Özel Sektörlü Olmak ve Hissettirdikleri


Bir çok kez doyumsuz bir patronu ya da yönetim kurulunu beslemeye çalışmak gibi görüyorum. Her ne kadar şahsi menfaatlerimiz için çalışıyor olsak da söz konusu özel sektörse şayet insan emeğinin karşılığını layıkıyla alamıyor! Tabi ki istisna firmalar var. Keşke tüm firmalar örnek alsa fakat maalesef…


Özel Sektörün Dezüstünlükleri

1- Özel firmalar genelde sosyal haklarda kısıtlamaya gider. Resmi tatiller oldukça kısadır ve bazı durumlarda resmi tatillerde dahi personelini çalıştıran firmalara şahit olmaktayız.

2- Yıllık izinler genelde ikiye bölünür. Yılın belli bir döneminde hak ettiğiniz iznin yarısı; diğer bir dönemde ise diğer yarısı kullandırılır.

3- Maaşınızın tamamı hesabınıza yatmayabilir. Özellikle İstanbul’da özel firmaların büyük bir bölümü sigorta hırsızıdır ve sizin adınıza yatırılması gereken sigorta pirimini minimum düzeyde ödemek için sizi asgari ücretli çalışan olarak gösterir. Bu teknik maaşınızın asgari ücret kısmı kadarını maaş hesabınıza elektronik ödeme; kalan kısmını ise resmi olmayan bir biçimde elden ödeme ile gerçekleşir. Dolayısıyla emekli olduğunuzda düşük emekli maaşı alırsınız

4- Firma sizden vazgeçmişse kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödememek için size mobbing uygulayabilir.

5- Firma yönetimi elde ettiği geliri adil paylaşmaz ve pastaya gözü dönmüş aç kurt gibi saldırırken size yalnızca kırıntıları verir. (Genellikle)

6- Maaşlar günü gününe yatmayabilir. Sürekli gecikmeler, ertelemeler yaşanabilir.

7- Günde 10 saat ve bazı durumlarda daha çok çalışmanız istenebilir. Sosyal hayatınız olup olmaması gözü dönmüş firma yönetimi için önemsiz bir ayrıntıdır.

8- Sorumluluk verip yetki verilmemesi ya da sorumluluk verip ücret artışı yapılmaması.

Bu olumsuzluklar, özel sektördeki çoğu firma için geçerli olsa da istisna firmaların var olduğunu bilmek mutluluk verici. Umarım istisnalar ile çalışıyor olursunuz.

Özel Sektörün Avantajları

1- Daha fazla gelir potansiyeline sahip olması (Kişisel çırpınışlarınıza bağlı olarak)

2- Rutine bağlamamış bir hayat ve daha çok şahsi gelişim imkânı

3– Başka da bir üstünlük göremiyorum. (Varsa siz ekleyin)Şimdi bu maddeler neticesinde benim yorumum:

Özel sektörde çalışılacaksa bir makinanın sürekli yağlanan çarkı değil; önemli bir parçası olmak ve dşayet görmek gerektiğini düşünüyorum. Dşayet göremediğiniz ya da hakkınızı tam anlamıyla alamadığınız firmalardan er veya geç kurtulmanız dileğiyle mikrofonu size dönüştürüyorum…

Özel Sektörde Çalışıyor Olmak Size Ne Hissettiriyor?

Yorumlarınız benim için ve bloğumdan istifade eden bütün oklinkarım için oldukça önemli. Lütfen kısa da olsa yorum yapınız.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker