Gündem

Yaz Geldi Tatil Yolculukları Başladı İşte Güvenli ve Eğlenceli Yolculuklar İçin Tiyolar

Yaz tatillerinden önce, kendi araçlarıyla yolculuklarını planlayan sürücüler, yol boyunca en lezzetli noktalardan, benzin kullanımına, müzik tercihlerinden ayakkabı kullanımına kadar geniş bir liste hazırlarlar.

1. Araç güvenliği ve tasarrufu önemlidir.

· Şehirler arasında seyahat etmek için en önemli kriter, aracınızın güvenlik standartlarına uygun olmasıdır. Seyahatinizden önce, aracınızın seyahat mesafesine uygun olup olmadığını test etmek için lütfen aracınızı bi bakıma aın. Bakımlı ve ayarlanmış motor yakıtları daha verimli tüketir. Bakım yapılmayan araçlar çok fazla yakıt tüketir ve hava kirliliğine neden olur.

· Doğru basınçtaki lastikler daha uzun süre kullanılabilir ve daha güvenilirdir. Asfalt aşırı sıcaklıklar yükseldiği durumlarda, daha az hava basıncı yolculuğunuzu daha güvenli hale getirir.

· Yakıt tasarrufunu kullanmak için daima aynı hızda gitmeye çalışın, radar yakalanarak çok fazla para cezası ödemeyin. Unutmayın ki 90 km / s’den daha hızlı giderseniz yakıt tüketimini de artıracaksınız.

· Seyahatiniz hakkında B planınız için hazırlıklı olun. Trafikte veya feribot sırasında yorulmayın, kaçış rotalarınızı önceden planlayın.

2. Eğlenceyi ve yol üzerindeki lezzetleri görmezden gelme;

· Görevleri yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre arkadaşlarınıza dağıtın. Bazıları haritaları okumakta iyidir, bazıları uzay konusunda iyi. Görev dağılımı, en lezzetli tatili duraklarını ve kısayolları keşfetmek için pratik bir çözüm olabilir.

· Sürücünüzün geri kalanında, yolcuların sabırsızlığından dolayı yiyip içmek için 2 saat içinde bir mola verin. Yolda gördüğünüz doğal ya da tarihi güzelliğin resimlerini çekmek de mola vermek için iyi bir neden olabilir.

· Favori yol şarkınızı önceden hazırlayın, dinlendirici ve sakin şarkıların yanı sıra enerji üreten parçalar da seçmemeye çalışın. Arkadaşlarınızın eşlik edebileceği şarkıları eklemeyi unutma.

· Size yakın her türlü ara kabloyu bulundurun. Sonra, telefonunuzun şarjın tamamen dolmadığından  en sevdiğiniz şarkıyı akıllı telefonunuzdan dinleyemediğinizi düşünmeyin.

· Uzun yolu daha eğlenceli hale getirecek oyunlar oynayın. Plaka oyununda, bir mektup seçerek ve o harf ile başlayan tüm ünlüleri sıralayarak, bir sonraki şarkı gibi oyunlarla, neşeli bir yolculuk yapabilirsiniz.

3. Sağlıklı ve rahat bir yolculuk için aşağıdakilere dikkat edin.

· Ayaklarınızın şişmemesi için en rahat ayakkabılarınızı giyin ve bileklerinizi sıcak tutun. Altı kalın tabanlı ayakkabı ve terlik kullanmaktan kaçının. Öncelikle, rahat bir yolculuk yapmak önemlidir.

· Asla uykusuz araba kullanmayın. Uykusuzluğun ve yorgunluğun, Türkiye’de trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri olduğunu unutmayın.

· Çok güneşli ve parlak havalarda UV filtreli  güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

· Yolda ani açlık, kan şekeri azalması için atıştırmalıkları yanınıza alın.

Yolculuğun sonunda koltuğunuzun şekli ile yola devam etmek  istemiyorsanız, arada küçük egzersizleri yapın.

Sizlerle seyahat ile ilgili tecrübelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker