Şişmanlık Erkeklerde Meme Büyümesinin Başlıca Sorunu Oldu


Jinekomasti erkeklerdeki meme dokusunun çoğu zaman hormonal unsurlardan kaynaklanan, aşırı kiloluluk, çeşitli rahatsızlıklar ya da uzun süreli ilaç kullanımının yan etkileri gibi unsurlardan kaynaklanarak büyümesiyle ortaya çıkan yağ birikimidir. 

Her yaşta görülebilen jinekomasti yapısal ya da hormonal unsurlardan kaynaklandığı için diyet ya da sporla ortadan kaldırılması maalesef olası değildir.

Superplast Estetik ve Cerrahi Merkezi’nden, Estetik, Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ali Duman kolay ve kalıcı çözümde ilk opsiyonun lazer lipoliz olduğuna dikkat çekiyor.

Jinekomasti yarattığı görüntü sebebiyle, kişide sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlık yaratır. Kişinin kendi bedeniyle barışık hissetmesini engeller. Bu durum bilhassa genç bireylerin sosyal etkinliklerini, giyim kuşamlarını kısıtlamaya başlayabilir ve genel yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sosyal bir sorune dönüşebilir (bol kıyafetler giymek, dik durmamak, denize girmekten kaçınmak vb.).

Basit şişmanlık jinekomastinin en önemli nedenidir. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmış yaşam şeklinde gençlerin az hareket etmesi de maalesef bu türde sorunların başlıca nedenlerindendir. Jinekomasti her yaşta görülebilir. Ergenlik çağında ortaya çıkan jinekomasti çoğunlukla birkaç yıl içinde kendi kendine kaybolur. Bu nedenle bu yaş grubunda cerrahi bir müdahale için 17 yaşın dolması beklenir. Jinekomasti ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Yapısal ya da hormonal unsurlardan kaynaklandığı için, diyet ya da sporla ortadan kaldırılması maalesef olası değildir. Oluşum nedenine göre tedavi biçimine karar verilir. Hormonal unsurlardan kaynaklanıyorsa, hormon tedavisi uygulanabilir.

Erkeklerde meme büyümesi-Jinekomasti’nin 4 sınıfta derecelendirmesi vardır.
Normal şartlarda birinci ve ikinci dereceye liposuction uygulanırken, üçüncü ve dördüncü derecelerde genellikle açık cerrahi ameliyat uygulanıyor. Ancak liposuction ile yapılan prosedürlerde ağrı, şişme ve morarma olması sebebiyle normal yaşama dönüş süresi tatmin edici değil. Bu yüzden klinik olarak FDA onaylı lazer lipoliz tekniğini kullanarak bu prosedürleri çok daha etkili ve basit çözülür hale getirdik.

Operasyon sonrasında kişi aynı gün içinde ya da en geç ertesi gün iş ve sosyal hayatına rahatça dönebilir. Operasyon ile meme bölgesinde birikmiş yağ dokusu ve meme dokusu fazlalığı giderilerek hem düz ve estetik bir görünüm, hem de fiziksel rahatlık sağlanır. Çünkü jinekomastisi olan bireyler, bu bölgede meydana gelen ağrıdan şikayetçidirler ve operasyonla beraber hem ağrılarından hem de özgüveni düşüren görünümden kurtulmuş ollinkar. İşlem sonucunda ortaya çıkan görünüm kalıcıdır.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker