Ramazanda Öfke Kontrolünüzü Kaybetmeyin!

Sıvı kaybının ve kan şekerindeki azalmanın, Ramazanın yüksek sıcaklığı nedeniyle öfkenin kontrolünü zorlaştıracak şekilde kişiyi olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Psikiyatr Alev Kılıçoğlu hemen hemen her şeyin olumsuz etkilendiğini söylüyor.

Isının beyne ve diğer organlara olumsuz etkileri, vücuda sıvı kaybı yapan kişilerin metabolik değişiklikleri nedeniyle çok olumsuzdur, bu da Asst’in olumsuz etkilerini gösterir. Doç. Kılıçoğlu, yaz döneminde hastalıklardan kaynaklanan bazı hastalıkların gündeme gelebileceğini söyledi.

Yard. Doç. Kılıçoğlu, sıvı kaybı çeken kişinin daha rahatsız ve huzursuz hissedebileceğini ve bu durumun daha sağlıklı düşünmeyi engelleyebileceğini ve başkalarına karşı hoşgörüyü azaltabileceğini söyledi.

” Sıcak havadaki sıvı kaybı, öfkeyi kontrol etmek zor olabilir, çünkü kan şekerindeki düşüş oruç tutan insanları birlikte etkiler. Özellikle, yaşlılar, kalp ve kan basıncıyla olanlar bu konuda çok dikkatli olmalı ve kesinlikle uyuşturucu kullanmalıdır. Hem sıvı kaybı hem de kan şekeri diyabet hastaları ve yaşlılar için ciddi ölümlere, hatta ölüme neden olabilir. Beynimiz glikozla çalışıyor. Şeker özellikle şeker azaltmak için doğru kişinin hoşgörü azaltmak için azalır. Kan şekeriniz gittikçe artmaktadır. Ramazan ayında, herkesin işe gidip eve döneceği akşamdan çok birbirine karşı daha hoşgörüsüz olduğunu gözlemliyoruz. İnsanlar sıraya dizmek için beklemek istemiyorlar. Çünkü önceki evine ve iftarına gidecek. ‘

Yard. Doç. Dr. Kılıçoğlu, sahurda ve iftarda bol miktarda sıvı almasını önerdi; böylelikle Ramazan ayında sıcak yağmur ile birlikte yaşanacak olumsuzlukların metabolik ve psikolojik etkilerinin en aza indirgenmesi sağlandı.

Bir insanın oruç tutarken fazla yemesi durumunda kan şekeri düşer ve daha fazla sıvı kaybeder. Doç. Kılıçoğlu, ” Çaba harcamadan zaman harcamanızı öneriyorum. Bunu bazı iş gruplarında yapmak mümkün değildir. Bunu yapmanın mümkün olmamasına karşın, güneşe çıkmamak ve serin bir yerde kalmak gerekiyor.

Yard. Doç. Dr. Kılıçoğlu, Ramazan’a özel değer vermek için gerekli önlemleri anlattı;

” Bazı insanlar her zaman oruç tutmuyor, Kan şekeri düştüğünde tolerans azaltılabilir. O zaman öfkeden kaçınmak ilk seçenek olacaktır. Örneğin, böyle bir durumda sakinleşmenin yollarından biri, zihniyetini değiştirmeye çalışmaktır. Pide kuyruklarında bekliyorsanız, diğer insanların da oruç tutması ve / veya beklediğinizin farkındasınız. Herkesin önceliklerinizdeki farkın farkına varmaya çalışılması ve diğerleriyle yakalanmaya çalışılması, gerginliği biraz azaltabilir. Kan şekerindeki azalmadan kaynaklanan tedirginliği azaltmak kolay değildir. Psikolojik olarak bir şeyler yapılabilir, ancak orucun bitmesini beklemek ve kan şekeri düşmesini önlemek için bir şeyler yemek gerekir. “

Yard. Doç. Dr Kılıçoğlu, özellikle büyük şehir şoförlerine toleransın önemli ölçüde azaltılabileceğini söyledi.

Bunu önlemek için toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Doç. Dr. Kılıçoğlu, ” Kan şekeri ve tolerans düştüğünde sıvı kaybı, daha odaklı davranışlarımızı engelleyebilir. Bu elbette dikkat eksikliğine, yaralanmalara ve ölümcül kazalara neden olabilir. Bu anlamda, toplu taşıma araçlarının kullanılmasına özen gösterilmeli dedi

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker