Kalıcı Kilo Vemenizi Sağlıyacak İnanılmaz Yiyecekler Kuru Baklagiller


Kanada’da 940 kişi üzerine yeni yapılan bir araştırmada, hiç diyet yapmadan yalnızca 1 öğünde 1 porsiyon kuru baklagil yenerek 1,5 ayda yarım kilo kaybedildiği gösterildi.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, zayıflarken kuru baklagilleri daha sık tüketmek için 5 önemli nedene dikkat çekiyor.

1- Kuru baklagiller protein, demir, mineral açısından çok zengindir. Vücutta diyetsel kusur yapmadığı için metabolizmayı çalıştırır.
2- Kuru baklagiller beslenme ile beraber vücuda giren kötü yağların emilimini azaltır. Dolayısı ile daha az yağlı yemeyi sağlar
3- Yağ emilimini azalttığı için vücut yağını azaltır. Kötü kolesterolü düşürür. Kan yağlarının iyi bir biçimde dengeye getirir.
4- Lif oranı çok yüksek olduğu için kişiyi çok tok tutar ve iştah denetimi sağlar.
5- Kan şekerini hızlı yükseltmez. Yani glisemik indeksi düşük besinler olduğu için sindirim sistemi tarafından daha yavaş yıkılırlar. Bir sonraki öğünde daha az yemek yemeyi sağlarlar. %31 oranında tokluk hissini arttırır.


Dr. Ayça Kaya zayıflarken kuru baklagillerin etkisini maksimize etmenin 10 yolu ile ilgili bilgi veriyor;

• Kuru baklagili salçalı ve yağlı olarak tüketmeyin.
• Her gün 1 öğünde yalnızca maksimum 4 yemek kaşığı olarak haşlayarak salatalarınıza ekleyerek tüketin.

Kuru baklagil tokluğu arttırır
• Aynı gün üst-üste iki öğünde yemeyin.
• Demir emilimini yükseltmek için C vitamini kaynağı olan limon ve yeşilliklerle beraber tüketin.
• Açlığınıza cevaben ara öğünlerde haşlanmış olarak yiyebilirsiniz. Dikkat 4 yemek kaşığını geçmeyin. Leblebi şeklinde de tüketilebilir.
• Ara öğün olarak yediğinizde yanına 1 bardak ayran ya da sütlü kahve tercih ederseniz daha tok kalırsınız.

Vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini sağlar
• Haşlanmış yumurta ile beraber tüketildiğinde metabolizma hızını arttırır. Yağ yakımını güçlendirir.
• Zerdeçal, kırmızı biber ve karabiberle karıştırarak baharatlayarak yediğinizde yağ yakımını hızlandırır.
• Haftada 1-2 gün yalnızca akşam yemeğinde haşlanmış 4 yemek kaşığı kuru baklagile yoğurt, çiğ semiz otu, 2 tane ceviz ve kırmızı biberle karıştırarak tek çeşit olarak tüketilebilir. Bu biçimde tüketmek damar koruyucu etki gösterir. Çünkü semiz otu ve ceviz omega -3 desteği sağlarken, yoğurt ve kırmızı biber metabolizmayı hızlandırır, kuru baklagilde tokluğu arttırır, bedenin ihtiyacı olan besin ögelerini sağlar.

• Bizim kültürümüzde genelde sebze yemeklerinin içine bulgur yada pirinç (ıspanak, pazı, pırasa, lahana…) eklenir. Dr. Ayça Kaya,sebzeleri haşlanmış kuru baklagil ekleyerek pişirilmesini tavsiye ediyor. Bu teknikle pişirilen sebzelerin hem protein dşayeti artar hem de kilo vermeye yardım eder

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker