Yaşam

Yaz Hamileleri Sağlıklı Tatil Yapsın Diye 10 Öneri


Yaz ayları birçoğumuz için yılın en hoş aylarıdır. Bu ayları hamile olarak geçirdiğiniz için çok şey kaçırdığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak hamile olduğunuz için hoş tatil günlerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir: “Doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız ve dikkatli olursanız sizin de yaz aylarınız yılın en hoş dönemleri olarak geçebilir” diyor.

Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, yaz hamileleri için tavsiyelerde bulundu…

1. Açık renkli kıyafetler giyin

Giysi olarak kesinlikle sentetik olmayan kumaşlardan yapılan, pamuklu ve ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Gebelikte vücut ısısının yükselmesi ve efor kapasitesinin azalması terlemeyi artırır. Terlemeye bağlı ciltte oluşabilecek problemleri sık duş alarak ve hekim tavsiyesiyle kullanılan kremlerle gidermek de mümkün olabilir.

2. İç çamaşırınız pamuklu olsun

Gebelikte vajinal enfeksiyonlar sık sık görülmektedir. Bu durum yaz aylarında daha da çok ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde genital bölgenin kuruluğuna dikkat edilmeli, pamuklu iç çamaşırı kullanmalıdır. Pamuklu, cilde nefes aldıran kıyafet seçimi; anne adaylarını cilt mantarları ve genital mantardan korur. Günlük pedler kullanılmamalı; sıkı, dar ve hava aldırmayan kıyafetler tercih edilmemelidir. Bunların yanı sıra derli toplu uyku, sağlıklı beslenme ve güçlü bir bağışıklık sistemi de birçok enfeksiyonla mücadele etmede önemli etkenlerdir.

3. Yüksek koruma etkenlü kremleri tercih edin

Gebelik döneminde değişen hormon seviyeleri, ciltte de bazı değişikliklere yol açar. Gebelikte en fazla karşılaşılan cilt sorunlarınden biri ciltte görülen renk değişiklikleridir. Alın, burun, yanaklar ve çenede görülen lekeler genelde doğum sonrası kaybolur. Güneş ışınları ve gebelikte salgılanan hormonlar sebebiyle ortaya çıkan lekelerden korunmak için yüksek koruma etkenlü kremler tercih edilmeli, güneşin yoğun ve ışınlarının dik olduğu saatlerde açık havada bulunulmamalı, gölge alanlar tercih edilmeli, bol kıyafetler giyilmeli, şapka ve gözlük kullanılmalıdır.

4. Molalarda ya da uçakta yürüyün

Yolculuk sırasında 1.5-2 saatte bir mola verilmeli, molalarda 5-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Bu sayede bacaklarda ödem ve bacak toplardamarlarında kan pıhtılaşması olasılıki minimuma indirilir. Ayrıca uzun seyahatlerde pıhtı oluşumunu önlemek için varis çorabı kullanılmalıdır. Gebelerin uçak ile seyahatinde bir sakınca yoktur. Yalnız 34 haftadan büyük gebelerin hekim raporu olsa dahi, bazı havayolu şirketleri seyahatlerine izin vermeyebilir. Bu hamilelerin kent içinde ya da arabayla gidilebilecek mesafede tatil yörelerini tercih etmeleri tavsiye edilir.

5. Emniyet kemerinizi katiyen çıkarmayın

Anne adayları hangi taşıtla seyahat ederlerse etsinler yolculuk sırasında kesinlikle emniyet kemeri takmaları gerekiyor. Emniyet kemerini bağlarken karnınızın üstünden değil altından geçmesine ve kalçalarınız hizasında olmasına dikkat edin. Eğer emniyet kemerinizi tam karnınızın üzerinden geçecek biçimde takarsanız; olası bir kaza halinde oluşacak şiddetli basınç bebeğin plasentasının erken ayrılmasına neden olabilir. Ayrıca emniyet kemeri omuz kısmı bağlandığında tam göğüs arasında olması gereklidir. Kemerin boyun hizanızda olması tehlikelidir.

6. Ayaklarınızı soğuk suya sokun

Şişmiş ya da terlemiş ayaklarınızı ihtiyacınız olan zaman bir leğen dolusu soğuk suya sokun. Suya damlatacağınız birkaç damla nane yağı ise ayaklarınızın daha da serinlemesini sağlar.

7. Sudan çıktıktan sonra mayonuzu kesinlikle değiştirin
Anne adayının düşük veya erken doğum tehlikesi yoksa gebelik döneminde deniz ve havuza girmesinde sakınca yoktur. Ancak gebelik dönemi dışında da havuz kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görüldüğü unutulmamalıdır. Sudan çıktıktan sonra mayo ya da bikini kesinlikle değiştirilmelidir. Çünkü gebelerde sık görülen mantar enfeksiyonu, ıslak mayo ya da bikini ile beklendiğinde, genital bölgenin nemli kalmasına bağlı şeklinde deha sık karşımıza çıkar ve tedavisi için ilaç kullanmak zorunda kalınabilir.

8. Denize girerken böcek ısırmasına karşı dikkatli olun

Günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temizliğine güvenilen yerlerde denize girmeye özen gösterin. Denize girerken, güneş yanıkları ve lekeleri, böcek ısırmaları ve düşmelere karşı da dikkatli olun. Ayrıca günün diğer saatlerinde de sinek ve böcek ısırmalarına karşı gerek sprey, sinek kovucu, kapı ve pencerelere takılan sineklikler, gerekse uzun kollu kıyafetler ile kendinizi mümkün olduğunca korumaya çalışın.

9. Çiğ sebzelere temkinli yaklaşın

Anne adayı; öğünlerinde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğuna dikkat etmelidir. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı, mümkünse iyice emin olunmayan besinler tüketilmemelidir. Beslenme programı tatil haricindeki gibi devam etmelidir. Açık yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

10. Kusma ve ishali ciddiye alın

Yaz aylarında dışarıda yenilen gıdalara bağlı olarak gıda zehirlenmeleri daha sık olabilir. Bu nedenle gebelikte daha dikkatli olunmalıdır. Bulantı, kusma, ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar, baş ağrıları dikkate alınmalıdır. Bu gibi şikayetlerde hemen en yakın hekime ya da merkeze başvurmalı ve bilhassa sıvı açığı oluşmaması için doktorlerin tavsiyeleri doğrultusunda tedavi olunmalıdır.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker