Soğuk Algınlığının Belirtileri Azalıyor

 

Fitoterapi Derneği Profesörü Avrupa İlaç Kurumu, soğuk algınlığı ve stres üzerinde hafifletici bir etki olarak kabul edilen Ekmek Sezen, ıhlamurun günde 2-4 kez çay içebileceğini belirtti.

Sezik, soğuk algınlarının yanı sıra ıhlamurun tadını çıkarmak için tüketicilere de öneriyor ve tüketicileri açık pazarda satılan ürünler hakkında uyarıyor: “Bitkisel çaylar, ünlü şirketlerin gıda çantalarında, eczanelerde satılıncaya kadar satın alınıyor.” Ağır metal, pestisit kalıntıları ve kireci mikroorganizmalar olmadan içmek önemlidir.

Fitoterapi Derneği Profesörü Dr. Ekrem Sezik, havayı soğutarak tüketicilere en popüler çaylardan biri olan ıhlamur hakkında merak uyandırıcı ayrıntıları yazdı.

“Barış Manço’nun” Darphane Limon Kabuğu “şarkısında belirtilmese de, soğuk algınlığının ilk ıhlamur çiçekleri” diyen Ekrem Sezik, “Çay çok sayıda insana ıhlamur çiçeği vererek elde etti. Yıllardır. Yani, eczacılar eczacılarında yaptıkları reçeteler, soğuk algınlığı ve taşıyıcı madde olarak kullanılan belirli maddeler ve ilaçlarla birlikte kullanılmıştır.

Linden, ıhlamur ağacından toplanan kuru çiçeklerdir. Çay olarak kullanılacak ürün, yapışmış çiçek yaprağını çiçek sapına taşımak zorundaydı. Cilalı ıhlamur şimdi çiçek yaprağı ile çiçeği ayırmanın zorluğu ve çiçeği aynı anda hasar görmesi nedeniyle çiçek yaprağı ile birlikte kullanılıyor. Kireç etkileri yapısında bulunan flavonoidler, fenolik asitler, esans ve esans yağı ile bitkiye getirilir. Daldırılan sarı renkli flavonoidler ve hoş koku uçucu yağ verir. ”

Ülkemizdeki tavukçuluk durumuyla ilgili bilgi veren Profesör. Dr. Ekrem Sezik, Marmara ve Karadeniz ormanlarında yetiştirilen üç tür lüteat bulunduğunu söyleyerek devam ediyor: “Piyasada bu çiçekler genellikle karışık biçimde satılıyor”. Nerede diyorsun: pazarda ve baharatlarda? Bu gibi dükkanlarda, çuval veya kutu içinde ‘Linden çiçeği’, sadece çiçekler, ‘ıhlamur çiçeği’ ve ‘çiçek yaprakları’, ‘Yapraklı ıhlamur’ ağaçtan daha fazla yaprak, daha az çiçek ve çiçek yaprağı bulunur. Kimyasal yapı Türkiye’de yetiştirilen çiçeklerin ayrıntıları üzerinde çalışılmamıştır ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar, şifalı bitkilerdekilere benzeyebileceğini göstermiştir, bu nedenle gıda olarak kullanılmasının herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Günde 2-4 kez kullanılabilir

Ekrem Sezik; “İmamlı çiçeklerin artık daha fazla yiyecek olduğunu düşünüyorsan, yanılıyorsun.” Linden çiçeği, soğuktan beri soğuk algınlığı için ter, göğüs yumuşatıcı olarak kullanılan bir çiçektir ve bu kullanım halen devam etmektedir. Veterinerlik: Avrupa İlaç Ajansı, kirecin, genellikle günlük bir çay dozu olarak kullanılan uzun geleneği nedeniyle soğuk semptomlar ve stres belirtileri için hafifletici olarak kullanılabileceğini kabul eder. 2-4 kez kullanmak yeterlidir ve 4 yaşına kadar olan çocuklarda kullanılabilir. Daha küçük çocuklarda bilimsel kayıtlar yeterli olmadığından Ancak, ülkemizde insanlar arasında bile bebekler bile çok küçük miktarlarda verilir. Öte yandan fazla miktarda kireç kullanıldığında ortaya çıkabilecek yan etkilere ilişkin herhangi bir yayın bulunmamaktadır. Dolayısıyla çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Geçmiş kaynak kitaplarında veya internette, linden için yukarıda belirtilenlerden başka birçok kullanım yapılmıştır: migren, histeri, vasküler sertlik ve kan basıncına karşı … Yukarıda belirtilen kullanımlar başkalarına değil, geleneksel bilimsel kullanımlar olarak kabul edilmektedir. İlaç çiçeklerinin kalitesini belirleyen ilaçlar olarak nitelendirilen ve test eden testler Avrupa İlaç Standartları Kitabı Avrupa Farmakopesi’nde de bulunmaktadır. ”

Nasıl hazırlanır?

Ekrem Sezik, kirecin hazırlanmasıyla ilgili tüketicilere şu bilgileri verdi: “2 gram kireç veya 1 torba kireç, porselen veya cam bir çay kaşığı koyun, 1 su bardağına yakın bir sıcaklıkta su ekleyin ve 5- 10 dakika ve içki Bunu yapmak için daha basit ve daha kolay bir yol, kaynar suya yakın bir sıcaklıkta bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kireç koymak ve uçucu yağın önlenmesi için kapanana kadar 5-10 dakika beklemektir

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker