Tüm Dünyada Siber Saldırı Şoku Pazartesi İçin Kırmızı Alarm Verildi!

İngiltere’deki sağlık sisteminden başlayan ve 150 ülkede aşağı yukarı 60 bin bilgisayara yasenean WanaCrypt0r 2.0 siber saldırısı hakkında korkutan bir açıklama yapıldı. Endonezya Hükümeti, pazartesi günü iş yerlerinin açılması ile beraber global siber saldırının etkilerinin daha büyük bir biçimde ortaya çıkabileceğini belirtti. Avrupa Polis Ofisi Europol Direktörü Rob Wainwright da yarın sabah için olası bir saldırı endişesi yaşadıklarını ifade etti.

Cuma sabah saatlerinde başlayan ve saatler ilerledikçe yasenean virüs saldırısının şimdiye kadar 150 ülkeyi etkilediği tahmin ediliyor. İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi ”NHS” İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Telefonica, Fransız Renault ve Rusya İçişleri Bakanlığı gibi oldukça önemli kurumları ve dev firmaları vuran siber saldırının etkilerinin pazartesi günü itibariyle artmasından endişe ediliyor.

İngiltere’deki siber saldırı Türkiye’yi de vurdu! WanaCrypt0r 2.0‘dan nasıl korunursunuz?


Pazartesi çok önemli:

Neredeyse bütün dünyayı etkileyen saldırının Endonzeya’yı çok kötü vurmadığı tahmin edilse de İletişim ve Enformasyon Bakanı Rudiantara’dan önemli bir açıklama geldi. Yeni hafta hakkında endişelerini dile getiren Bakan, “Pazartesi günü ofisler açıldığında neler olacağı oldukça önemli. Lütfen dikkatli olun ve virüs saldırısına karşı engelleyici önlemleri alın” dedi.

Siber korsanlar bilgisayarlara kötü niyetli program ekli e-postalarla sızıyorlar. Kurbanlarından verileri kurtarmak için ise 300-600 dolar arasında değişen rakamlarda para talep ediyorlar.

En gözde siber saldırı hedefi: Akıllı telefonlar


İngilteredeki endişeli bekleyiş sürüyor:

Avrupa Polis Ofisi Europol Direktörü Rob Wainwright da dünyanın artan bir tehditle karşı karşıya kaldığını ve yarın sabah için olası bir saldırı endişesi yaşadıklarını ifade etti.

Habertürk’ün haberine göre, İngiliz kanalına konuşan Wainwright, yapılan son siber saldırılara dair açıklamada bulundu. Dünyanın artan bir tehditle karşı karşıya kaldığını ifade eden Wainwright, yarın sabah gerçekleştirilebilecek olası saldırı endişesi yaşadıklarını söyledi. Bu tür saldırıların giderek artabileceği endişesinde olduklarını ifade eden Europol Direktörü, “Artan bir tehditle karşı karşıyayız. Siber saldırılara karşı her sene 200 küresel prosedür gerçekleştiriyoruz. Ancak, daha önce böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamıştık. Son hesaplara göre 150 ülkeden 200 binden çok kurban var. Bu kullanıcılar arasında iş adamları da yer alıyor. Daha önce böyle bir şey görülmemişti” dedi.

Avusturya: ‘Siber saldırıların arkasındaki Türk hacker bulundu’
Siber saldırıda kullanılan program kendine has bir program olduğu ifade edilirken, Wainwright şu ana kadar saldırıya uğrayan kullanıcılardan çeşitli ödemelerin yapıldığını da sözlerine ekledi. Eurpoli direktörü, saldırının sorumlularına yönelik incelemenin FBI  ile beraber yürütüldüğünü dile getirdi.


Peki bu tür saldırılardan nasıl korunabiliriz:

İşletim sistemi olarak Windows 10 versiyonunu kullananlar en son güncellemeyi yüklemeli. Saldırılardan en fazla etkilenen Windows XP işletim sistemini kullananlarda saldırılar sonrası yayımlanan özel güvenlik yamasını yüklemeli. Bilgisayarında antivirüs kullanmayan varsa hemen güçlü bir program edinmeli. Bilgisayarında antivirüs programı olanlar ise bu programın en son güncellemesini yüklediğinden emin olmalı. Bunun için programın web sitesine giderek kontrol etmek yeterli olur. En önemli konu ise: Asla nereden geldiğini bilmediğiniz e-postaleri açmayınız!

İngilterenin harcadğı 50 milyon pount:

Öte yandan siber saldırının en fazla etkilediği ülkelerden biri olan ve sağlık sisteminin çöktüğü İngiltere, Ulusal Sağlık Servisi’nin bilgisayar sistemlerini geliştirmek için 50 milyon pound harcadı.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, BBC’ye yaptığı açıklamada, siber saldırıların İngiltere için en büyük üç tehditten biri olduğunu ifade ederek, bunlara karşı 1.9 milyar poundluk bir bütçeleri olduğunu, 50 milyon poundluk kısmının ise son saldırı sebebiyle Ulusal Sağlık Sistemi için harcandığını ifade etti.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker