Yaşlı Anneler Geliyor Büyük Anne Yaşında Anneler Görmeye Hazır Olun


Yumurta dondurma yönetmeliğinde, dondurulmuş yumurtaların yaş sınırı, yaşlı anneler Türkiye’de açılıncaya kadar kullanılamaz. Yakın gelecekte annelerin büyükannesinin doğum gününü sıklıkla duyacağız.

Geçmiş günlerde, ünlü 49 yaşındaki ünlü şarkıcı Janet Jackson’ın hamile olduğu ifadesi aslında uzun süredir meşguldü ama sık sık söylemedi ve bu önemli konu gündemi geri getirdi;

Bir kadının yaşlanması için bir sınır var mı?

Pop yıldızı açıkladıktan sonra kadınlar arasında yapılan anket sonuçlarının çoğu “yaşlı ailesi olan çocuk için adil”. Özellikle, ‘büyükanne’ olmaya hazırlandığı zaman 50 yaşında.

İspanya’daki 66 yaşındaki Maria Bousada hayatını kaybettiğinde ileri yaş annesinin etik sorunları hız kazandı. Bousada, 3 yaşındaki ikizlere veda etti.

Daljinder Kaur, 72, Hindistan Bir kız çocuğun dünyaya getirilmesi için argümanları yeniden canlandırdı. 50 yaşın üstünde Hindistan’da çocuk sahibi olma yasağı konusundaki tartışmalar tartışmaya başladı.

Bir taraftan kişisel özgürlükler yaratmanın ikilemi ve diğerinden psikolojik ve sosyal negatifliklerden kaynaklanan kısıtlamalar, net bir çözüm bulmayı zorlaştırmaktadır.

45 YIL SONRASINDA ERKEN OLACAK 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Betül Görgen, dönemin 20’li yılların ortalarında başlayıp 30’ların sonunda sona erdiğini belirtti. Bununla birlikte, kadınların işlerine, kariyer planlarına, ekonomik koşullarına ve evlilik yaşının yerinden olmasıyla birlikte, bebek sahibi olma yaşının eskiye oranla daha yüksek olduğu da doğrudur. Ayrıca, infertilite tedavisinde yeni gelişmeler ve teknoloji, kadınların yaşlı annelere göre daha kolay olmasını sağlar.

Eden Op. Betül Görgen, bunun sebepleri;

Bu durum gelecekteki çocuk için adil değildir,
Down Sendromu insidansındaki artış ve benzeri sağlık sorunları,
Ebeveynlerin çocuğu büyüteceği gerçeği,
Bu yaştan sonra bebek yapmak doğanın tam tersini açıklar.


50 YIL, TÜP BEBEK İÇİN SINIRSIZ EDİLECEKTİR

“Bilim her zaman bir rüya yaşama ihtimali ile ilgili değil, bazen” doğru olup olmadığı sorusuna cevap vermek “diyor Hamilelik ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen şunları söylüyor: Yetişkin olmadan da 50 yaşın bir çocuğun annesini veya babasını kaybetmesi daha olasıdır.

50 yaşında in vitro fertilizasyon tedavisine başvurmak için sınır olarak kabul edilecek Op. Betül Görgen bunun sebeplerini şöyle açıkladı:

“Çoğu kadın doğumla ilgili doğum sonrası hamilelik hakkında yeterli bilgiye sahip değildir; bu da geç bir yaştır; çünkü gebelik, yaşlı gebeliklerde oldukça riskli olabilir.

Teorik olarak, bir kadın daha erken bir yaşta dondurduğu yumurtaları kullanarak veya yumurta bağışı yaparak her yaşta hamile kalabilir. Bununla birlikte, uterusun embriyo tutma kapasitesi 54 yaşından sonra azalmaya başlar. İleri yaş gebeliklerinde, yüksek tansiyon, diyabet ve erken doğum gibi komplikasyonlar sık ​​görülür. Bunlara ek olarak, yaşlı bir anne-babalık olmanın ve geleceğe yönelik endişelerin vurgulanması, göz ardı edilmemesi gereken psikolojik boyutlardır. “

Türkiye’deki durum nasıl?

Sağlık Bakanlığı’nın 6 Mart 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımladığı Üre Yardımcı Tedavi Uygulamaları Yönetmeliği ve Üre Yardımcı Tedavi Merkezleri ile Türkiye’de kanser vakalarında “sperm ve yumurta dondurma” prosedürlerine izin verilmiştir. 30 Eylül 2014’te yapılan yeni bir düzenleme, ailenin erken menopoz riskini henüz tamamlamamış tek bayan için umut kaynağı haline geldi.

Ülkemizde kadınlar sosyal nedenlerden dolayı yumurtaları dondurma hakkına sahipler ancak yönetmelik, saklanma süresi için yaş sınırı koymadı. Bu açık düzenleme, Türkiye’de yaşlı annenizin yolunu açtı.

Öpücük. Görgen’e göre, gelişmiş kadınların yaş gebelikleri şu an gündemimiz üzerinde fazla yer kaplamaz, ancak yakın gelecekte bir sağlık sorunu olması muhtemeldir. Anneannenin haberi sıklıkla duyulur, duyarız.

“Günümüzde, 70-80 yaşları arasındaki bir insanı düşünebilirsiniz. Bu teknik yöntemlerle değil, ahlak konusudur.” Görsel, Sağlık Bakanlığı, meslek ve sivil toplum kuruluşları, anlaşmaya varmak için fikir birliğine varmak için annelik yaşlarını en uzun yoldan tartışıyor.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker