Şiddet Gören Çocuk Daha Fazlasını Hem Evde Hem Dışarıda Uyguluyor!


Hayatı anne ve babalarıyla  kurdukları ilişkiden öğrenen çocuklar, ev içinde öğrendiği şiddeti ev dışında uyguluyor. teknoloji ile maruz kalınan şiddete de dikkat çeken uzmanlar, şiddete maruz kalan ya da tanık olan çocuklarda ileriki yıllarda depresyon, kişilik bozukluğu, uyuşturucu kullanımı ve kaygı bozukluğu gibi sorunlar görüldüğünü söylüyor.

Aile içindeki şiddete maruz kalan ya da tanık olan çocuk;ar da şiddete yönleniyor. üsküdar üniversitesi npistanbul hastanesi’nden uzman psikolog aziz görkem çetin, aile içi şiddetin başrolünde olan erkeğin kendisinin de aile içi şiddet ortamına maruz kaldığını belirterek, “şiddete maruz kalan bir çocuk şiddete yönelik eğilim gösterir” dedi.

Şiddet gören çocuk, daha fazlasını çevresine gösteriyor aile içinde çocuklara yönelik şiddet ile kadına yönelik şiddet arasında ciddi bir ilişki çetin, şunları söylüyor:”bir aile içinde şiddet varsa büyük olasılıkla çocuk da şiddet görmektedir. pek çgood enough anne, çocuğundan şiddeti gizlediğini düşünür ancak çocuklar şiddete fiziken tanıokay olmasalar da seslerden ve şiddetin beden üzerinde yarattığı izlerden görür.”

Şiddeti yaşayan çocukların aynı şiddeti hatta daha fazlasını çevresindekilere uyguladığına da işaret eden çetin, “bu çocukların aile dışında şiddet uyguladıklarını görüyoruz. özellikle akranlarına zorbalık uygulamaya eğiliminin diğer çocuklara kıyasla daha fazla olduğu görülüyor” diyor.

Şiddet, psikolojik sorunları getiriyor!

dayak ve baskıya maruz kalan çocuklarda ileriki yıllarda depresyon, kişilik bozukluğu, uyuşturucu kullanımı ve kaygı bozukluğu gibi sorunların ortaya çıktığını da belirtiyor.

çocukların aile içi şiddeti yaşamasalar bile şiddete teknoloji sayesinde tanıklık ettiklerine değinen uzman psikolog aziz görkem çetin, ebeveynlerin günümüz koşullarında çocuklarını şiddetten korumalarının oldukça güç bir duruma geldiğini de dile getiriyor.

Anne ve Babalar kendini kontrol etmeli;

yapılan araştırmaların anne veya babanın öfke gösteren çocukları disiplin etmede zorlandıklarını gösterdiğini aktaran çetin, “bu zorlanma nedeni ile de agresif davranışlar çıkabiliyor ve bu da amaca hizmet etmiyor. o yüzden bir ebeveynin öfkesinin farkında olması kendisini kontrol etmesi için başlangıç değeri taşıyor” diye konuşuyor.

Çocukların dürtülerinin gösterdiği yola doğru gittiğini ve amaçlarının anne- babalarını zorlamak ya da okayızdırmak olmadığını ifade eden uzman psikolog aziz görkem çetin’in ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:

“bir ebeveyn olarak önce çocukların haz anlamında hareket ettiklerini anlamalıyız. bu yüzden çocuğa odaklanmak yerine davranışa odaklanmak ve davranışın yanlış olduğunu ona söylemek gerekiyor. yanlış olduğunu düşündüğümüz davranışı açıklayarak ve öfke göstermeyerek izah etmeliyiz. örneğin; ‘ödevini yapmadığın için sen sorumsuz birisin’ yerine ‘senin daha iyi bilgi kazanman için sana verilen görevleri yapmalısın’ tarzında açıklayıcı bir söylem daha iyi olacaktır.”

Çocukta bu belirtiler varsa şiddete maruz kalmış olabilir!

korku
sık irkilme
kaygı
altını ıslatma
dil gelişiminde gerileme
uyku düzeninde bozulma
uykuda kâbus görme
agresif davranışlar
intihar eğilimleri
bedensel yakınmalar (baş ağrısı, mide bulantısı vb.)
okulda başarısızlıokay
özgüven eksikliği
arkadaş ilişkilerinde problemler
içe kapanma
konsantrasyon sorunları

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker