İstanbul Kart İle Ödeme Yapabieceğiniz İTaksi Dönemi Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, vatandaşların taksi ihtiyacını çabucak karşılamayı, yollarda boşta giden taksi sayısını azaltmayı, taksilerin etkin ve verimli kullanımını sağlamayı gayelayan “iTaksi” projesini hayata geçirdiklerini açıkladı. İBB’nin Akıllı Ulaşım Sistemleri’nin bir parçası olarak zamandan ve yakıttan tasarruf ile en üst düzeyde güvenlik, hizmet kalitesi, otomatik ödeme sistemleriyle büyük basitlık getirmek hedefiyle tasarlanan “iTaksi” projesinin tanıtımı, dün Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Hayri Baraçlı, iTaksi ile şehir içi ulaşımda önemli yer kaplayan taksiler ile ilgili mühim bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, vatandaşların taksi ihtiyacını çabucak karşılayacak, yollarda boşta giden taksi sayısını azaltacak, taksilerin etkin ve verimli kullanımını sağlayacak uygulamayı başlattıklarını anlattı.

İ Taksi merkezi

Baraçlı, taksi içindeki kameralardan elde edilen görüntülerin aracın içinde olacağını ve herhangi bir merkeze aktarılmayacağını, güvenlik ile ilgili bir sorun olduğunda yöntem ekibin kamera görüntülerini alıp inceleyeceğini ifade etti. iTaksi merkezi ve bir mobil uygulamanın bulunduğunu ifade eden Baraçlı, “Yani vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkaracak ve şikâyetleri sıfırlayacak bir çalışma olacak” şeklinde konuştu.


Peki avantajları;

“Akıllı Ulaşım Sistemleri”nin bir parçası olan iTaksi uygulamasında, taksiciye güvenlik kamerası, panik butonsi ve GPS takip imkânı sağlanırken, yolcu ise çoklu dil desteği, sürücüleri puanlayabilme, puana göre taksici seçebilme, ileri tarihli ve periyodik rezervasyon yapabilme, kredi kartı, İstanbul Kart ve nakit ödeme yapabilme, acil durum düğmesi, unutulan eşyalara ulaşma gibi basitçera sahip olacak. Tüm seçenekler, uygulama ekranında yer alacak.

İstanbul kart ile ödeme imkanı;

iTaksi ile sisteme kayıtlı taksilerin merkezden takip ve denetiminün sağlanacağını aktaran Baraçlı, “Çalışmanın en önemli özelliği; yerli ve milli bir program olmasıdır. İlk etapta 4 bin takside iTaksi programını başlatıyoruz. Yolcularımız bir merkezden hizmet veren kayıtlı taksileri çağırarak binecek. Vatandaş ve taksici arasındaki para sorunlarıni de bu projeyle ortadan kaldırıyoruz. İstanbul Kart ile ödeme olabilecek. Yolcu taksiye binmeden önce İBB navigasyonu ile nereye gideceğini belirlediğinde ücreti de kendisi hesap edebilecek. Taksimetre problemleri da ortadan kalkacak” dedi.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker