Türkiye Geneli İlk İftar ve Sahur Vakitleri

Ramazan ayına bir gün kalmasıyla birlikte yurttaşları  bir coşku sarmış durumda. Müslüman aleminde “11 ayın sultanı” olarak tanımlanan ramazan ayı için artık geri rakamm başladı. Peki ilk iftar saat kaçta olacak? Ilk sahur saat kaçta? Oruç iyi mi tutulur? Işte tüm detaylar…

Ilk iftar saat kaçta?

Bilinmiş olduğu üzere akşam ezanının okunmasıyla birlikte oruçlar bozulacak ve o günün oruç ibadeti tamamlanmış olacak. Akşam ezanı vaktinden imsaka kadar sürecek olan yeme içme süresi süresince müslümanlar dilediklerini yiyebilecek.

– istanbul için ilk iftar saati: 20:33

– izmir için ilk iftar saati: 20:33

– ankara için ilk iftar saati: 20:15
– bursa için ilk iftar saati: 20:31

– eskikent için ilk iftar saati: 20:24

– samsun için ilk iftar saati: 20:05

– diyarbakır için ilk iftar saati: 19:40

– antalya için ilk iftar saati: 20:15

Ilk sahur saat kaçta? ”ilk imsak saati”

Mübarek ramazan ayı, 26 mayıs cuma gecesi başlamış olacak ve ilk sahur cuma gecesi yapılacak. Müslüman alemi, oruçların başladığı imsak vaktine kadar yemek tüketimi yapabilecek. Ancak imsak ezanıyla birlikte yeme-içme kesilecek ve akşam ezanına kadar hiçbir halde bir gıda tüketilemeyecek.

– istanbul için ilk imsak saati: 03:36

– izmir için ilk imsak saati: 03:59

– ankara için ilk imsak saati: 03:27

– bursa için ilk imsak saati: 03:41

– eskişehir için ilk imsak saati: 03:38

– samsun için ilk imsak saati: 03:05

– diyarbakır için ilk imsak saati: 03:10

– antalya için ilk imsak saati: 03:54

Oruca nasil niyet edilir?

Farz olan oruçlarda şafak sökmeden niyet etmek farzdır. Tanrı resûlü sallallahu aleyhi vesellem, “fecirden önce oruca niyetlenmiyenin orucu yoktur” buyurmaktadır. Yeniden “oruca geceden niyetlenmeyen kimsenin orucu yoktur” buyurmaktadır.

Niyetin yeri kalptir. Tanrı rasulü sallallahu aleyhi vesellem ve ashab’ından niyetlerini dil ile söyledikleri asla nakledilmemiştir.

Niyet vakitı itibariyle oruçlar ikiye ayrılır;

1- akşamdan itibaren gündüz kuşsevinç vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar:

Bunlar ramazan ayında tutulan, muayyen günlerde tutulması için adanan oruçlar ile nafile olarak tutulan oruçlardır.
Bu oruçlara geceleyin imsak vaktinden önce niyet edilebileceği benzer biçimde gündüz kuşluk vaktine kadar da niyet edilebilir. Ancak gece niyet etmek daha faziletlidir.

Gündüz oruca niyetin caiz olması, imsaktan sonrasında bir şey yemeyip içmemeye ve orucu bozan bir iş yapmamaya bağlıdır. Eğer oruca aykırı bir şey yapılmış ise gündüz niyet caiz olmaz.

2- imsak vaktinden önce geceleyin niyet edilebilen oruçlar:

Bunlar da; ramazan ayında tutulamayıp başka zamanda kaza edilen ramazan oruçları ile her çeşit keffaret oruçları, başlanıpta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (vakitı belirlenmeyen) oruçlardır.
Bu oruçlar için belirlenen bir zaman olmadığından bunlar için imsaktan önce geceleyin niyet etmek lazımdır. Bu oruçlara tan yeri ağırdıktan doğrusu imsak vakti geçtikten sonra niyet edilmez.

Ramazan orucuna akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. şöyle ki; düzgüsel olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonrasında niyet edilir. Sadece sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının sonlanmış olduği imsak vaktinden sonrasında kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşsevinç vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonrasında orucu bozacak bir şey yapmasın.

Niyet aslına bakarsan kalb ile olur. şu demek oluyor ki geceleyin, uçurumın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalb ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalb ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. şu sebeple oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli bununla beraber dil ile: “niyet ettim ramazan-ı şerif’in uçurumınki orucuna” demelidir.

Her günün orucuna ayrı niyet etmek gerekir!

Ayrıca sahura kalkmak istemeyen bir kimse akşamdan sonra  orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker