Uykuya Dalmakta Zorlananlar Mutlaka Okusun!


Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren annelik heyecanıyla uykuya dalmak biraz zorlaşabilir. Ama merak etmeyin, bu, doğuma kısa bir süre kalıncaya kadar geçireceğiniz son uykusuzluğunuz olacak. Unutmayın siz artık iki kişisiniz…

Bebeğinizi bütün hamileliğiniz boyunca besleyecek olan plasenta her geçen gün gelişiyor. Bu süreçte bedeninuz her zamankinden daha çok çalışıp daha fazla yoruluyor. Artık dinlenmeye daha fazla gereksinim duyacaksınız. Hamileliğinizin son aylarına doğru, gece sıklıkla tuvalete gitme talebi duymanız veya bebeğinizin iyice hareketlenmesi sizi uykunuzdan edebilir Bebek doğduktan sonraysa uzun bir süre uyku saatleriniz değişecek.

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? 
Bunun birçok sebebi olabilir. Bunların arasında en önemlisi bebeğin büyümesidir. Bebeğiniz ve bundan dolayı karnınız büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmakta zorlanırsınız. Özellikle yan yatmaya alışık değilseniz, uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Hamilelikle beraber bedeninuzda meydana gelen bazı değişiklikler de uykunuzu bölerek veya uyku düzeninizi değiştirerek bu hususta sorunlare yol açabilir.

Tuvalet ihtiyacı yüzünden uyanmak 
Hamileliğinizin ilk zamanlarınde büyüyen rahim mesaneye baskı yapar. Bu durumda doğal olarak mesane kapasitesi azalır. Bunun sonucu şeklinde de sıklıkla tuvalete gitme talebi duyarsınız Hamileliğiniz ilerledikçe damarlarınızda dolaşan kan hacminiz yüzde 30-50 artar ve bu da sizin tuvalet ihtiyacınızı arttırır.

Nefes darlığı çekiyor musunuz? 
Hamileliğinizin ileriki safhalarında bebeğiniz karın boşluğunuzda daha fazla yer işgal etmeye başlar. Bu durumda karın içi basıncı artar ve karın boşluğuyla göğüs boşluğunuzu ayıran diyafram kasınıza baskı yapar. Bu da daha fazla oksijen gereksinimi duymanıza yol açar ve içgüdüsel olarak derin nefes almaya başlarsınız. Nefes darlığı çekmeniz uykuya dalmanızı güçleştirebilir.

Mideniz mi yanıyor? 
Hamilelikte salgılanan hormonlar bedeninuzda istemsiz olarak çalışan bütün kkatiyenrınızda bir gevşemeye ve yavaşlamaya neden olur. Bu yavaşlama sindirim bilgisayarınızda de ortaya çıkar ve midenizin fonksiyonuni tamamlaması gecikir. Mide içeriği bilhassa yatar pozisyondayken yemek borunuza  geri kaçıp yanmaya yol açabilir.

Bacaklarınıza kramplar mı giriyor?
Hamileyken bacaklarınız bütün gün boyunca normalden daha çok yük taşımak zorunda kalır. Eğer kalsiyum eksikliği gibi bir şikayetiniz de varsa bacak krampları yaşayabilirsiniz. Kramplar hamilelikte uyku güçlüğüne neden olabilir.

Rahat Uymak için Ne Yapabilirsiniz? 

– Kola, kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri diyetinizden uzak tutmaya çalışın.
– Yatmadan 2-3 saat önce sıvı alımını azaltın.
– Uyku saatlerinizi belirleyin.
– Yatmaya yakın zaman egzersiz yapmayın
– Bacak aranıza ve belinize rahat ettiğiniz pozisyona göre yastık alın.
– Yatağa girmeden önce ılık bir duş alın.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker