Yaşam

İleri Yaşlarda Beslenmenize Mutlaka Dikkat Edin

Yanlış beslenmenin bilhassa yaşlılarda, hastalıklara açık bir bağışıklık sistemi, düşük enerji seviyesi, depresyon, demans, tip 2 Diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, felç, osteoporoz gibi birçok sağlık problemina neden olabiliyor.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt. Seda Bahtiyar Tatay; beslenmede yapılacak küçük değişimler ile çoğu zaman teşhiste güçlük çekilen beslenme yetersizinin tedavisinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Yaşlılarda hem kilo kaybı hem kilo alımı ciddi beslenme sorunlarıni işaret eder. İleri yaşlarda metabolizmanın kalori yakım hızında 40 yaş öncesine göre büyük bir düşüş olur. Buna ek olarak ileri yaşta ve süreğen hastalığı olan kişilerin genel enerji seviyeleri esasen çok düşük olur. Bunlara bağlı olarak hem yavaşlamış metabolizmanın getirdiği bir kilo artışı hem de enerji seviyesinin düşüklüğüne bağlı hareketsizliğin getirdiği kilo artışı yaşlılarda başlıca obezite nedeni olarak görülür. Ama bunun tam zıddı olarak iştahta azalma, yiyecek ve içecek maddesine kısıtlı ulaşım, ilaçların yan etkileri ve diğer tıbbi nedenlerden ötürü istenmeyen kilo kayıpları da ileri yaşlarda görülen ciddi bir sorundir. İstem dışı kilo kayıpları yaşlılarda netlikle hekim denetimi gerektiren bir durumdur.

İleri yaşlarda fazla tuz kullanımı, tat duyularındaki tuza titiziyetin azalmasından kaynaklanır ki buda bu kişilerde yemekte memnuniyetsizlik ve iştahsızlık durumlarını yaratabilir. Tuzlu ve acı tatları algılamaktaki azalma fazla tuz kullanımını doğurmakta bu da tansiyon seviyelerinde kontrolsüz artışlara neden olmaktadır. Bunun yanısıra ileri yaşlarda şekerli tatlara düşkünlük, tadı daha çok hissedebilmekten kaynaklanmakta ve fazlaca şekerli gıda, tatlı ve şekerli içecek tüketimini artırmaktadır. Kilo alımları da esasen metabolizmanın yavaşladığı bu dönemde fazla şeker tüketimi ile artmaktadır.

Yetersiz sıvı tüketimi yaşlılarda 1. Sırada bulunan ortak sorundir.
İleri yaşta sıvı tüketme kapasitesi düşer, susuzluk hissi azalır ve en önemlisi tuvalet sorunlarınden (tuvalet kaçırma ya da çok fazla tuvalete gitme durumlarından) ötürü sıvı alma talebi azalır. Bunlarla birlikte bu yaş döneminde sıcak havalarda ya da hastalık durumlarında daha çabuk dehidrate olma eklendiği zaman, sıvı yetersizliği çok ciddi problemler doğurabilir. Bazı ilaçlar ve süreğen hastalıklarda dehidrasyon riskini artırır. Hafif dehidrasyon belirtileri, kabızlık, baş ağrısı, sersemlik hissi, düşük tansiyon, çarpıntı ve bilinç kaybı olarak görülebilir. Şiddetli dehidrasyon ise, böbrek yetmezliği, beyin ödemi ve ölüm ile bile sonuçlanabilir.

B12 eksikliği toplumda her yaş grubunda çok görülen yalnız ileri yaşlarda sindirim sistemi sorunlarıne bağlı daha fazla eksikliğini gördüğümüz oldukça önemli bir vitamindir. Eksikliği çok basit telafi edilmekle birlikte, eksikliğinde çok ciddi hatta hayatı sonuçlar doğurabilir.

B12 eksikliğinin başlıca belirtileri ;
• El ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma hissi
• Yürüme zorluğu
• Anemi/kansızlık
• Şişmiş ve enfekte olmuş dil
• Düşünme zorluğu, bellek sorunları, mantıklı karar verme yetisinde azalma
• Halüsinasyon
• Halsizlik ve bitkinlik hali

D vitamini eksikliği ileri yaşta , evden dışarı çıkabilmenin azaldığı, kişinin yeterinde güneşten yararlanamadığı ve cilt kalınlığının artığı bu dönemlerde bilhassa kas dokusunun zayıflaması biçiminde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Kas zayıflığı buna bağlı düşmeler ve kırıklar ileri yaşlarda görülen en ciddi sorunların başında gelir. Ayaklarda ağırlık hissi, çabuk yorulma, merdiven çıkarken ve oturulan yerden kalkerken ki ağırlık hissi ,kas zayıflığın en önemli göstergesidir. D vitamini eksikliğine bağlı kırıklarda bilhassa D vitamini yetersizken alınan fazla kalsiyumun göstergesi olabilir.

Öneriler ;
• Özellikle ileri yaş zamanlarınde B12, Magnezyum, A ve C vitaminden zengin gıdalar bolca tüketilmelidir. (koyu yeşil sebzeler, kuruyemişler, kurubaklagil, yumurta ve et gibi)
• Yüksek lifli gıdalar, lifli yeşil sebzeler, tam buğday ürünleri, yoğurt ve kefir gibi gıdalar beslenmede aktif rol almalıdır
• İhtiyaç durumda vitamin takviyeleri alınmalıdır
• Tuz tüketimini azaltmak için baharat ve zeytinyağı ve limon kullanımını artırmak bir çözüm olabilir
• Tatlı tüketimini azaltmak için doğal tatlı ürünler (bal, pekmez gibi),meyve tüketimi artırmak, pişirilen yemeklerin içerisine tatlı biber koymak bu hususta destekleyici olabilir.
• Dehidrasyonu önlemek için ufak miktarlarda fakat güne yasenemış olarak sıvı tüketimi tavsiyeler arasındadır. Günlük sıvı tüketimi 24 saat için en az 1,7lt civarı tavsiyelir.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker