Yaşam

Şimdide İçecekler İçin Sürahiler Gündemi Meşgul Ediyor

Hepimiz tüm gün bir şeyler Yemenin yanı sıra, bir şeyler içiyoruz. Genelde neler içtiğimizi unutuyor, içtiklerimize özen göstermiyor ve içtiklerimizden ne kadar kalori aldığımızı göz ardı ediyoruz.

Bütün gün kupalarla, bardaklarla oradan oraya koşturuyor, akşam kadeh tokuşturuyoruz. Ne içiyoruz, içtiklerimiz sağlığımıza ne katıyor, bizden ne gdolayıyor ve hangi içeceği ne kadar tüketmeliyiz bilmiyoruz.

Tüm bu soruların cevaplarını Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber cevaplıyor…

Yurtdışında yapılan bazı araştırma verileri toplanarak ve beslenme piramidinden esinlenerek hazırlanan içecekler sürahisi; içecekler hakkında bütün soru işaretlerini aydınlatıyor.

Uzun tarih boyunca günlük tüketilen içeceklerin, kilo alımı hakkında olduğu düşünülüyordu. Amerika’da yayınlanan bir çalışma bu kanaatyi doğruladı. Günlük aldığımız kalorinin ortalama %23’ü içeceklerden geliyor ve bu olabildiğince yüksek bir oran. Kısacası, yediğimiz kadar içtiğimiz de tartıda bizi mutlu ya da mutsuz ediyor. Ayrıca içecekleri bilinçli tercih etmemiz gerekiyor. Çünkü yetersiz ya da yanlış sıvı tüketimi; dikkatimizin ve konsantrasyonumuzun basit bozulmasının ve fiziksel performansımızı düşürmenin yanı sıra uzun dönemde; mesane, kolon ve meme kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskimizi arttırıyor.

İşte en çok tükettiğimiz sıvılar ve vücudumuza etkileri:
Su: Yararları saymakla bitmeyecek olan suyun tırnağımızdan, saçımıza, böbreğimizden barsağımıza kadar önemi var. Yetersiz su tüketiminin vücudu dehidratasyon adı verilen susuzluk durumuna sokacağı biliniyor. Suyu yetersiz tüketip tüketmediğimizi anlamanın en basit yolu ise idrar rengimizi kontrol etmek. Eğer açık sarı ya da şeffafa yakın renkte ise problem yok. İdrar renginiz koyulaştıkça bedeninuzu daha çok susuzluğa mahkum ediyorsunuz demek oluyor.

Çay: Siyah, yeşil, beyaz, oolong çayı olarak çeşitleri var. Hangisi daha faydalı tartışmaları sürse de; doğru miktarda ve biçimde tüketilen çayın sağlığımıza faydalı olduğu bilinen bir gerçek. İçerisinde bulunan florid ile diş sağlığımıza da faydalı olduğu düşünülüyor. İçerdiği kateşinlerle kalp sağlığını güvenliğini sağlamakta destek olduğu ve bağışıklık sistemini destek verdiği düşünülüyor. Yeşil çayın, diğer çay türlerine göre daha çok antioksidan içerdiği ve derli toplu tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu biliniyor.

Kahve: Kahve senelarca kalp sağlığınız bozmakla ve selülit yapmakla suçlanmış olsa da, aslında sanıldığı kadar suçlu değil. Düzenli kahve tüketiminin şeker hastalığına karşı riski az da olsa azalttığı bilimsel çalışmalar ile ortaya çıkmıştır. Ayrıca hafif antidepresan etkisi olduğu düşünülmektedir. Amerika’da yapılan bir çalışmada orta düzeyde tüketilen kahvenin intihar riskini azalttığı ortaya çıkmış, Finlandiya’da yapılan diğer bir araştırmada günde sekiz kupadan fazla kahve tüketiminin tam ters etkiye neden olabileceği vurgulanmıştır. Kahveyi tartışma konusu haline getiren kafein konusudur. Yetişkinlerde günlük 400 mg kafein alımı sağlığı olumsuz etkilememektedir, bu da ortalama 4 kupa kahveye eşit gelir. Gebelerde ise günlük tavsiyelen doz 300 mg olsa da, kafein kasılmaları arttırdığından dolayı dikkatli tüketilmelidir. Kahveyi tartışma konusu haline getiren ikinci nokta ise krema kullanımı. Büyük boy kremalı bir kahve 400-600 kalorilere ulaşabiliyor. Bu durum da kilo alma konusu ile ilgili risk yaratıyor.

Süt ve süt ürünleri: Süt ürünleri tüketiminin gün geçtikçe azaldığı ve ne yazık ki sütün yerine asitli ve şekerli içecekler tüketildiği bilinen bir gerçek. Oysa süt, sağlığımız açısından olabildiğince faydalı bir besin ve içecek kaynağı. Kimi dönemlerde kahve gibi “şeytan” olarak suçlanmış olsa da; bütün dünyanın önde gelen sağlık otoriteleri sütün günlük derli toplu tüketilmesi gereken bir içecek olduğunu savunuyor. Sütün içerdiği kalsiyum yalnızca kemiklerimize iyi gelmiyor, derli toplu kalsiyum alımının kilo alma riskiniz de azalttığı artık kanıtlanmış bir gerçek. Ayrıca yağı azaltılmış süt ürünlerini öneren bilim otoritelerinin de sayısı her geçen gün artıyor.

Meyve Suları: Kalori ve şeker içerikleri yüksek olabileceğinden dolayı dikkatli tüketimi tavsiyelen bir grup. Her gün tüketilecekse bile sınırsız tüketim tavsiyelmiyor.

Sebze Suları: Meyve sularına göre daha az kalori ve şeker içeriyorlar. Bazılarının sodyum miktarı yüksek olabileceğinden dolayı, yüksek tansiyon hastaları besin etiketlerini kontrol etmeli. Şeker ilavesiz olanlar meyve suyu yerine de rahatça tercih edilebilir.

Alkollü içecekler: Sınırlı miktarda tüketilen alkolün sağlık üzerine faydalı etkileri olabileceği savunulsa da, içki tüketmeyen birine alkollü içecek tavsiyelemez. Ancak normalde alkollü içecek tercih eden biri için en sağlıklı kabul edilebilecek alkollü içeceğin şarap olduğu söylenebilir. Günlük tavsiyelen maksimum limitler kadınlar için bir, erkekler için iki birimdir. Bir birim alkol aşağı yukarı 1 kadeh şarap ya da 1 bardak biraya eşit gelmektedir. Aşırı tüketiminde; kilo almanın yanı sıra vücutta vitamin ve mineral yetersizlikleri oluşturur, sindirim sistemi ve kalp sağlığı olumsuz etkilenir. Böbrek ve karaciğerlerin fonksiyonları bozulur.

Şekerli içecekler: Amerika’da yapılan Sağlıklı İçecek Paneli’nde “Kalori içeriği yüksek, besin unsursi, vitamin ve minerallerden yoksul olarak kaydedilmiştır. Şekerli içeceklerin tüketimi minimalde tutulmalıdır.

Günde almanız gereken toplam enerjinin %10-15’i kadarı içecekler ile sağlanmalıdır. Örneğin 2000 kalori almalısınız ise içeceklerden alacağınız günlük enerji 200-300 kaloriyi aşmamalıdır. İçceklerin kafein miktarlarını da göz ardı etmeyin.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker