Yaşam

Kuaförlerin Çocuğu Olmayabilir!


İşleri gereği çoğu kimyasala maruz kalan kuaför kadınların ve kozmetik sektöründe çalışan diğer kadınların, yumurtalık işlevlerini erken yaşta kaybederek çocuk sahibi olamama riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Kadın kuaförleri üzecek haber ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinden geldi. Tedavisi olmayan rahatsızlık Baltimore bölgesi ve yakın kentlerde yaşayan 3 bin 986 kadın kuaför ve diğer mesleklerden 2 bin kadınla yapılan bilimsel araştırmayla doğrulandı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bilimsel çalışmalarıyla ünlü Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign’deki Institutional Review Boards ve Johns Hopkins Üniversitesi tarafından onaylanan araştırmanın ayrıntıları ile ilgili şu bilgileri verdi:

KUAFÖR KADINLARDA 5 KAT FAZLA
“Kadınların çocuk sahibi olamamasına neden olan Erken Yumurtalık Yetmezliği’nin olası nedenleri arasında; genetik etkenleri, tiroid iltihabı, eklem Romatizması vb. (otoimmun hastalıkları), enfeksiyonları (kabakulak hastalığı) ve kanser tedavisini sayabiliriz. Fakat Erken Yumurtalık Yetmezliği’nde vakalarının büyük çoğunluğunda net neden bulunamamakta.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, bazı kimyasallara belirli bir süre maruz kalmanın Erken Yumurtalık Yetmezliği’ne neden olduğunu gösterdi.

Kuaför kadınlar deney hayvanları üzerinde üreme sistemine ait anormalliklere neden olan kimyasallara, hayat boyu en fazla maruz kalan önemli bir meslek grubunu oluşturuyor. Baltimore kentinde üç yılda tamamlanan bu araştırmada kuaför kadınlarda Erken Yumurtalık Yetmezliği riskinin, kuaför olmayan kadınlara göre 5 beş kat daha çok olduğu belirleme edildi.

Ayrıca erken gebelik kaybı, erken doğum ve doğumsal (konjenital), anomaliler (normal dışı yapısal özellik) bu meslek grubundaki gebelerde daha sık görülüyor.”

ALKOL VE SİGARA RİSKİ YÜKSELTİYOR
Kuaför kadınlar arasında bunun yanı sıra sigara içme oranlarının da diğer meslek gruplarına göre kayda dşayet derecede daha yüksek olduğuna dikkati çeken Op. Dr. Betül Görgen, alkol ve sigara kullanımının mevcut sorunun ilerlemesini hızlandırdığı uyarısında bulundu.

YA ERKEK KUAFÖRLER!
Op. Dr. Görgen, kadın kuaförlüğü yapan erkek kuaförlerin de bu zararlı maddelere maruz kaldığını yalnız erkeklerde sperm üretimi bir döngü kapsamında yenilendiği için, çok da problem teşkil etmediğini belirtiyor. Ancak kadınlarda durum farklı. Op. Dr. Görgen, bu farklılığı şu şekilde açıklıyor:

“Bir kız çocuğu doğduğunda 2 milyon yetişkinlaşmamış yumurtaya sahiptir. Büyüyüp ergenliğe ulaştığında kalan yumurta sayısı 300-400 bin civarındadır. Yani, erkekteki sperm üretiminin aksine, kadında süregelen bir yapım yoktur. Vücut daha çok folikül oluşturamaz. Bu foliküller, belli hormonal aşamalardan sonra, yetişkin yumurta geliştirecekleri için oldukça önemlidirler. Kadında yumurtalıklarda bu aday folliküllerde sayıca azalma, az sayıda yetişkin yumurta elde edilmesine neden olur.”

MUTLAKA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLAR
Op. Dr. Görgen, mesleğin getirdiği bu olumsuzlukları en aza indirmek için kuaför kadınlara şu tavsiyelerde bulundu:

“İşlem sırasında özel eldiven kullanmalı, kimyasallarla temas olursa ellerini çok iyi yıkamalılar. Bu toksik maddelerin önemli bir kısmı vücuda solunum yolu ile girdiği için, salonun metrekaresi, havalandırma sistemi, belli aralarla ortamdaki havanın toksik açıdan ölçümlerinin yapılması şart. Ayrıca kimyasal maddeler (boya, açıcı vs) katiyen kapakları açık bırakılmamalı ve kapalı dolaplarda makul koşullarda saklanmalıdır.”

SIK SIK KUAFÖRE GİDEN OYUNCULAR, MANKENLER…
Peki sıklıkla kuaföre giden kadınlar zararlı kimyasallardan etkileniyor mu?
Op. Dr. Görgen, manken, oyuncu gibi işi gereği sıklıkla kuaföre giden kadınların kuaförde kalma süreleri kısa olduğu için zararlı kimyasallardan kadın kuaförler gibi etkilenmediğini söylüyor.

HAMİLELER ORGANİK SAÇ BOYASI KULLANMALI

Ya hamile kadınlar? Op. Dr. Görgen, hamile kadınlara, saçlarıy ile ilgili bir prosedür yaptırmaları gerektiğinde kesinlikle organik boyaları tercih etmelerini, kuaför salonunu seçerken geniş, havalandırması yeterli bir ortam olmasına dikkat etmelerini tavsiye ediyor.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker