Yolun Yarısı 40’a Çıktı!


Halk arasında yaşlanmak için en çok kullanılan “35 yaşında, yarı yol” terimi bugün değişmedi.

Medical Park Göztepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Semiha Ayaydın Kaplan, son yıllarda sağlıklı beslenme, spor ve tıp alanındaki gelişmelerin insan hayatının genişlemesinde etkili olduğunu ve 40 yaşındaki insan hayatında bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Kaplan, sağlıklı bir uzun yaşam için bazı öneriler içeriyor.

Hepimiz yaşlanmaktan korkuyoruz. Yaşam biçimi, yeme alışkanlıkları, uyku düzeni ve egzersiz sıklığı gibi faktörler, daha sonraki bir yaşta hayatınızı nasıl geçireceğinizi belirleyen faktörler haline gelir. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi İç Hastalıkları Uzmanı Semiha Ayaydın Kaplan, daha yaşlı yaşlara yatırım yapmak için bacaklarla mücadele etmenin gerekli olduğunu vurguladı ve uzun ve sağlıklı bir yaşam için aşağıdaki hedefleri önermektedir;

1. Zihin egzersizi yapın!
Dikkatli olun, beyin sağlığımızı korumak için yoga ve meditasyon tarzında rehabilitasyon sağlamaya odaklanın ve çalışın.

2. Hareket bir zorunluluktur!
Çünkü 30 yıllık bir kasırga sonrası natürmort nedeniyle% 3-5 oranında azalma. Bu düşüşü önlemek için ne yapmalı? Cevap çok basit; “Taşı”, “yürümek” ve “kaç” Ancak lütfen masa başındaki iş sizin ise oturmayın.

3. Kemiklerinizi koruyun!
Nasıl? En son ne zaman kemik yoğunluğuna ya da D vitamini seviyesine baktınız? Osteoporoz özellikle kadınlarda menopozdan sonra artar. Bu nedenle, kemiklerimizi korumak için bol miktarda yeşilliği olan diyetleri seçin ve egzersizi de unutmayın.

4. Daha düşük stres en çok!
Ne yazık ki, stres sağlıklarımızın en büyük düşmanıdır. Stres, özellikle kalp ve beyin sağlığı için en önemli faktördür. Bu yüzden muhtemelen kendinizden zevk almak için daha fazla zaman harcalım. Bakıcılarınızı ve ilgi alanlarınızı bulmanız ve devam etmeniz gerekir. “Zamanı boşalttığım zaman çok çalışırım”, kendinizi şımartın! Yüzde 100 pozitif olacak.

5. Check-up’ı unutmayınız!
Erken teşhis, tüm hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Bu nedenle, rutin sağlık kontrollerinizi kesmeyin.

6. Probiyotik ürünleri tüketin!
Probiotik ürünler sağlıklı yaşamda şarttır. Probiyotik ürünü tüketmenizi engelleyen bir sağlık sorununuz yoksa, yoğurt ve kefir gibi doğal probiyotiklerin tüketimini artırın.

7. Onlardan uzak durun!
Elbette, sağlıklı bir yaşam için, yeme alışkanlıklarınızdan yüksek şekerli gıdalar ve şuruplu tatlıları alın.

8. Uykunuzu alın!
Vücudunuzun her yaşta sağlıklı bir yaşam için gereksinim duyduğu uykuyu mutlaka almalısınız. Yeterince uykusuz olursanız, stres hormonu kortizol seviyesi yükselir ve yaşam kalitesiniz olumsuz etkilenir.

9. Daha olumlu bakmaya çalışın!
Şimdi negatif düşünmeyi bırakın ve olumlu şeyler puanlayın. Belki küçük bir Pollyanna’ya benzemeye çalışın ve fincanın kenarını görün.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker