Mevsimler mide ve bağırsağı etkiliyor

Ülser (peptik ülser) mide ve ince bağırsağın ilk lokal parçasıdır. İlkbahar mevsiminde, özellikle de oniki parmağındaki ülserlerin tekrarlaması artar. 1900’lü yılların ortalarından itibaren yapılan istatistiksel araştırmalar, ilkbaharda ülkeyle ilgili klinik bulguların daha sık görüldüğünü bildirmeye başladı. Sadece peptik ülserler değil, bazı kateterler ilkbaharda mevsimlerde alevlenmeler gösterebilir.

Baharın bazı hastalıkların alevlenişini nasıl ortaya çıkardığı kesin değilse de; İklim değişiklikleri (güneş ışığı, nem, çeşitli alerjenlerin ortaya çıkması, basınç değişiklikleri) ve insan vücudunun bu değişikliği algılaması arasında bir tutarsızlık olabileceği düşünülmektedir.

İlkbaharın gastrointestinal sistemi (gastrointestinal sistem) üzerine etkisi Medicana International İstanbul Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Laika Karabulut haberdar oldu

Peptik ülserde mide asidi, esas kuralın yanı sıra helicobacter adı verilen bir hastalıktır. Alevlenme ve iyileşme ile izlemek. Böylece ülser açıldıktan 6-8 hafta sonra tıbbi tedavi ile kapanır. Bulguların açılışı ve ortaya çıkışı ilkbahar mevsimi olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Bu nedenle, bahar sezonunda mide asidindeki bu artış, reflü özofajit ve nonülser dispepsi adı verilen hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Peptik ülser en sık semptomdur. Ağrı, midede daha belirgindir (epigastrik bölge) ve arkadan yayılabilir. Geceleri gelmek tipik bir şey. Hasta acıyı bir açlık ya da sıyırma hissi olarak tanımlayabilir. Ağrı çoğunlukla küntleşir, yemeklerden 1-2 saat sonra başlar ve 1-3 saat boyunca devam eder. Ağrıya mide bulantısı, kusma ve hazımsızlık eşlik edebilir. Ülserin en önemli komplikasyonu olan kanama, ilkbahar aylarında daha sık görülür. İlkbaharda, kliniklerinde kanama nedeniyle hastaneye kaldırılan hasta sayısı artar.

ULCER, REFLUX VE ULCERED AYRICA OLMAYAN PROBLEMLER İÇİN ÖNERİLER;
Ülser, reflü ve ülser içermeyen dispepsi (nonülser dispepsi) problemi olan hastalar ilkbaharda beslenmeye özen göstermelidir. Asitliği artırdığı düşünülen gıdalar: kahve, kakao çekirdeği, asit içecekleri ve çok az tüketim. Yemekler arasındaki ana yemekler arasında çok fazla dolgu yapılmamalıdır. Sigarayı terk etmek her zaman önerilir, ancak ayrılmak için en uygun mevsim bahar aylarıdır.

Sindirim sistemini, kıştan sonra ilkbahar mevsiminde ortaya çıkan ve aşırıya kaçmadan yeni sebze ve meyvelerin tüketimine alışmak faydalıdır.

Ağır yağlı gıdalar soğuk (evrim) kışın daha çok tüketim eğilimindedir, ancak ilkbahar aylarında sindirimi daha kolay olan zeytinyağı ve diğer bitkisel yağları tercih etmeliyiz. Aynı zamanda, bahar aylarında mide sorunları olanların romatizma ilaçlarını daha dikkatli kullanmaları gerekir.

Tuz ve tuzda sıkışan yiyecekler hep mide hastalıklarına zararlıdır. Özellikle kronik gastritte tuzdan kaçınılmalıdır. Mide kanserinde tuzlu gıdalar risk faktörleri arasındadır. Mide hastalarında kızarmış yiyeceklerin ve mangalda gıdaların tüketilmemesi önerilir.

İlkbahar ve yaz aylarında mide sağlığınız için;
Az ve sık sık yiyin, yiyeceklerinizi iyice çiğneyin.
Tahıl tüketiminizin (ekmek, makarna, pirinç, patates vb.) Yeterli olduğundan emin olun.
Tereya ve kuyruk yağı yerine zeytinyağı tercih edin.
Çok fazla kırmızı et tüketmeyin. Protein ihtiyaçlarınız için tavuk, balık ve bakliyat yiyin.
Yeterli süt ve süt ürünlerini tüketin.
Şekeri, şekerli içecekleri ve sorbe tatlılarından uzak durun.
Tuzu azaltın.
Kizartmadan ve mangaldan, haşlanmış gıdalardaki ağırlığından kaçının.
Mide hastalıklarında risk grupları
Ailelerinde mide kanseri hikayeleri olanlar
Fazla kilolu insanlar
Bakterilerde bulunanlar (Helicobacter pilori)
Stresli olanlar
Sigara içenler
Diğer hastalıklardan dolayı ağrı kesiciler ve romatizmal ilaç kullananlar
Daha fazla tuz ve et tüketenler
Sebzeler ve meyveler kötü besleniyor

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker