Yaşam

Kadınlar Sakallı Erkekleri Tercih Ediyor


Son zaman siyaset ve ünlüler dünyasında yaygınlaşan sakal modasının sebebi anlaşıldı. Yeni bir araştırmaya göre, kadınlar sakallı erkekleri tercih ediyor. Sakal, erkeğin çekiciliğini arttırıyor.

Erkekleri yakından ilgilendiren araştırma Avustralya’nın Queensland Üniversitesi Psikoloji Okulu’nda yapıldı. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, araştırmanın ayrıntıları ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bir erkeği bir kadına cazip kılan şey, araştırmacıların uzun yıllardan beri aynı fikirde olmadığı bir sorudur. Araştırmacılar, kısa ve uzun vadeli ilişkiler açısından, sakalların bir erkeğin cazibesini nasıl etkilediğini araştırmaya koyuldular.

8 BİN 520 KADIN KARAR VERDİ

Temiz tıraşlı, hafif kirli sakallı (5 günlük), kirli sakallı (10 günlük) ve tam sakallı (en az 4 haftalık traşlanmamış sakal) olmak suretiyle sakalın üç aşamasında olan 36 kişinin fotoğrafları çekildi.
Buna ek olarak, çeşitli uzunluktaki sakala sahip olan bu erkeklerin 16’sının fotoğrafları fotoşopla daha erkeksi ya da dişil görünecek biçimde değiştirildi.

Araştırmacılar, 8 bin 520 kadından normal ve fotoşoplanmış fotoğrafları incelemelerini ve her bir erkeğin genel olarak ne kadar cazip olduğunu düşündüklerini, kısa ve uzun vadeli ilişkiler için ne kadar cazip olduklarını sordular.

“Kısa vadeli çekicilik” durumu, khamlecıların kısa vadeli bir ilişki içinde cazip olacak kişi türünü düşünürken erkekleri değerlendirmesini istediler.

“Uzun vadeli çekicilik” durumu, khamlecılardan uzun vadeli bir ilişki içinde cazip olacak kişiyi hayal etmelerini istedi. Bu tür bir ilişkiye örneğin, evine taşınacağın, birlikte yaşamaya başlayacağın ve belli bir noktada evlenmek isteyebileceğin biri” diye khamlecılara ek bilgi verdiler.
Genel olarak, tıraşlı erkekler arasında erkeksi yüzler en az çekici düşünülmüş ve sonrasında da kadınsı yüzler bu sıralamayı izlemiştir. Üzerinde revizyon yapılmayan yüzler en çekici olarak değerlendirildi.

KISA İLİŞKİLER İÇİN KİRLİ SAKALLILAR TERCİH EDİLİYOR

Sakalların çekicilik yargısı üzerine etkilerini değerlendiren ekip, hafif sakallı erkeklerin, tam sakallı ve tıraş olmuş erkeklerle karşılaştırıldığında en çekici olduklarını keşfetti.

Bununla beraber, ilişkilere geldiği zaman, araştırmacılar, kısa süreli ilişkiler için hafif kirli sakallı ve kirli sakallılar en çekici görülürken, kadınlar tam sakallı erkekleri uzun vadeli ilişkiler için en çekici olarak nitelendirdiler.

Sakallar fazla dişil ya da çekici olmayan özelliklerini maskelediği için de erkekte cazibeyi artırıyor.

Bulgular, sakallı olmanın cazip olduğunu gösteriyor. Siz de bu haberi okuduktan sonar traş olmaya mola vermek isteyebilirsiniz.”

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker