Beyrut / Lübnan Notlarına devam...

Öncelikle şunu belirtmeliyim St. Petersburg - Moskova gezisi yapmayı düşünürken Beyrut maceramız THY'den kampanyalı bilet bulmamızla baş...

Öncelikle şunu belirtmeliyim St. Petersburg - Moskova gezisi yapmayı düşünürken Beyrut maceramız THY'den kampanyalı bilet bulmamızla başladı. Biletler gidiş - dönüş 300 TL. olunca gidelim görelim bari doğunun Paris'ini dedik. İyikide gitmişiz. 40 yıl düşünsem aklıma Beyrut'u bu kadar seveceğim gelmezdi. Hadi bakalım başlayalım beraber Beyrut'u gezmeye...

Yaklaşık bir saatlik bir rötarla başladı uçuşumuz. Beyrut - İstanbul arası 1.5 saat. Gece üç gibi Refik Hariri havaalanına indik. Taksi şoförüyle sıkı bir pazarlık yapıp, taksi parasını 45 dolardan 15 dolara indirip otele doğru yola çıktık. (Aklınızda olsun taksimetre benzeri birşey olmadığı için taksilerde Beyrut'ta mutlaka pazarlık yapın çok yüksek fiyattan kapı açıp, ortalama fiyata kadar iniyorlar.  Sadece havaalanında pazarlığa rağmen pahalı kalıyor ama taksiciler sıralarını kaybettikleri için 15 doların altına inmiyorlar). Geç saatte indiğimiz için ilk kalacağımız oteli havaalanına yakın seçtik (Otelimiz havaalanına 4 km. idi). Bu tip gezilere turla gitmekten hoşlanmadığımız için otel rezervasyonlarımızı Booking.com'dan daha önce yapmıştık. (İlk otelimiz olan Assaha Hoteli oteller kısmında detaylı olarak yazacağım ileride) Genel olarak bahsetmem gerekirse Assaha Hotel tek kelimeyle muhteşem bir otel. Sabah kahvaltıdan sonra tekrar taksiciyle pazarlık yapıp, 10 dolara Hamra bölgesindeki otelimize doğru yola çıktık (Plaza Hotel). Gece geç saatte vardığımız için fark etmediğimiz trafik keşmekeşine daldık. 

                                       

                                                     

Beyrutta trafik tek kelimeyle felaket. İstanbul trafiğine kötü diyenlerin bir de burayı görmesi lazım. Neredeyse kimse trafik işaretlerine ve lambalara uymuyor. Arabaların neredeyse hepsi son model lüks arabalar (mercedes, ferrari, porshe, lamborghini ve envai marka jeep'ler) ama hepsinin bir taraflarında vuruklar var. Türkiyede bile bu kadar lüks arabayı bir arada görmemiştim. Bir de her yerde kaportacılar var. Hepsinin ön cephesi lüks arabaların ön kaportalarıyla dolu. Herkesin arabalarını birbirinin önüne kırmasına rağmen ne zarıl zarıl korna gürültüsü var ne de bizdeki gibi arabadan inip, sana gününü gösteririm durumu (biz araba kiralayıp gezmeyi planlıyorduk ama durumu gördükten sonra vazgeçtik bundan. Bu arada Beyrutta toplu taşıma bizdeki gibi değil. Ya külüstür minibüslere balık istifi biniliyor yada kırmızı plakalı binek arabalar dolmuş gibi hizmet veriyor ama onlarda tıklım tıkış. En iyi çözüm taksiye binmek. London Cab denilen taksiler çok sevimli fakat diğer taksilere göre daha pahalı çalışıyorlar)

Neyse, kelle koltukta Hamra'da ki otelimize vardık (Plaza Hotel). Odalarımız henüz boşaltılmadığı için valizleri bırakıp bir şehir turu atalım dedik. Şehir tam bir şantiye görünümünde. Bir tarafta kurşunlar ve bombalardan yerle bir olmuş binalar bir yerde son derece lüks bina ve inşaatlar. Yıkılan binaları yeniden aslına uygun restore ediyorlar (Gerçi inşaat işlerini yapan Solidere firmasına karşı olanlar çok). Halk ya çok fakir yada çok zengin. Ortası yok. 
                                                

Neyse otelden ayrılıp iyiki de dolaşmaya çıkmışız. Bakkaldan alışveriş yaparken bir genç yanımıza geldi ve yarım yamalak türkçe konuşmaya başladı. Meğer annesi türkmüş. Oraya buraya nasıl gideriz derken yanımıza birkaç kişi daha geldi ve taksi şöforumuz Khalil'le tanıştık. Yine sıkı bir pazarlıktan sonra bizi tüm gün dolaştırması için 100 dolara anlaştık Khalil'le. İlk durağımız ünlü Meryem Ana heykelinin bulunduğu Harissa oldu. (detaylar Harissa yazısında) Daha sonra Lübnan'ın meşhur sahil kenti Byblos'a doğru yola çıktık. Khalil'in önerdiği restoranda yemeklerimizi yedik (bkz Locanda) ve çarşıda dolaşıp biraz alışveriş yaptık. Gezimize geç saatte başladığımız için maalesef Byblos antik kentini gezemedik. Ama hatırladığıma göre giriş ücreti 5 dolar kadardı. Çarşıda karşımıza çok iyi Türkçe konuşan bir dükkan sahibi çıktı. Nerede öğrendiniz türkçeyi diye sorunca "Ben ermeniyim, Türkiye'den ailemiz" dedi (Fakat Khalil'in yarım yamalak anlattığına göre ermenileri pek sevmiyorlar Lübnan'da. Bu arada alışverişte de pazarlık yapmak gerekiyor). Otele dönüp biraz dinlendikten sonra da aldık elimize haritalarımızı ve downtown'da bir şeyler yedikten sonra ilk gecemizi bitirdik Beyrutta.

İkinci gün:
İkinci gün otelde kahvaltı ettikten sonra kendimiz gezmeye karar verdik ve ilk iş olarak deniz kenarına yanı Corniche denilen bölgeye indik. (bkz: Corniche) elde harita baya yürüdükten sonra Roma hamamları ve Halil Cibran Public Park'ta biraz mola verdik. (Beyrut biraz yorucu olsa da yürüyerek dolaşabileceğiniz bir şehir. Biz taksiyi çoğunlukla yorgunluktan bitmiş bir halde otel dönüşlerinde kullandık). Daha sonra Nejmeh meydanında bir cafe'ye oturup, birer türk kahvesi içtik (daha doğrusu tam türk kahvesi değil. Bizdeki gibi servis edilmiyor. Şeker oranını soruyorlar ama her halukarda yanında şeker ve kaşık getiriyorlar).
  
                          

Meydanda oynayan çocukları seyredip, Virgin mağazasına bakmaya gittik. Virgin devasa bir binada. Ama herşey çok pahalı ve hepsi dolar üzerinden. Ama aklım kitaplarda kalmadı desem yalan olur. Martrys meydanındaki heykeli görüp, Hariri'nin mezarını ve El Ömer camii'yi görmeye gittik. (bkz ilgili yazılar). Yine elde harita yürüye yürüye National Museum' gittik. Gerçekten inanılmaz bir müzeydi. (bkz: National Museum) Yemek yemek için Al Falamanki'yi ararken birisi büyük bir parti var gelin dedi bize. Okul gibi bir şeyin bahçesine gittik. Her yerde müzikler, yemek standları etrafı izlerken genç bir kız çıkıp konuşmaya başladı. Ve birden işin rengi değişti. Meğer hükümetin yabancı işçi çalıştırma şartlarına karşıt gösteri yapan bir gençlik grubunun etkinliğiymiş parti dedikleri. Daha önce fark etmediğimiz askerleri görünce aman dedik biz yavaştan uzaklaşalım buradan. Daha sonra kafamızda senaryolar yazıp çok güldük ama. Tutuklansaydık ne olurdu acaba diye. Al Falamanki'de yemeklerimizi yedikten sonra otelimize döndük, biraz dinlendikten sonra Hamra caddesinde bulunan cafelerden biri olan Hamra Cafe'de tatlılarımızı (bread pudding) yiyip, nargile içerek geceyi sonlandırdık.

Üçüncü Gün:
Üçüncü gün kahvaltıdan sonra saat 9 gibi taksi şoförümüz Khalil bizi otelden aldı ve Şaraplarıyla ünlü Ksara'ya doğru yola koyulduk (ikinci gün daha fazla yol gideceğimiz için taksi ücreti bu sefer 150 dolardı). Ksara'yı gezip şarap tadımı yaptıktan sonra Baalbek'e gitmek için yola çıktık. Khalil'in uyarısı üzerine (zaten yanımızdalardı ama) pasaportlarımızı yanımıza almıştık. Gerçi hiçbiri bakmadı ama yolda Bekaa vadisine giderken birçok askeri kontrol noktasından geçtik. (Ben bir de Mleeta'da bir müze olduğunu duymuştum fakat Khalil oralar tehlikeli hala çatışmalar var diye götürmedi bizi). Baalbek'e vardığımızda hava biraz kapatmıştı ama neyseki tapınakları tamamen gezene kadar yağmura yakalanmadık (bkz: Baalbek). Tapınaklardan çıkmamızla beraber felaket bir yağmur başladı ve biz Zahle'ye doğru yola koyulduk. (bkz: Zahle) Zahle'ye vardıktan sonra biraz dolaştık yemeğimizi akarsu kenarındaki restorantlardan birinde yedikten sonra Khalil sizi birkaç değişik yere daha götüreceğim dedi ama götürdüğü iki mumya müzesi ve bir mağaraya girmek istemedik. Herbirinin girişi 12 dolardı - sanırım devlet politikası Byblos, National Museum harici çoğu yerin giriş ücreti aynı- ve Jeita'yı gördükten sonra hiçbir mağara daha güzel olamaz dedik. Dönüşte Khalil bizi Spinney's adlı büyük bir süpermarkete götürdü. Free shop'lar pahalı olduğu için içki, ıvır zıvır alışverişlerimiz oradan yapıp akşam yemeğine hazırlanmak için otele döndük. Akşam yemeğimizi meşhur Abd el Wahab'da (bkz: Abd el Wahab) yemek için rezervasyon yaptırmıştık. Dokuz gibi restorana gittik, yemeklerimizi yedikten sonra günün yorgunluğunu gidermek için geceyi otelde sonlandırdık. (Bu arada biz gün içinde çok yorulduğumuz için gece hiç bara gitmedik ama duyduğumuza göre Hamra caddesindeki Ferdinand ve De Prag en çok gidilen barlardanmış. Gemayzeeh bölgesinde de çok popüler barlar varmış)

Dördüncü gün:
Uçağımız 3.5 da olduğu için yine erkenden kalkıp şehir turu atalım dedik son kere. Hamra caddesinde kurulan pazarı dolaşıp, gözleme türü birşeyler aldık ve Starbucks'da oturup birşeyler içip gözlemelerimizi yedik. (Bu arada o gün bir sürü ayakkabı boyacısı ve loto bileti satan çocuk çıktı ortaya. Bir tanesi yanımıza gelip, türkçe olarak son derece acıklı bir hikaye anlattı bize. 14 yaşındaymış ve ailesi Suriye'deki savaştan Türkiye'ye kaçmış. Çocuk da amcasının yanına Lübnan'a gelmiş ve loto satarak ailesine para yolluyormuş. Çok sevimli ve temiz yüzlü bir çocuktu. Türk parası var mı Türk parasını özledim deyince para verdim ona ve nereden bakacağımı bilmediğim Lübnan lotosundan bile aldım. Hatta Starbuks'ta otururken baya ağladım çocuğun haline. Ama corniche doğru inerken benzer bir hikaye ile boyacı iki çocuk daha çıktı karşımıza. Sanırım iyi kandırıldım. Aklınızda olsun siz de aynı kandırmacaya düşmeyin...)


Corniche bölgesinde biraz yürüdükten sonra Hamra'ya geri döndük ve Cafe Hamra'da son kez bir nargile içtik. Hediyelik alışverişlerimizi yaptıktan sonra Khalil Havaalanına götürmek için bizi gelip aldı (Hamra havaalanı arası 15.000 lübnan pound'u ödedik) ve Lübnan tatilimiz sona erdi....

Sende Fikrini Söyle

Ad

2017 referandum,1,32.Tüyap fuar,1,3310,1,360 Derece,1,3renk börek,1,5G,1,6,1,7 Plus,1,7.0,1,7.0 Nougat,3,7.1.2 Beta,1,8,1,abbi glines,1,abby abbernaty,1,Acapella,1,ACIKAYSIÇEK,1,Acoustic,5,Açık,1,Açlık ve susuzluğa formül,1,Africa,12,African,2,ahmet sancaktar,1,AKG,1,Akıllı Telefon,2,Alexsandr,1,Alien: Covenant,1,Almanya,2,Alt Rock,2,Amasya,4,Amerika,1,Amerikan Mutfağı,3,andoid,2,Android,17,Android 7,1,Android 7.0,1,Android 7.1.1,1,Android 8.0,1,Android Oyunları,2,Android Uygulamaları,23,Android/Tablet,7,angels,1,Ankara,4,Antalya,1,Anti-virüs & Trojen,1,Antik Yapılar,3,Aperatifler,6,apk,3,Apple,19,AppStore,1,Arabic,3,Araçlar / Sistem Araçları,13,aradığım sensin kitabı,1,araf,4,araf kitap çekilişi,1,araf kitap yorumu,3,Arif v 216,1,Arkadya yayınları,1,Artemis,1,artemis sevenler,2,artemis yayınları,1,arzuların esiri,1,ASELSAN,1,asher and remy,1,Asia,2,aspendos,1,aspendos yayınevi,1,aspendos yayınları,1,asude,3,asude röportaj,1,asunny,2,Asus,3,aşk romanı,1,aşka ikinci şans,1,aşka ikinci şans kitap yorumu,1,aşkın gölgesi,1,Aşure Tarifleri,1,Atıştırmalıklar,1,ayaklı bela,2,aylardan aşk,2,Azerbaycan,2,azeri mutfağı,5,Balıklar,1,Balkan,3,barlas ve yesra,1,Batarya,2,Bebekler için mamalar,5,Bedava İnternet,8,BeepBoopHQ,1,Beğenmeme,1,Belçika,5,benimle kal,1,Beslenme yazıları,5,Beta 3,1,Beyrut,26,Bilgisayar,5,Bilgisayar Oyunları,5,Bilim kurgu,1,bimde satilan yagli gevrek tarifi,1,Bisküvi pastası,1,BlackBerry,1,Blade Runner 2049,1,Blog,2,blog tour,2,blog tur,3,blog tur nedir,2,blogger,2,Blogger Eklentileri,2,Blogger Menü Kodları,1,Blues,3,Bodrum,3,book review,2,boonsboro,1,Bop,1,Bosna-Hersek,1,Bozcaada,10,Börek tarifi,4,Börekler,8,brenda joyce kitapları,1,Bron Atlı,1,bu arada kitap konusu,1,bu arada..,1,bugday nohut corbasi,1,Bulgurlu semizotu yemeği,1,Burçlar,1,Bursa,9,Buz Öpücük,1,bütün börek,1,Call Of Duty,1,Caribic,1,Casper,3,cehennem kitabı,1,cehennem kitabı yorum,2,cehennem kitap çekilişi,1,Celtic,2,Chatbot,1,Chia tohumlu cacık,1,christian grey'i kim oynayacak,1,Chrome,1,Chucky,1,Classical,6,Claude Monet,5,coleen hoover,3,connon mackinnon,1,Contre-Jour,1,cora cornick kitapları,1,Corn flakes tatlısı,1,corrine jackson review,1,Country,3,crack,12,Cubuk kurabiye,1,Cult of Chucky,1,Czech,1,Çanakkale,5,çay saati,21,Çekiliş,1,Çerkezce,1,çevirmen röportajı,1,çevirmenden notlar,1,Çıktı,1,çik-lit,1,ÇİKOLATA,1,Çin-Mutfagi,9,çokokrem,1,Çorbalar,26,Çorum,3,Dance,1,değişik tarifler,3,dengesiz bir aşkın anatomisi,1,Despicable Me 3,1,dex,1,dex plus,1,Dex Yayınları,2,dex yeni kitabı,1,dexplus,1,dexplus kitapları,1,dexplusın ilk kitabı,1,Dıxıe Cash,1,Diğer yazılar,3,Dimitri,1,Discography,11,Diyet,1,diyet kurabiye,1,Diyet tarifler,2,Diyet Yemek Tarifleri,6,Diyet Yemekleri,5,dizi,2,dizisi,1,Doğan yayınları,1,Dolmalar,1,Dolmalar-sarmalar,3,domuzeti,1,Donanım,1,Dosya Upload,3,Dosya ve Disk Yöneticileri,5,Downtempo,1,drama,1,dublin caddesi,1,dublin caddesi kitap tanıtım,1,dublin caddesi kitap yorum,1,Durum,1,duygu özlem yücel,2,Dünyayı Kurtaran Adam,1,düşmüş melekler,1,DVD/CD/Disk,1,Eastern Europe,1,eden,1,Edge,1,Edouard Manet,6,Edvard Munch,1,Edward Hopper,3,Efsane,1,Eğlenceli kitap,1,Ekmek tarifleri,1,Ekonomi,3,Ekran,1,Ekran Kayıt Araçları,2,Electronic,4,Electronica,1,elizaeth hoyt,1,elli ton filminin oyuncuları,1,elliton filminin castı,1,elliton serisi oyuncuları kimler olacak,1,elmali kolay kek,1,elmali pamuk kek,1,Elmas kurabiye,1,Emoji,1,en iyi blog,1,en iyi kitap,1,En Karanlık Gece,1,en mükemmel yorum,1,Enerji,1,Ephesus yayınlaı,1,ephesus yayınları,2,epsilon yayınları,4,erotik kitap,1,erotik paranormal,1,et yemekleri,5,Ethnic,22,Ethnic Fusion,4,Ethnic Jazz,5,Etkinlik,8,Etli Yemekler,51,Experimental,1,F600,1,Facebook,17,Facebook Spaces,1,Fado,5,fallen angels books,1,fallen too far,2,fallen too far kitap yorumu,1,falling kingdom,1,fantastik kitap,1,Farsça,8,fatma erdek,1,Faydalı Besinler,3,Female Vocal,4,Female Voices,14,Film,2,Film İndir,2,Fiyat,4,Fiyatlar Zamlandı,1,Flamenco,6,Flash Player,1,Foça,3,Folk,32,Format Dönüştürücüler,1,fosforlu cevriye,3,fosforlu cevriye kitabı,1,fosforlu cevriyem,1,Fotoğraf,1,Fotoğraflar,2,Fragman,13,France,7,Francisco Goya,2,Fransa,3,fransız mutfağı,20,fransız yemekleri,1,French,2,Funk,1,Fusion,1,G4,1,G6,6,Galaxy,2,Galaxy A Serisi,1,Galaxy A7,1,Galaxy C7 Pro,1,Galaxy Note 5,1,Galaxy Note 7,1,Galaxy S5,1,Galaxy S6,1,Galaxy S7,2,Galaxy S8,18,Galaxy S8 Plus,4,Galaxy S8+,2,Galaxy Tab 3,1,Garanti,1,gece önceden yapilip dolaba atilan pogaca,3,gecemi aydınlat,1,gecemi aydınlat kitap yorumu,1,gelin,1,gelin kitap yorumu,1,Geliyor,1,GENA SHOWALTER,1,General Mobile,2,General Mobile GM 6,1,Genova,1,Georges Seurat,4,Gezi Rehberi,7,Gipsy,2,GM6,1,go!kitap,1,gongyoo,1,Google,3,Google Earth,1,Görüntü,1,gözlerinin esareti,1,greenpeace,1,Guıllaume MUSSO,1,Guıllaume MUSSO kitapları,1,Guıllaume MUSSO tavsiye,1,Gupshup,1,Gustav Klimt,2,gül ve avcı,3,gülşah elikbank,1,Güncelleme,4,Gündem,18,günümüz aşk romanı,1,günümüz Nora,1,Gürcistan,4,Güvenlik,9,güzellik salonu,1,Gypsy,1,haber,29,Haberler,4,Hacker Dersleri,2,Hafif Yemekler,2,Hamur İşleri,25,HAMUR İŞLERİ,25,Harlequin,1,HARLEQUİN EYLÜL AYI KİTAPLARI,1,Haşhaşlı ıslak kurabiye,1,hata,2,hathaways series,1,havuçlu börek,1,havuçlu kek,1,Hayata Uyanmak Kitap,1,Hayata Uyanmak yorum,1,hazir baklava yufkasindan kivratma,1,hd,1,healerdizisi,1,Heelreo,1,Helaer,1,her son bir başlangıçtır,2,Hızlı ve Öfkeli 8,1,hile,19,HİSTORİCAL HUNTERS,3,historical romance,7,Hobbit,1,hobbit 2012,1,hobbit 2013,1,hobbit movie,1,hobbit offical trailer,1,Hobbit trailer,1,Hollanda,6,hopeless,3,HTC,1,HTC 11,1,HTML/HTML5,1,Huawei,12,Huawei P10 ve P10 Plus,1,ı love bad boys,6,I Love Book Boyfriends,2,Iain,1,Indian,3,Instagram,1,Instrumental,21,IPhone / IPad,1,Iranian,18,Islak kek,2,Ispanakli borani tarifi,1,Isparta,2,Israel,4,i love bad boys,2,İCloud,1,İçeçekler,2,İkinci Şanslar Durağı,1,İletişim,2,ilk defa kitap yorumu,1,İlmen gölü,1,incelemesi,1,indie folk,1,ingiliz mutfağı,4,İnsan,1,internet,44,İnternet,13,İnternet Güvenliği,4,İOS,3,iOS 10.3,1,İOS Uygulamaları,8,iPhone,13,İPhone,1,iPhone 6 plus,1,iPhone 8,4,iptal,1,İran,5,iskoçya,1,İşletim Sistemleri,6,İtalya,27,italyan mutfağı,17,ithaki yayınşarı,1,jamie mcguire,6,jamie mcguire kitapları,4,Jan van Eyck,1,Jane Feather,1,Japan,1,japon mutfağı,6,jared and nina,3,jasinda wilder,1,jazz,9,Jean-Leon Gerome,1,Jennifer McMAHON,1,Jennifer McMAHON yorum,1,jennifer royce,1,JiChangWook,1,John William Waterhouse,1,Jojo moyes kitapları,1,Jojo Moyes yorum,1,judith mcnaught,2,Julie Garwood,3,Julie Garwood kitapları,3,K6 Note,1,kabaklı börek,1,kabartma tozlu pogaca,1,Kablosuz,1,kadere inanır mısın kitap yorumu,1,kadere inanırmısın,1,Kağıt Kız,1,Kağıt Kız yorum,1,Kağıt kız yorumu,1,Kahvaltilik degisik tarifler,1,kakaolu catlak kurabiye,1,kakaolu kek,1,Kapak Tanıtım,2,karakolda ayna var,1,karamelli misir gevregi,1,karanlığın efendileri,1,Karayip Korsanları 5,1,Katlanan,1,Kayıp Kızlar Adası yorum,1,kdrama,1,Kebaplar,2,Kek tarifi,7,Kek Tarifleri,6,Kekler -pastalar,26,KENDİNE YALAN SÖYLEME,1,Kıbrıs,8,kırçiçeği tepesi,1,kıvratma tarifi,1,kızlıdereli,1,kimberley freeman,1,kitap,11,kitap çekilişi,7,kitap inceleme,1,kitap rüyas,1,Kitap rüyası,1,kitap seri sıralaması,1,Kitap Serisi İncelemeleri,1,Kitap Tanıtım,10,kitap tanıtımı,2,Kitap tavsiye,1,Kitap yorum,7,Kitap Yorumu,17,kokoş kurabiye,1,kolay pogaca,3,kolay tarifler,5,kolay un kurabiyesi,1,Konsept,1,Konuşan Kitaplar ile Blog Turu,22,Kora,1,kore,2,korecast,1,Koridor yayınları,3,Köfteler,12,Kömey,1,kraliçe,1,Krem santili kurabiye,1,Krep,1,Krep hamuru tarifi,1,krep nasıl yapılır,1,Krep Tarifi,1,krep tarifi kolay,1,krep yapılışı,1,krep yapımı,1,Krıstan Hıggıns,1,Kulaklık,1,Kurabiye tarifi,1,Kurabiye Tarifleri,3,Kurdish,1,kurtadam romanı,1,kuru börülce,1,Kuru börülce Salatası,1,küçük kız,4,küçük kızın büyük haremi,1,küçük kızın büyük kütüphanesi,3,Kürtçe,5,Ladino,2,Latin,2,Lenovo,3,Lezzet durakları,11,LG,9,LG G6,2,Lınwood Barclay,1,LİMON SUYU VE SARIMSAK MUCİZESİ,1,lisa kelypas,1,Lite,1,Live,1,Logo,1,lor peyniri salatasi,1,losing it kitap yorumu,1,Lounge,1,Lübnan,27,mabet kitabı ön okuma,1,mabet kitap çekilişi,1,Mac,1,MacKinnon,1,Madem Gidiyorsun Çöpü de Götür,1,Makarnalar,14,makarnalar-pilavlar,9,makarnali Börek,1,Mali,1,Mark Zuckerberg,1,Martı yayınları,1,Mary E. Pearson Yorum,1,Mas fasulyesi tarifi,1,maş fasülyesi nasıl Yapılır,1,Matrix,1,Mauritania,1,Mavi Yolculuk,1,mayonezli pogaca,1,Meditative,1,meksika mutfağı,7,melekler zamanı,1,meral kır,3,Messenger,1,Meteoroloji,2,Mexico,1,Michelangelo Merisi da Caravaggio,1,Middle Eastern,5,milföy tatlısı,1,Mitral Kapak,1,Mobil,31,Mobil Uygulamalar,1,Monako,2,Monte Carlo,2,Montgomery kardeşler,1,Mor,1,morgan,1,morgan rhodes,1,Moto M,1,Moto Z,1,Motorcu Çocuk,1,Motorola,1,Mozaik pasta,1,Mp3 Düzenleme,1,Muhasebe,1,Mumya,1,Mutfaktaki püf noktalar,2,müptela yayınları,1,Müzeler,23,Müzik,2,my book boyfriend,2,My Dream Cast,8,Nasıl Yapılır,30,nemesis kitap,1,Nemesis yayınları,2,Neş'e Erdok,1,never too far,1,never too far kitap yorumu,1,new adult kitaplar,1,new adult nedir,1,New Age,6,New Age Piano,1,Nisastali pogaca,1,nişastalı üzümlü kek,1,No Time for Goodbye,1,Nokia,3,Nora roberts,1,Norway,2,Note 8,1,Notlar,19,Nougat,3,Nova Lite,1,Nükleer,1,ODTÜ,1,once and always,1,oppa,2,Oreo,2,Original Score,1,ortaçağ,2,Oteller,17,Otlu pogaca,1,Otomobil,1,Ottoman,1,oyun,30,Oyun Haberleri,2,Oyun Videoları,2,Ömrünü Gösteren,1,ön okuma,2,ön okuma partisi,3,Ön Sipariş,1,Önemli Bilgiler,2,Özellik,1,Özellikleri,1,P10,4,P10 Lite,1,P10 Plus,1,P8,2,P8 Lite,1,P9 Lite,1,Pagan Folk,2,Pamela Clare,1,Pamukkale,1,Paralı Dönem,1,parçalama yazısı,1,Pardus,1,pasta tarifi,3,Pastane pogacasi tarifi,1,Pastane tarifleri,3,patatesli börek,1,patch,4,Patladı,1,Paullına Simons,1,Pegasus tavsiye kitap,1,pegasus yayınları,2,pena yayınları,3,Persian,11,peter ward,1,Piano,1,pideler,1,Pieter Bruegel,4,Piksell,1,Pil,1,Pilavlar,6,Pinterest Snapchat,1,pirasali börek,1,Piyano kek tarifi,1,Piyasa,1,Play List,1,Pogaca tarifi,1,Polatlı,2,Polisiye,1,polisiye aşk romanı,1,Polisiye Gerilim Romanı,1,Polski,3,ponçik,1,ponçik tarifi,1,pop,3,Portakalli islak kek,1,portakalli yumusacik kek,1,Portugal,1,Power Ranger,1,Power Rangers,1,pratik bilgiler,5,pratik kıvratma,1,pratik lezzetler,2,pratik tarifler,4,Pratik Yemekler,2,Programlar,8,providence,4,providence my dream cast,1,providence serisi,1,Qawwali,1,red hill,1,referandum,1,Regencies Serisi,1,Reklam,1,Rekor,1,Rembrandt,4,requiem,1,requiem book review,1,Resident Evil: Son Bölüm,1,resimli un kurabiyesi,1,Ressamların Hayatlarına Dair,9,Restore,1,Revani Tarifi,1,Rıchelle Mead,1,Rock,4,rodeo yarışları,1,Roma,7,Romance,1,romantik kitaplar,1,Rosa,1,rosemary beach series,1,Rönesans ve Maniyerizm,8,rus mutfağı,8,rush finley,1,Rusya,1,S8 Edge,1,S8 Plus,1,Sabit Disk,1,saglikli tarifler,1,Sağlık,2,Salata tarifi,3,Salatalar,23,Salsa,1,Salt Lick,1,Salyangoz yayınları,1,samantha young,1,Samsung,37,sancaktar,1,sancaktarlar serisi,1,Santranç,1,saraf fine kitabı,1,sarah maclean,1,Satış,3,Satışa Çıktı,1,Savaş 1941,1,savaşçı,1,Seagate,1,Sebze yemekleri,6,sebzeli mezgit,1,Sebzeli Yemekler,20,Sefarad,3,sekersiz kurabiye,1,Selçuk,1,sena,1,Seninle Kitap Yorumu,1,Seo,1,seri,1,Seri üretim,1,serpil kır,1,Servis yok,1,Ses ve Video,7,sessiz intikam kitap çekilişi,1,sessiz intikam ön okuma,1,sevecek biri kitap tanıtım ve ön okuma,1,Sevgilimden Son Mektu Kitap,1,Sevgilimden son mektup alıntılar,1,Seyahat İpuçları,1,sınırları zorlamak çevirmeni,1,sınırları zorlamak kitap çekiliş,2,sınırları zorlamak kitap yorum,2,Simit tadinda minik kurabiyeler,1,Sinema,17,sodalı revani,1,Soguk corba,1,sonsuz dokunuş kitap yorumu,1,sonsuza kadar,1,Sony,5,Sony Xperia,1,Soslar,10,sosu yumurtasız ıslak kek,2,Sosyal Medya,18,Soul,1,Soundtrack,3,Söylemeyeceğine söz ver kitap tanıtım,1,Spain,5,Spor,2,Spotify,1,St. Vladimir,1,stephanie laurens,1,suat derviş,1,suat derviş kimdir,1,Super Mario Rün,1,Super Six Sunday,1,suriye,1,Sütlü Tatlılar,9,Sweeden,2,şarj,1,şehriye salatası,1,şekerli milföy çubukları,1,şerbetli tatlılar,1,şifacı,1,Şifre,1,Tablet,1,tanem,1,Tango,1,Tanıtım,6,Tanıtım Tarihi,1,Tanıtım Videoları,1,tantuni,1,Tantuni tarifi,1,Tarayıcı Eklentileri,7,Tarih,1,tarihi aşk romanı,4,tarihi aşk romanları,5,Tarsila do Amaral,1,Tasarım,1,Tasarruf,1,Tatilname hakkında,4,Tatlı Bela,2,tatlı bela ikinci kitap,1,tatlı kurabiye,1,tatlı tarifi,3,Tatlı Tarifleri,4,Tatlılar,11,Tatli Tarifleri,25,Tatlilar,40,Tatyana,1,tavada balik pisirme,1,Tavada mezgit,1,tavsiye kitap,1,tavuk göğsü,1,tavuk tantuni nasıl yapılır,1,Tavuk tantuni tarifi,1,Tavuk yemekleri,3,tavuklu börek,1,tavuklu kuskus salatasi,1,Teknoloji,9,Teksas,1,Telefon,6,tepsi böregi,1,The Mummy,1,The Return of Xander Cage,1,The Rules of Scoundrels,1,time travel kitaplar,2,too far series,1,too far serisi,1,touched,1,Tramvay,1,Transformers: The Last Knight,1,travis maddox,1,Tuğçe nida sevin,2,Tunusia,1,tur tanıtım,1,Turkey,4,turkish blog tour,2,Tuva,1,türk edebiyatı,1,türkan şoray,1,türkçe,4,Türkiye,2,türkiyenin en büyük blog tur ekibi,1,Twitter,2,Twitter Lite,1,umutsuz,2,umutsuz kitabı,2,umutsuz kitapı,1,un kurabiye resimli,1,un kurabiyesi nasıl yapılır,1,un kurabiyesi tarifi,1,update,3,Uygulama,1,Ücretsiz,1,Üç kişilik,1,Üzümlü kek tarifi,1,V10,1,Vampir akademisi,1,vampir romanı,1,Various,2,Vatikan,2,vazgeçemem senden,1,Veda’ ya Zaman Yok,1,Venedik,1,Via A1 Plus,1,Via P1,1,Video,1,Video Düzenleme,3,Video İndir,4,Vincent van Gogh,2,Virüs,2,Vocal,1,walking disaster,1,wallpapers,1,WhatsApp,7,Wikipedia,1,William-Adolphe Bouguereau,4,Windows Phone Uygulamaları,3,wonbin,1,World,37,World Beat,1,World Influenced,1,World music,3,X Power 2,1,xiaomi,1,Xperia L1,1,Xperia X,1,Xperia XZ,1,Yabancı Yayınları,4,yağız,1,yalancı su böregi,1,Yalanci tavuk göğsü,1,Yan sanayi,1,Yandı,2,Yardımcı Araçlar,11,Yatırım,1,Yayınladı,1,yaz corbasi,1,yazar röportajı,1,Yazar Tanıtım,1,yazılım,13,yemek,1,Yemek haberleri,1,yemek tarifi,16,yemek tarifleri,277,Yeni,1,Yenilik,1,Yerli,1,Yerli İşletim Sistemi,1,Yerli Motor,1,yıkılan krallıklar,1,Yılbaşı Çekilişi,1,Yoğurtlu Tavuk Salatası,1,yolu aska dusenlerin kitabı,1,yolum aşka düştü,1,yorumu,1,YouTube,5,Yöresel (Adıyaman) yemekleri,1,Yöresel (Afyon) yemekleri,1,Yöresel (Ağrı) yemekleri,2,Yöresel (Bitlis) yemekleri,1,Yöresel (G.antep) yemekleri,3,Yöresel (Hatay) yemekleri,1,Yöresel (İzmir) yemekleri,2,Yöresel (K.maraş) yemekleri,1,Yöresel (Kars) yemekleri,1,Yöresel (Kayseri) yemekleri,1,Yöresel (Kilis) yemekleri,2,Yöresel (Malatya) yemekleri,1,Yöresel (Muş) yemekleri,1,Yöresel (Niğde) yemekleri,1,Yöresel (Rize) Yemekleri,1,Yöresel (Siirt) Yemekleri,1,yöresel (Sinop) yemekleri,1,Yöresel (Ş.Urfa) yemekleri,2,Yulafli Kurabiye,1,Yumurta yemekleri,1,yumusacik puf pogaca,1,yumuşak kek tarifi,2,Yunan adaları,3,yürüyen bela,1,zaman çekilişi kitap çekilişi,1,zaman temsilcisi kitap tanıtım,1,zaman temsilcisi kitap yorum,2,zaman yolculuğu kitapları,1,Zararlı,1,Zenfone 3,1,Zenfone 3 Max,1,ZenWatch,1,
ltr
item
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası: Beyrut / Lübnan Notlarına devam...
Beyrut / Lübnan Notlarına devam...
https://4.bp.blogspot.com/-tdSjPTpFIUI/T6L1sXH-K1I/AAAAAAAACik/qI6zdUvBNTw/s640/DSC_0053.JPG
https://4.bp.blogspot.com/-tdSjPTpFIUI/T6L1sXH-K1I/AAAAAAAACik/qI6zdUvBNTw/s72-c/DSC_0053.JPG
bidunyablog.com | Keyfinizin Sosyal Kahyası
https://www.bidunyablog.com/2012/05/beyrut-lubnan-notlarna-devam_5.html
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/
https://www.bidunyablog.com/2012/05/beyrut-lubnan-notlarna-devam_5.html
true
959739595899701259
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Hepsini Oku Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Oku Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar Üzgünüm aradığınız içeriğe ulaşamadık. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn May Haz Tem Agu Eyl Ekm Kas Arl just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 hour ago $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy