanın patlayacağı esnada bombanın etkisini azaltmak için hepsi birden bomba üzerine yatarlar. Sonuç? Büyük bir felaketi önlerler ve bir kahraman olurlar. Şehir merkezine temsili bir anıtları dahi dikilir ve böylece cylonlar savunma gücündede yer almaya başlarlar.

İşin ironik ve dramatik tarafı o andan itibaren başlar. Birgün cylonlar efendilerine isyan ederler ve ortadan kaybolurlar. 40 Yıl sonra yeniden gelirler. Bu sefer isyan etmek için değil insan ırkı ve gezegenlerini yok etmek için. Artık daha gelişmiş güç ve teknolojilere sahiptir, eskisi gibi metal değil kan, ter, ten gibi bir biyolojiye sahip ayrıt edilemez haldedirler ve planlarını uygulamaya başlamışlardır. Ve sonunda Tüm gezegeni ve milyarlarca insanı yok etmişlerdir. Kurtulan 50 bin civarı insan 12 koloni gemisi ile birlikte kaçıp kendilerine yaşam alanı aramak ve bulmak zorundadırlar. Başlarında bulunan Başkanları President Laura Roslin "Mary McDonnell" ve Komutanları Admiral William Adama "Edward James Olmos" doğruluğundan emin olmasalarda insanlığa Dünyayı bulma sözü yani bir umut verirler.

4 Sezonluk dizinin konusuda buradan itibaren başlıyor. İnsalar ve cylon ilişkileri, mücadele ve dünya arayışı. Mücadele kısmında gerçekten çok zorlanıyorlar çünkü cylonların insalara nazaran avantajlı birkaç yanı vardı 1-Senturyonlar (centurion) yani insan görünümü almadan evrimleşme önceki hali olan (Metal aksamlı yapay zekaya sahip robot) savunma ve saldırı güçleri. 2- ‘Diriliş’ Bir cylonu öldürmek onları yok etmiyordu, sadece bedenlerini ortadan kaldırıyordu. Beden öldüğü anda içinde bulunan veri diriliş merkezine (üssüne) upload (yükleniş)ediliyor ve ölen bedenin aynısı olan bir başka model bedene download (indiriliş) edilerek verinin kaldığı yerden yeni bir cylon vücudu ile devam ediyordu. Bu durum onlara çok büyük bir avantaj sağlıyordu neredeyse ölümsüzlük. Her bir cylon modelinin bir numarası vardı, üretim model numarası. Toplamda 12 Cylon modeli mevcuttu ve her modelden aynı görünümde yüzlercesi diriliş üssünde bekliyordu.

12 cylon modelinin yedisi biliniyor, dördü saklanarak yaşıyor ve cylon olduklarının farkında değiller. Diğer bir cylon modeli birgün ortaya çıkacak. Dizinin son sezonu bu bilinmeyen 5’li model yani onların bir nevi tanrıları ve evrimleşmelerinde ki anne ve babaları olan son 5‘li üzerinde geçiyor. İşin ilginç yanı burada başlıyor, son 5’liden 4 tanesi 12 koloninin üs gemisi olan Galactica içinde yer alıyordu. Bunu kendileri dahil hiçkimse bilmiyordu.

Mücadeleler sırasında öyle şeyler oldu ki aradaki farkedilemez benzerlikler sebebiyle insan ırkından olan ve cylon olan arasında birliktelikler oldu ve en önemlisi bir melez dünyaya geldi. Galactica güverte subaylarından Sharon isimli subayın cylon modeli olan ‘Number Eight’lerden biri ile ilişkisi olan Captain Karl 'Helo' Agathon "Tahmoh Penikett" çocukları.

Ve bir ilginç nokta daha başlıyor burada, Cylonlarda eksik olan çok önemli bir nokta vardı. Kendilerini inanılmaz bir çelişkiye sokan hatta bazılarının kendi ırklarına isyan etmesine bazılarının kendi içinde çatışmasına sebeb olan birşey. Bu onları insanlardan güçsüz kimi zaman insanları anlama ve onlar gibi olma isteğini dürtüsünü yeşertti. Nedir bu? ‘RUH’ ruhları yoktu, aşk, sevgi yoktu. Elbette yapay zekalarında teorik olarak tanımlanmış hislerdi bunlar ama herbiri bunu yaşayamıyordu. Nihayetinde özlerinde bir makine bir programdan öte değillerdi. Taki bu küçük melez kız ile başlayan hem insanlık hemde cylonları aşan doğa üstü bir güç bir yönlendirme ile birçok savaşa kana rağmen doğru olan şeyleri göstermek ve sonuca ulaşmak için birbirleri ile ortak noktalara ve anlaşmalara zorlayana dek.

Dünya’ya beraber gideceklerdi ve beraber bulacaklardı. Birkaç sorunu çözmek zorundalardı en başta adil olmayan yeniden diriliş gibi büyük bir farkı kapatıp insanlarla aynı şartları paylaşmak, ruhu, aşk'ı, sevgiyi yaşamak ve hissetmek için. Ancak ikinci sorun ise modeller arasında dünyanın ve insan ırkının bir önemi olmadığını ve bunların tamamen yok edilmesi gerektiğini düşünenlerde vardı. Biz bir makineyiz ve ölümsüzüz neden insan olalım, neden bunlardan vazgeçelim? Not: (aklıma dizi içinde küçük bir replik geldi  Geminin 2. Kaptanının cylon olduğu anlaşıldıktan sonra kaptan ile içkili sohbetlerinin birinde benim büyük büyük dedem bi zımpara makinesiydi) çok güldüm şimdide.. devam edeyim)

Velhasıl kelam bunun için tek yol diriliş gemilerinin yok edilmesiydi. Modeller arasında insanlarla birlik olup efendileri olan 5’lilerle dünyaya ulaşmak isteyen ve aksini düşünenler arasında çatışmalar oldu. En sonunda ise kala kala son 5’li kaldı, yeniden diriliş üsleri imha edildi ve küçük melez kız ve Captain Kara 'Starbuck' Thrace "Katee Sackhoff" yardımıyla ilk denemelerinde yine caprica gibi nükleer bombalama sonucu yok olmuş bir gezegeni bulup umutlarını kaybetmiş olsalarda 2. Denemelerinde başarılı olup Dünya’yı bulup yeni bir başlangıca yol aldılar.

Bu kadar kısa bir anlatımdan sonra : ) bu paylaşıma sebep olan ezgiye gelelim. Son sezonda 17.bölümde “Someone to Watch Over Me” tam olarak dinlemeye başladığımız ‘Kara Remembers’isimli Cylon ezgisi. Müzik ile matematiğin bir nevi sevişmesi uyumu diyelim buna biz. Dünyaya gidiş koordinatlarının anahtarı. Kara’nın bunu hatırlaması kolay olmadı, bu ezgi birçok şeyin sebebi oldu. İlk duyulduğunda gemiden bulunan 5’liden dördünün cylon olduğu hissinin uyanmasına ve dünyayı bulmaya yaklaştırdı. Kara küçüklüğünde bu şarkıyı babası ile birlikte pianoda çalardı ama anlamını bilmiyordu. Küçük melez kız ona resim yaparken verdiği küçük noktalarla oluşturduğu resmi verdiğindede bilmiyordu. Sonunda herşeyi hatırladı ve mutlu sona ulaştırdı insan ırkını ve ölümlü olmayı kabul eden 5’liyi.

Kara’nın hatırlama yolunda ona yardımcı olanlardan biri ve beni en çok etkileyen karakterlerden birini anlatmadan bu yazıyı kapatamayacağım ki esasında benim için ana sebeplerden biri o dur. Hybrid ‘Melez’. Cylon gemileri insan gemilerine nazaran sadece metalden oluşmuyordu. Metal aksamların yanısıra iç bölümler organik bir sinir sisteminde ve onun merkezinde ise The Hybrid karakteriyle oyuncu, yazar ve eğitmen "Tiffany Lyndall-Knight" var. Cylonların gemilerinin hareket ve yönetiminin merkezinde bu melez kızce var, bir su havuzunun içinde yer alan melez sadece komut satırlarıyla cylon gemilerine saldırı savunma uyarı gibi alanlarda yönetip hem cylon hemde insanlar tarafından anlaşılamayan yada anlam verilemeyen bir öngörü ve bilgelik ile konuşuyor ve insanlarla diyaloğuda bunun dışına çıkmıyordu. Herkeste aynı etkiyi yarattığını düşünmesemde bende öylesine az rol alıp az konuşmasına rağmen film sonunda bende ki etkisi çok büyük oldu. Altta Hybrid'den konuşma repliklerini vermeden önce, en çok kullandığı terim olan "JUMP"ı açıklayayım. Filo gemilerinin bulunduğu yerden uzaklaşması gerektiğine inandığı an veya normal seyir rotasında gerekli olduğunda "FTL"i (Fast than Light) ışık ötesi hız online oldugunda "SIÇRA" komutunu kullandığını çokca işiteceksiniz. Bu sıçramalar sadece cylon filosu için değil, insan ırkının filo gemilerindede kullanılan bir terim ve sistemdir.

Hybrid ‘Melez’den bir konuşma repliği
-Filters, Filters, the sublime elevation of the lifter and the filters
-The wing beat of the dove drown out the heartbeat of those who follow the Six is back in the stream.
-The Six who went among the makers is no longer.
-Back in the stream that feeds the ocean that feeds the stream.
-Such a format will close the door.
-The three is online.
-Protect the child.
-To remove the pump with the attached hose and wiring, simultaneously release the three tangs while pulling the pump out of the retainer along with the line and wiring.
-End of Line (satır sonu)

Sonuç: Bazen böyle düşünürüm, insanlığın zaman geçtikçe teknoloji ve bilim alanında çok büyük gelişmeler yakaladığının aksine belkide milyarlarca yıl önce tüm bunların doruğunda olan bir ırk olduğumuza inanırım. Fakat birşeyin cevabını aradılar... ki bu o zamanda bile cevaplanamamış bir kör noktadır diye düşünüyorum. Sonunda bu kırgınlık ile ya yok olmayı seçtiler yada sonsuz bir yaşam kavramı içerisine bıraktılar kendilerini.

Senaryoda geçen repliklerden biri akılda kalıcıydı. Bunlar daha öncede yaşandı ve yeniden yaşanacak...

Evet düşünüp kurduğumuz fanteziler gerçekmidir gerçek dışımıdır tartışılır tartışsakta farketmez, birşeyi iyi anlıyorum, hayal gücü, umut ve yaşam üzerinde bunların aksini ispatlamak kolay değil. En azından düşünmeden hayal etmeden sorgulamadan kabul etmekten daha zararsız ve anlamlı birşey. Yaratılanların yaratıcılarına isyanı ve onları bir avuç bırakana dek savaşı. Körelen güc, teknoloji ve bilim açlığımızın, cylonların aksine sahip olduğumuz en anlamlı şey olan ruhu gölgeleyip geride bırakmamız.

E o zaman ne diyelim
End of Line (satır sonu)

Not:
Serinin ve 4.sezonun son bölümü olan Daybreak: Part 2 & 3’ü indirip izleyebilirsiniz.

Sende Fikrini Söyle

Ad

2017 referandum,1,32.Tüyap fuar,1,3310,1,360 Derece,1,3renk börek,1,5G,1,6,1,7 Plus,1,7.0,1,7.0 Nougat,3,7.1.2 Beta,1,8,1,abbi glines,1,abby abbernaty,1,Acapella,1,ACIKAYSIÇEK,1,Acoustic,5,Açık,1,Açlık ve susuzluğa formül,1,Africa,12,African,2,ahmet sancaktar,1,AKG,1,Akıllı Telefon,2,Alexsandr,1,Alien: Covenant,1,Almanya,2,Alt Rock,2,Amasya,4,Amerika,1,Amerikan Mutfağı,3,andoid,2,Android,17,Android 7,1,Android 7.0,1,Android 7.1.1,1,Android 8.0,1,Android Oyunları,2,Android Uygulamaları,23,Android/Tablet,7,angels,1,Ankara,4,Antalya,1,Anti-virüs & Trojen,1,Antik Yapılar,3,Aperatifler,6,apk,3,Apple,19,AppStore,1,Arabic,3,Araçlar / Sistem Araçları,13,aradığım sensin kitabı,1,araf,4,araf kitap çekilişi,1,araf kitap yorumu,2,Arif v 216,1,Arkadya yayınları,1,Artemis,1,artemis sevenler,2,artemis yayınları,1,arzuların esiri,1,ASELSAN,1,asher and remy,1,Asia,2,aspendos,1,aspendos yayınevi,1,aspendos yayınları,1,asude,3,asude röportaj,1,asunny,2,Asus,3,aşk romanı,1,aşka ikinci şans,1,aşka ikinci şans kitap yorumu,1,aşkın gölgesi,1,Aşure Tarifleri,1,Atıştırmalıklar,1,ayaklı bela,2,aylardan aşk,2,Azerbaycan,2,azeri mutfağı,5,Balıklar,1,Balkan,3,barlas ve yesra,1,Batarya,2,Bebekler için mamalar,5,Bedava İnternet,8,BeepBoopHQ,1,Beğenmeme,1,Belçika,5,benimle kal,1,Beslenme yazıları,5,Beta 3,1,Beyrut,26,Bilgisayar,5,Bilgisayar Oyunları,5,Bilim kurgu,1,bimde satilan yagli gevrek tarifi,1,Bisküvi pastası,1,BlackBerry,1,Blade Runner 2049,1,Blog,2,blog tour,2,blog tur,3,blog tur nedir,2,blogger,2,Blogger Eklentileri,2,Blogger Menü Kodları,1,Blues,3,Bodrum,3,book review,2,boonsboro,1,Bop,1,Bosna-Hersek,1,Bozcaada,10,Börek tarifi,4,Börekler,8,brenda joyce kitapları,1,Bron Atlı,1,bu arada kitap konusu,1,bu arada..,1,bugday nohut corbasi,1,Bulgurlu semizotu yemeği,1,Burçlar,1,Bursa,9,Buz Öpücük,1,bütün börek,1,Call Of Duty,1,Caribic,1,Casper,3,cehennem kitabı,1,cehennem kitabı yorum,2,cehennem kitap çekilişi,1,Celtic,2,Chatbot,1,Chia tohumlu cacık,1,christian grey'i kim oynayacak,1,Chrome,1,Chucky,1,Classical,6,Claude Monet,5,coleen hoover,3,connon mackinnon,1,Contre-Jour,1,cora cornick kitapları,1,Corn flakes tatlısı,1,corrine jackson review,1,Country,3,crack,12,Cubuk kurabiye,1,Cult of Chucky,1,Czech,1,Çanakkale,5,çay saati,21,Çekiliş,1,Çerkezce,1,çevirmen röportajı,1,çevirmenden notlar,1,Çıktı,1,çik-lit,1,ÇİKOLATA,1,Çin-Mutfagi,9,çokokrem,1,Çorbalar,26,Çorum,3,Dance,1,değişik tarifler,3,dengesiz bir aşkın anatomisi,1,Despicable Me 3,1,dex,1,dex plus,1,Dex Yayınları,2,dex yeni kitabı,1,dexplus,1,dexplus kitapları,1,dexplusın ilk kitabı,1,Dıxıe Cash,1,Diğer yazılar,3,Dimitri,1,Discography,11,Diyet,1,diyet kurabiye,1,Diyet tarifler,2,Diyet Yemek Tarifleri,6,Diyet Yemekleri,5,dizi,2,dizisi,1,Doğan yayınları,1,Dolmalar,1,Dolmalar-sarmalar,3,domuzeti,1,Donanım,1,Dosya Upload,3,Dosya ve Disk Yöneticileri,5,Downtempo,1,drama,1,dublin caddesi,1,dublin caddesi kitap tanıtım,1,dublin caddesi kitap yorum,1,Durum,1,duygu özlem yücel,2,Dünyayı Kurtaran Adam,1,düşmüş melekler,1,DVD/CD/Disk,1,Eastern Europe,1,eden,1,Edge,1,Edouard Manet,6,Edvard Munch,1,Edward Hopper,3,Efsane,1,Eğlenceli kitap,1,Ekmek tarifleri,1,Ekonomi,3,Ekran,1,Ekran Kayıt Araçları,2,Electronic,4,Electronica,1,elizaeth hoyt,1,elli ton filminin oyuncuları,1,elliton filminin castı,1,elliton serisi oyuncuları kimler olacak,1,elmali kolay kek,1,elmali pamuk kek,1,Elmas kurabiye,1,Emoji,1,en iyi blog,1,en iyi kitap,1,En Karanlık Gece,1,en mükemmel yorum,1,Enerji,1,Ephesus yayınlaı,1,ephesus yayınları,2,epsilon yayınları,4,erotik kitap,1,erotik paranormal,1,et yemekleri,5,Ethnic,22,Ethnic Fusion,4,Ethnic Jazz,5,Etkinlik,8,Etli Yemekler,51,Experimental,1,F600,1,Facebook,17,Facebook Spaces,1,Fado,5,fallen angels books,1,fallen too far,2,fallen too far kitap yorumu,1,falling kingdom,1,fantastik kitap,1,Farsça,8,fatma erdek,1,Faydalı Besinler,3,Female Vocal,4,Female Voices,14,Film,2,Film İndir,2,Fiyat,4,Fiyatlar Zamlandı,1,Flamenco,6,Flash Player,1,Foça,3,Folk,32,Format Dönüştürücüler,1,fosforlu cevriye,3,fosforlu cevriye kitabı,1,fosforlu cevriyem,1,Fotoğraf,1,Fotoğraflar,2,Fragman,13,France,7,Francisco Goya,2,Fransa,3,fransız mutfağı,20,fransız yemekleri,1,French,2,Funk,1,Fusion,1,G4,1,G6,6,Galaxy,2,Galaxy A Serisi,1,Galaxy A7,1,Galaxy C7 Pro,1,Galaxy Note 5,1,Galaxy Note 7,1,Galaxy S5,1,Galaxy S6,1,Galaxy S7,2,Galaxy S8,18,Galaxy S8 Plus,4,Galaxy S8+,2,Galaxy Tab 3,1,Garanti,1,gece önceden yapilip dolaba atilan pogaca,3,gecemi aydınlat,1,gecemi aydınlat kitap yorumu,1,gelin,1,gelin kitap yorumu,1,Geliyor,1,GENA SHOWALTER,1,General Mobile,2,General Mobile GM 6,1,Genova,1,Georges Seurat,4,Gezi Rehberi,7,Gipsy,2,GM6,1,go!kitap,1,gongyoo,1,Google,3,Google Earth,1,Görüntü,1,gözlerinin esareti,1,greenpeace,1,Guıllaume MUSSO,1,Guıllaume MUSSO kitapları,1,Guıllaume MUSSO tavsiye,1,Gupshup,1,Gustav Klimt,2,gül ve avcı,3,gülşah elikbank,1,Güncelleme,4,Gündem,17,günümüz aşk romanı,1,günümüz Nora,1,Gürcistan,4,Güvenlik,9,güzellik salonu,1,Gypsy,1,haber,29,Haberler,5,Hacker Dersleri,2,Hafif Yemekler,2,Hamur İşleri,25,HAMUR İŞLERİ,25,Harlequin,1,HARLEQUİN EYLÜL AYI KİTAPLARI,1,Haşhaşlı ıslak kurabiye,1,hata,2,hathaways series,1,havuçlu börek,1,havuçlu kek,1,Hayata Uyanmak Kitap,1,Hayata Uyanmak yorum,1,hazir baklava yufkasindan kivratma,1,hd,1,healerdizisi,1,Heelreo,1,Helaer,1,her son bir başlangıçtır,2,Hızlı ve Öfkeli 8,1,hile,19,HİSTORİCAL HUNTERS,3,historical romance,7,Hobbit,1,hobbit 2012,1,hobbit 2013,1,hobbit movie,1,hobbit offical trailer,1,Hobbit trailer,1,Hollanda,6,hopeless,3,HTC,1,HTC 11,1,HTML/HTML5,1,Huawei,12,Huawei P10 ve P10 Plus,1,ı love bad boys,6,I Love Book Boyfriends,2,Iain,1,Indian,3,Instagram,1,Instrumental,21,IPhone / IPad,1,Iranian,18,Islak kek,2,Ispanakli borani tarifi,1,Isparta,2,Israel,4,i love bad boys,2,İCloud,1,İçeçekler,2,İkinci Şanslar Durağı,1,İletişim,2,ilk defa kitap yorumu,1,İlmen gölü,1,incelemesi,1,indie folk,1,ingiliz mutfağı,4,İnsan,1,internet,44,İnternet,13,İnternet Güvenliği,4,İOS,3,iOS 10.3,1,İOS Uygulamaları,8,iPhone,13,İPhone,1,iPhone 6 plus,1,iPhone 8,4,iptal,1,İran,5,iskoçya,1,İşletim Sistemleri,6,İtalya,27,italyan mutfağı,17,ithaki yayınşarı,1,jamie mcguire,6,jamie mcguire kitapları,4,Jan van Eyck,1,Jane Feather,1,Japan,1,japon mutfağı,6,jared and nina,3,jasinda wilder,1,jazz,9,Jean-Leon Gerome,1,Jennifer McMAHON,1,Jennifer McMAHON yorum,1,jennifer royce,1,JiChangWook,1,John William Waterhouse,1,Jojo moyes kitapları,1,Jojo Moyes yorum,1,judith mcnaught,2,Julie Garwood,3,Julie Garwood kitapları,3,K6 Note,1,kabaklı börek,1,kabartma tozlu pogaca,1,Kablosuz,1,kadere inanır mısın kitap yorumu,1,kadere inanırmısın,1,Kağıt Kız,1,Kağıt Kız yorum,1,Kağıt kız yorumu,1,Kahvaltilik degisik tarifler,1,kakaolu catlak kurabiye,1,kakaolu kek,1,Kapak Tanıtım,2,karakolda ayna var,1,karamelli misir gevregi,1,karanlığın efendileri,1,Karayip Korsanları 5,1,Katlanan,1,Kayıp Kızlar Adası yorum,1,kdrama,1,Kebaplar,2,Kek tarifi,7,Kek Tarifleri,6,Kekler -pastalar,26,KENDİNE YALAN SÖYLEME,1,Kıbrıs,8,kırçiçeği tepesi,1,kıvratma tarifi,1,kızlıdereli,1,kimberley freeman,1,kitap,11,kitap çekilişi,7,kitap inceleme,1,kitap rüyas,1,Kitap rüyası,1,kitap seri sıralaması,1,Kitap Serisi İncelemeleri,1,Kitap Tanıtım,10,kitap tanıtımı,2,Kitap tavsiye,1,Kitap yorum,7,Kitap Yorumu,17,kokoş kurabiye,1,kolay pogaca,3,kolay tarifler,5,kolay un kurabiyesi,1,Konsept,1,Konuşan Kitaplar ile Blog Turu,22,Kora,1,kore,2,korecast,1,Koridor yayınları,3,Köfteler,12,Kömey,1,kraliçe,1,Krem santili kurabiye,1,Krep,1,Krep hamuru tarifi,1,krep nasıl yapılır,1,Krep Tarifi,1,krep tarifi kolay,1,krep yapılışı,1,krep yapımı,1,Krıstan Hıggıns,1,Kulaklık,1,Kurabiye tarifi,1,Kurabiye Tarifleri,3,Kurdish,1,kurtadam romanı,1,kuru börülce,1,Kuru börülce Salatası,1,küçük kız,4,küçük kızın büyük haremi,1,küçük kızın büyük kütüphanesi,3,Kürtçe,5,Ladino,2,Latin,2,Lenovo,3,Lezzet durakları,11,LG,9,LG G6,2,Lınwood Barclay,1,LİMON SUYU VE SARIMSAK MUCİZESİ,1,lisa kelypas,1,Lite,1,Live,1,Logo,1,lor peyniri salatasi,1,losing it kitap yorumu,1,Lounge,1,Lübnan,27,mabet kitabı ön okuma,1,mabet kitap çekilişi,1,Mac,1,MacKinnon,1,Madem Gidiyorsun Çöpü de Götür,1,Makarnalar,14,makarnalar-pilavlar,9,makarnali Börek,1,Mali,1,Mark Zuckerberg,1,Martı yayınları,1,Mary E. Pearson Yorum,1,Mas fasulyesi tarifi,1,maş fasülyesi nasıl Yapılır,1,Matrix,1,Mauritania,1,Mavi Yolculuk,1,mayonezli pogaca,1,Meditative,1,meksika mutfağı,7,melekler zamanı,1,meral kır,3,Messenger,1,Meteoroloji,2,Mexico,1,Michelangelo Merisi da Caravaggio,1,Middle Eastern,5,milföy tatlısı,1,Mitral Kapak,1,Mobil,31,Mobil Uygulamalar,1,Monako,2,Monte Carlo,2,Montgomery kardeşler,1,Mor,1,morgan,1,morgan rhodes,1,Moto M,1,Moto Z,1,Motorcu Çocuk,1,Motorola,1,Mozaik pasta,1,Mp3 Düzenleme,1,Muhasebe,1,Mumya,1,Mutfaktaki püf noktalar,2,müptela yayınları,1,Müzeler,23,Müzik,2,my book boyfriend,2,My Dream Cast,8,Nasıl Yapılır,30,nemesis kitap,1,Nemesis yayınları,2,Neş'e Erdok,1,never too far,1,never too far kitap yorumu,1,new adult kitaplar,1,new adult nedir,1,New Age,6,New Age Piano,1,Nisastali pogaca,1,nişastalı üzümlü kek,1,No Time for Goodbye,1,Nokia,3,Nora roberts,1,Norway,2,Note 8,1,Notlar,19,Nougat,3,Nova Lite,1,Nükleer,1,ODTÜ,1,once and always,1,oppa,2,Oreo,2,Original Score,1,ortaçağ,2,Oteller,17,Otlu pogaca,1,Otomobil,1,Ottoman,1,oyun,29,Oyun Haberleri,2,Oyun Videoları,2,Ömrünü Gösteren,1,ön okuma,2,ön okuma partisi,3,Ön Sipariş,1,Önemli Bilgiler,2,Özellik,1,Özellikleri,1,P10,4,P10 Lite,1,P10 Plus,1,P8,2,P8 Lite,1,P9 Lite,1,Pagan Folk,2,Pamela Clare,1,Pamukkale,1,Paralı Dönem,1,parçalama yazısı,1,Pardus,1,pasta tarifi,3,Pastane pogacasi tarifi,1,Pastane tarifleri,3,patatesli börek,1,patch,4,Patladı,1,Paullına Simons,1,Pegasus tavsiye kitap,1,pegasus yayınları,2,pena yayınları,3,Persian,11,peter ward,1,Piano,1,pideler,1,Pieter Bruegel,4,Piksell,1,Pil,1,Pilavlar,6,Pinterest Snapchat,1,pirasali börek,1,Piyano kek tarifi,1,Piyasa,1,Play List,1,Pogaca tarifi,1,Polatlı,2,Polisiye,1,polisiye aşk romanı,1,Polisiye Gerilim Romanı,1,Polski,3,ponçik,1,ponçik tarifi,1,pop,3,Portakalli islak kek,1,portakalli yumusacik kek,1,Portugal,1,Power Ranger,1,Power Rangers,1,pratik bilgiler,5,pratik kıvratma,1,pratik lezzetler,2,pratik tarifler,4,Pratik Yemekler,2,Programlar,8,providence,4,providence my dream cast,1,providence serisi,1,Qawwali,1,red hill,1,referandum,1,Regencies Serisi,1,Reklam,1,Rekor,1,Rembrandt,4,requiem,1,requiem book review,1,Resident Evil: Son Bölüm,1,resimli un kurabiyesi,1,Ressamların Hayatlarına Dair,9,Restore,1,Revani Tarifi,1,Rıchelle Mead,1,Rock,4,rodeo yarışları,1,Roma,7,Romance,1,romantik kitaplar,1,Rosa,1,rosemary beach series,1,Rönesans ve Maniyerizm,8,rus mutfağı,8,rush finley,1,Rusya,1,S8 Edge,1,S8 Plus,1,Sabit Disk,1,saglikli tarifler,1,Sağlık,2,Salata tarifi,3,Salatalar,23,Salsa,1,Salt Lick,1,Salyangoz yayınları,1,samantha young,1,Samsung,37,sancaktar,1,sancaktarlar serisi,1,Santranç,1,saraf fine kitabı,1,sarah maclean,1,Satış,3,Satışa Çıktı,1,Savaş 1941,1,savaşçı,1,Seagate,1,Sebze yemekleri,6,sebzeli mezgit,1,Sebzeli Yemekler,20,Sefarad,3,sekersiz kurabiye,1,Selçuk,1,sena,1,Seninle Kitap Yorumu,1,Seo,1,seri,1,Seri üretim,1,serpil kır,1,Servis yok,1,Ses ve Video,7,sessiz intikam kitap çekilişi,1,sessiz intikam ön okuma,1,sevecek biri kitap tanıtım ve ön okuma,1,Sevgilimden Son Mektu Kitap,1,Sevgilimden son mektup alıntılar,1,Seyahat İpuçları,1,sınırları zorlamak çevirmeni,1,sınırları zorlamak kitap çekiliş,2,sınırları zorlamak kitap yorum,2,Simit tadinda minik kurabiyeler,1,Sinema,17,sodalı revani,1,Soguk corba,1,sonsuz dokunuş kitap yorumu,1,sonsuza kadar,1,Sony,5,Sony Xperia,1,Soslar,10,sosu yumurtasız ıslak kek,2,Sosyal Medya,18,Soul,1,Soundtrack,3,Söylemeyeceğine söz ver kitap tanıtım,1,Spain,5,Spor,2,Spotify,1,St. Vladimir,1,stephanie laurens,1,suat derviş,1,suat derviş kimdir,1,Super Mario Rün,1,Super Six Sunday,1,suriye,1,Sütlü Tatlılar,9,Sweeden,2,şarj,1,şehriye salatası,1,şekerli milföy çubukları,1,şerbetli tatlılar,1,şifacı,1,Şifre,1,Tablet,1,tanem,1,Tango,1,Tanıtım,6,Tanıtım Tarihi,1,Tanıtım Videoları,1,tantuni,1,Tantuni tarifi,1,Tarayıcı Eklentileri,7,Tarih,1,tarihi aşk romanı,4,tarihi aşk romanları,5,Tarsila do Amaral,1,Tasarım,1,Tasarruf,1,Tatilname hakkında,4,Tatlı Bela,2,tatlı bela ikinci kitap,1,tatlı kurabiye,1,tatlı tarifi,3,Tatlı Tarifleri,4,Tatlılar,11,Tatli Tarifleri,25,Tatlilar,40,Tatyana,1,tavada balik pisirme,1,Tavada mezgit,1,tavsiye kitap,1,tavuk göğsü,1,tavuk tantuni nasıl yapılır,1,Tavuk tantuni tarifi,1,Tavuk yemekleri,3,tavuklu börek,1,tavuklu kuskus salatasi,1,Teknoloji,9,Teksas,1,Telefon,6,tepsi böregi,1,The Mummy,1,The Return of Xander Cage,1,The Rules of Scoundrels,1,time travel kitaplar,2,too far series,1,too far serisi,1,touched,1,Tramvay,1,Transformers: The Last Knight,1,travis maddox,1,Tuğçe nida sevin,2,Tunusia,1,tur tanıtım,1,Turkey,4,turkish blog tour,2,Tuva,1,türk edebiyatı,1,türkan şoray,1,türkçe,4,Türkiye,2,türkiyenin en büyük blog tur ekibi,1,Twitter,2,Twitter Lite,1,umutsuz,2,umutsuz kitabı,2,umutsuz kitapı,1,un kurabiye resimli,1,un kurabiyesi nasıl yapılır,1,un kurabiyesi tarifi,1,update,3,Uygulama,1,Ücretsiz,1,Üç kişilik,1,Üzümlü kek tarifi,1,V10,1,Vampir akademisi,1,vampir romanı,1,Various,2,Vatikan,2,vazgeçemem senden,1,Veda’ ya Zaman Yok,1,Venedik,1,Via A1 Plus,1,Via P1,1,Video,1,Video Düzenleme,3,Video İndir,4,Vincent van Gogh,2,Virüs,2,Vocal,1,walking disaster,1,wallpapers,1,WhatsApp,7,Wikipedia,1,William-Adolphe Bouguereau,4,Windows Phone Uygulamaları,3,wonbin,1,World,37,World Beat,1,World Influenced,1,World music,3,X Power 2,1,xiaomi,1,Xperia L1,1,Xperia X,1,Xperia XZ,1,Yabancı Yayınları,4,yağız,1,yalancı su böregi,1,Yalanci tavuk göğsü,1,Yan sanayi,1,Yandı,2,Yardımcı Araçlar,11,Yatırım,1,Yayınladı,1,yaz corbasi,1,yazar röportajı,1,Yazar Tanıtım,1,yazılım,13,yemek,1,Yemek haberleri,1,yemek tarifi,16,yemek tarifleri,276,Yeni,1,Yenilik,1,Yerli,1,Yerli İşletim Sistemi,1,Yerli Motor,1,yıkılan krallıklar,1,Yılbaşı Çekilişi,1,Yoğurtlu Tavuk Salatası,1,yolu aska dusenlerin kitabı,1,yolum aşka düştü,1,yorumu,1,YouTube,5,Yöresel (Adıyaman) yemekleri,1,Yöresel (Afyon) yemekleri,1,Yöresel (Ağrı) yemekleri,2,Yöresel (Bitlis) yemekleri,1,Yöresel (G.antep) yemekleri,3,Yöresel (Hatay) yemekleri,1,Yöresel (İzmir) yemekleri,2,Yöresel (K.maraş) yemekleri,1,Yöresel (Kars) yemekleri,1,Yöresel (Kayseri) yemekleri,1,Yöresel (Kilis) yemekleri,2,Yöresel (Malatya) yemekleri,1,Yöresel (Muş) yemekleri,1,Yöresel (Niğde) yemekleri,1,Yöresel (Rize) Yemekleri,1,Yöresel (Siirt) Yemekleri,1,yöresel (Sinop) yemekleri,1,Yöresel (Ş.Urfa) yemekleri,2,Yulafli Kurabiye,1,Yumurta yemekleri,1,yumusacik puf pogaca,1,yumuşak kek tarifi,2,Yunan adaları,3,yürüyen bela,1,zaman çekilişi kitap çekilişi,1,zaman temsilcisi kitap tanıtım,1,zaman temsilcisi kitap yorum,2,zaman yolculuğu kitapları,1,Zararlı,1,Zenfone 3,1,Zenfone 3 Max,1,ZenWatch,1,
ltr
item
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası: Battlestar Galactica - Season 04 "Soundtrack"
Battlestar Galactica - Season 04 "Soundtrack"
http://1.bp.blogspot.com/-sHCcuIVyeoY/UryrqoNqwUI/AAAAAAAABLE/KJQWlFh-zj4/s1600/Folder.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-sHCcuIVyeoY/UryrqoNqwUI/AAAAAAAABLE/KJQWlFh-zj4/s72-c/Folder.jpg
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası
https://www.bidunyablog.com/2013/12/battlestar-galactica-season-04.html
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/2013/12/battlestar-galactica-season-04.html
true
959739595899701259
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Hepsini Oku Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Oku Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar Üzgünüm aradığınız içeriğe ulaşamadık. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn May Haz Tem Agu Eyl Ekm Kas Arl just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 hour ago $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy