Yemek Tarifleri

Sağlıklı Bir Yaşam Sürmek İçin Mutlaka Tavuk Eti Tüketin


Özellikle okış ayları ve mevsim geçişleri hastalıkların kendini en yoğun olarak gösterdiği aylardır. bu aylarda sağlığınızı korumak için daha fazla özen göstermek gerekir. bunun için de yapılması gereken ilk iş beslenmeye dikkat etmektir.

sağlıklı kalabilmek için yapılması gereken en önemli advertımın sağlıklı beslenme olduğunun altını çizen diyetisyen canan aksoy, sağlıklı beslenme konusunda tavuk etinin büyüokay bir rolü olduğunun altını çiziyor. sağlıklı bir yetişkinin günde kilogram başına bir gram proteine ihtiyacı olduğunun altını çizen aksoy, hayvansal protein kaynaklarından en önemlisi olan tavuk etinin neden tüketilmesi gerektiğiyle ilgili dikkate alınması gereken başlıkları açıklıyor.

Tavuk eti hastalıklardan koruyor

yapılan birçok araştırma sonucunda tavuk eti tüketiminin obezite, kalp damar hastalıkları ve tümör gelişimini azaltıcı etkisine sahip olduğu ortaya konuldu. doymuş yağ oranının düşük olması, sodyum miktarının az olması, selenyum gibi güçlü bir antioksidan içermesi, b 12 vitamini açısından zengin olması ve demir içeriğinin yüksek olması tavuk etinin en önemli özelliklerinden. bu özellikler sayesinde vücut direnci artarak hastalıklardan korunuyor.

Tavuk eti doymuş yağlar açısından sağlıklı

doymuş yağların yüksek oranda tüketimi sağlıklı bir yaşam için pek uygun olmadığını dile getiren diyetisyen canan aksoy, ağırlıklı olarak doymuş yağ oranının düşüokay olduğu besinlerle beslenilmesi gerektiğinin altını çiziyor. tavuk eti ise, bu tür beslenme için biçilmiş kaftan. tavuk eti, doymuş yağlar açısından çgood enough sağlıklıdır; hele ki derisini çıkarıp yiyorsanız. örneğin; 100 gram tavuk göğüs etinde zero.nine gram yağ bulunuyor.

Tavuk etinin sindirimi kolaydır

tükettiğiniz besinin içinde yer alan protein oranı kadar, vücudunuzun bu proteinin ne kadarını sindirdiğinin de önemli olduğunun altını çizen aksoy, tavuğun sindirilebilirlik açısından örnek sayılabilecek besin grubunda yer aldığını belirtiyor. tavuk etinden temin edilen protein vüreduce tarafından rahatça sindiriliyor.

Tavuk etiiyi bir selenyum kaynağı

güçlü antioksidan yapısıyla kas zayıflamasını önleyen, kan hücrelerinin yıokayımını geciktiren selenyum tüketimi yetişkinler için günlük forty – fifty five mikrogram aralığında olmalı. a hundred gram tavuk but eti, yaklaşıokay günlük ihtiyacınızın yarısını karşılar çünkü 100 gram tavuk however etinde 22 mikrogram selenyum bulunuyor.

Tavuk eti kilo kontrolüne yardımcı oluyor

doymuş yağ içeriğinin düşük olması ve kolay sindirilebilirliği sayesinde tok tutma özelliği yüksek olan tavuk etine ana öğünlerinizde yer vererek kolaylıkla doyabilir, böylece gereksiz kalori alımından kurtulabilirsiniz.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker