Gündem

İnsanların% 96’sının Bilmediği Google’da Arama Yapmanın 10 Yolu

Gelişmiş teknoloji ve yüksek hızlı İnternet bağlantıları döneminde neredeyse her şey hakkında bilgi bulabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içinde, en lezzetli pasta için tarifler bulabilir veya dalga-parçacık ikiliği teorisi hakkında her şeyi öğrenebiliriz.
Ancak çoğu zaman, ihtiyacımız olan bilgiyi elde etmek için geniş bir bilgi kütüğünü elden geçirmek zorundayız ve bu, dakikadan çok saatler alabilir. İşte bu yüzden Bright Side , aradığınız kıymetli materyali birkaç tıklamayla bulmanıza yardımcı olmak için Google’da arama yapmanın en etkili yöntemlerinin bir listesini yapmıştır.

1. Ya bu ya da buna yakın 
Bazen, aramaya başlamak için gereken bilgileri veya adı doğru bir şekilde hatırladığımızdan emin değiliz. Ancak bu bir problem olmak zorunda değil! Aradığınız şeyin birkaç potansiyel varyasyonunu koyun ve “|” simgesini yazarak ayırın. Bu sembol yerine “ya da” kullanabilirsiniz. En mantıklı sonucu seçmek için yeterince ideal.

2. Eş anlamlı kelimeleri kullanarak arama

Bizim dilimiz eşanlamlılar açısından zengindir. Bazen bu, çevrimiçi araştırma yaparken çok uygun olabilir. Web sitelerini belirli bir cümleyi içeren sitelerden ziyade bulmak istiyorsanız, “~” simgesini aramanıza ekleyin.
Örneğin, “sağlıklı ~ yemek” terimini ararsanız sağlıklı yemek yeme ilkeleri, yemek tarifleri ve sağlıklı yemek seçenekleri hakkında sonuçlar elde edersiniz.

3. Web siteleri içinde arama
Bazen bir web sitesinde ilginç bir makaleyi okursanız ve kendinizi sonradan arkadaşlarınızla paylaşmak veya kendiniz tekrar okumak istiyorsak onu yeniden bulmak zorundasınız. İstenilen bilgiyi bulmanın en kolay yolu web sitesinde arama yapmaktır. Bunu yapmak için, sitenin adresini yazın, daha sonra makaleden bir anahtar sözcük veya tüm ifade yazın ve hemen gelmelidir.

4. Yıldız işaretinin gücü
Kurnaz belleklerimiz, aradığımız şeyi bulmak için ihtiyacımız olan bir anahtar sözcüğü, cümleyi veya numarayı hatırlamamızı kararlaştırdığında, güçlü “*” sembolüne dönüşebilir. Bunu hatırlamadığınız kelime / cümle yerine kullanınki  aradığınız sonuçları bulabilmelisiniz.

5. Bir sürü kelime eksik olduğunda
Tek bir anahtar sözcüğünden ziyade hatırlayamayacağınız cümlenin daha uzun yarısı ise, ilk ve son sözcükleri yazmayı deneyin ve aralarında “KARADENİZ + (yaklaşık eksik kelime sayısı)” koyun. Örneğin, “ÇEVRE (4) ‘de dolaştım.”

6. Bir zaman çerçevesi kullanma
Bazen acilen belirli bir süre boyunca meydana gelen olaylarla kendimizi tanıtmamız gerekir. Bunu yapmak için, tarihler arasındaki üç nokta yardımıyla arama sorgunuza bir zaman çerçevesi ekleyebilirsiniz. Örneğin, 20. yüzyılda bilimsel keşifler hakkında bilgi edinmek istiyorsak, şunu yazabiliriz:

7. Bir başlık veya URL arama
Anahtar kelimeleri ve bir makalenin adını bulmaya yardımcı olmak için aralarında boşluk bırakmadan arama teriminin önünde “intitle:” yazın. Bir URL’den kelimeleri bulmak için “inurl:” kullanın.

8. Benzer web sitelerini bulma
Gerçekten çevrimiçi gibi bir şey bulduysanız ve benzer web siteleri bulmak istiyorsanız, aralarında boşluk bırakmadan “related:” yazıp sitenin adresini yazın.

9. Tüm cümleler
Arama terimini tırnak işareti içine koyarak, belirli bir şeyi ve yazdığınız sırayla bulmanın en basit ve en etkili yoludur.
Örneğin, iyi titreşimleri tırnak işareti olmadan algıladığım kelimeleri yazarsanız, arama motoru, söz konusu kelimelerin yazdığınız belirli sipariş yerine bir web sitesinde herhangi bir sırada göründüğü sonuçları gösterecektir.
Öte yandan, tırnak işaretleri içinde “İyi titreşimler topluyorum” yazarsanız, yalnızca bu kelimelerin yazdığınız sırada görünen sonuçları elde edersiniz. Bu, bulmak için mükemmel bir yoldur Bir şarkıyı, yalnızca bir satır bildiğinde şarkı sözleri.

10. Önemsiz arama kelimeleri
Önemsiz arama kelimelerini sorgunuzdan kaldırmak için her birinden önce bir eksi sembolü yazmanız yeterlidir. Örneğin, ilginç kitaplar hakkında bir site bulmak istiyorsanız ancak bunları satın almak istemiyorsanız, aşağıdakileri yazabilirsiniz:

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker