Matkap ve Benzeri Motorlu Aletlerin Kullanım Saatleri Kısıtlandı

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, evde saat 19.00 ile 07.00 saatleri arasında matkap ve aynısı motorlu aletlerin kullanılmasının yasak olduğunu duyurdu. Başkanlık, sokak düğünlerine dair kanuni düzenlemenin bulunmadığına dikkat çekti.

Asayiş Daire Başkanlığı, vatandaşların muhtelif konulardaki sorularını resmi web sitesinden yanıtlandırıyor. Vatandaşların ‘Hırsızlıklara neden yeteri kadar ceza verilmiyor’ yönündeki eleştirilerine ise ‘yasal düzenleme yapılması gerekiyor’ yanıtı veriliyor. Vatandaşlardan en fazla şikayet gelen konu ise ‘gürültü’.

SOKAK DÜĞÜNÜYLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEME YOK!

Asayiş Daire Başkanlığı, vatandaşlardan bilhassa yaz aylarında cadde ve sokaklarda yapılan ve gece geç saatlere kadar devam eden nişan, düğün, sünnet gibi aktivitelerde meydana gelen aşırı gürültüden büyük rahatsızlık duydukları ve önlenmesi için hangi makama başvurabileceği hususları hakkında birden fazla şikâyet istekçesi ve bilgi edinme istekleri alındığını bildirdi. Daire, şu açıklamada bulundu:


“Hukukumuzda sokak düğünleri hakkında yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak nişan, düğün, sünnet gibi faaliyetler yüksek seviyede gürültüye nedeniyet verdikleri için belirli mevzuatlarda ‘gürültü’ başlığı adı altında ele alınmıştır. Gürültü konulu şikâyetleriniz için; 5326 saseneı Kabahatler Kanunu’nun 36.maddesi gereğince kolluk (polis/jandarma) ya da belediye zabıta görevlilerine; 5237 Saseneı Türk Ceza Kanunu’nun 183. maddesi gereğince kolluğa ve tahkîkatnın aslî sorumlusu olan cumhuriyet savcısına başvuru edilebilir. 2918 saseneı Karayolları Trafik Kanunu’nun 72. maddesi gereğince (taşıtlardan kaynaklanan gürültü) trafik zabıtasına, trafik zabıtasının bulunmadığı yerlerde diğer genel kolluk görevlilerine bildirilebilir. 2872 Saseneı Çevre Kanunu’nun uygulanmasına dair olarak menfaatilan ‘Çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliği’nin 39. maddesine göre ise belediye sınırları ve mücavir alan içerisinde yetki devri yapılan belediyelere, belediye sınırları ve mücavir alan dışında yetki devri yapılan il özel idarelerine, yetki devri yapılmadığı takdirde ise il çevre ve orman müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.”

“AKŞAM 7’DEN SONRA MATKAP KULLANMAYIN”

Emniyetten yapılan açıklamada, evde saat 19.00 ile 07.00 saatleri arasında matkap ve aynısı motorlu aletlerin kullanılmasının yasak olduğu vurgulandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, ‘Gürültünün yapılamayacağı saatlerin mevzuatta bulunup bulunmadığı?’ yönündeki bir soruyu da yanıtlandırdı. Başkanlık; gürültü suçuna dair 2559 Saseneı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, 5326 Saseneı Kabahatler Kanunu ve 2872 saseneı Çevre Kanunu hükümleri kapsamında yürürlüğe konulan Çevresel Gürültünün Dşayetlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile farklı biçimlerde yaptırımların düzenlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, gürültünün Türk Ceza Kanunu’nun 123 ve 183’üncü maddelerinde ‘Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma ve ‘gürültüye neden olma’nın ‘suç’ olarak düzenlendiği hatırlatıldı. Açıklamada şu şekilde denildi:


“Buna göre; her ne surette olursa olsun mesken içinde ve dışında gürültü seviyesi 65 desibelden yüksek olamaz. Ev içi yaşamdan kaynaklanan gürültü esas olarak Çevresel Gürültünün Dşayetlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde düzenlenmemiştir. Ancak ev içinde motorlu aletler, matkap aynısı araç ve aletler adı geçen yönetmeliğin 26’ncı maddesine göre gün içinde 19:00 ile 07:00 saatleri arasında kullanılamaz.”

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından menfaatilan ve 4 Haçünkün 2010’da Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren Çevresel Gürültünün Dşayetlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde bazı yasaklara dikkat çekiliyor. Yönetmelikte, ‘Mevcut yapılarda; tesisat dairelerinde ya da yapı içinde ya da dışında herhangi bir yerde bulunan soğutma fanı, iklimlendirme sistemleri, hava kanalları, temiz ve pis su tesisatı, jeneratör, hidrofor, kompresör, yakma kazanı, asansör, çöp bacaları gibi kaynaklardan; ortak bölme elemanları, ara döşemeler, tavan ve bitişik duvarlar ya da hava vasıtasıyla titiz kullanımlara iletilen gürültü seviyesi Leq gürültü göstergesi cinsinden arkaplan gürültü seviyesini 5 dBA’dan fazla aşamaz.’ ibaresi yer alıyor. Bir motorlu araç üzerinde ya da içinde; korna ya da ses çıkaran diğer bir cihazın zorunlu haller dışında gürültü rahatsızlığına neden olacak biçimde çalınması yasak olduğu vurgulanıyor. Çok titiz kullanımların bulunduğu alanlarda; deniz motoru, motosiklet ya da herhangi bir motorlu araçta 19.00-07.00 saatleri arasında deneme çalışmaları yapmak yasaktır. Çok titiz kullanımların içinde ve bu kullanımlardan itibaren en az 350 metre mesafede; mekanik ya da motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı ya da aynısı araçların 19.00-07.00 saatleri arasında çalıştırılması ya da çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.” ifadesi yer alıyor.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker