Hiç Erkek Adamda da Varis Olur mu?

Varisler gebelik, hormonal nedenler, topuklu ayakkabılar yüzünden kadınlarda daha sık görülse de erkekler de bu dertten muzdarip. Masabaşı işler, kilo artışı, az spor yapılması gibi nedenler yüzünden erkeklerde de sıkça varis görülüyor.

Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy “Erkekler kadınlara göre kozmetiği ikinci plana attıklarından hekime geç müracaatyorlar. Bu yüzden kadınlara görev düşüyor. Kadınlar eşlerinin ya da erkek arkadaşlarının bacaklarını da takip etmeliler. Tedavileri için uyarılarda bulanmalı hatta onları cerraha getirmeliler” diyor.

Spor yapmayanlarda daha fazla görülüyor
Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, titiziyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varislerin görülme sıklığı erkeklere göre daha yüksek. Kadınlarda geçirilen gebelikler, gebeliklerin sayısı ve hormonal nedenler varis oluşma riskini artırıyor. Kadınların az spor yapması da bu riski artırıyor. Kadınların sık sık kullandığı hatta vazgeçemediği topuklu ayakkabılar da varis riskini artırıyor.

Çalışan kadınlar daha erken hekime müracaatyor
İster çalışan kadın olsun ister ev kadını, durağan yaşam içinde olanlarda varis daha çok görülüyor. Bu nedenle ofiste masa başı iş yapan ya da işi sırasında uzun süre ayakta durmak zorunda kalan kadınlarda varis görülme riski artıyor. Örneğin öğretmenlik, tezgahtarlık, kuaförlük yapan kişiler bu açıdan yüksek riskli meslek grubuna giriyor. Ev kadınları ile karşılaştırıldığında çalışan kadınların biraz daha erken hekime müracaatyor. Kozmetik sorun çalışan kadın için biraz daha ön planda. Ev kadınları genel olarak ağrı ve şişlik şikayetiyle geliyor ve biraz daha ileri evrede hekime müracaatyor.

Erkeklerde neden varis artıyor?
• – Sporun ve yürüyüşün daha az yapılması sebebiyle erkekler de artık varis problemuyla daha sık karşılaşıyor.
• – Evden işe giderken en çok arabaya, otobüse ya da toplu taşıma araçlarına kadar yürüyoruz. Günlük yürüyüş mesafemiz 500 metre en çok bir kilometreyle sınırlı.
• – Fast-food yeme alışkanlıkları da artış gösteriyor. Özellikle kilo endişesi taşımayan erkekler düzensiz ve sağlıksız beslenme modelleri ile her gün kilo alıyor.
• – Yeni çalışma ortamları da hareketten uzak bir yaşam tarzı oluşturmaya başladı. Artık erkekler de iş hayatlarında eskisine oranla daha az fiziki güç kullanıyor, oturarak ya da hareketsiz ofis ortamlarında çalışıyor. Hareket edemediği için hem kilo alıyor hem de bacak kkatiyenrı zayıflıyor, böylelikle varis riski artıyor.

Kadınlar partnerini hekime götürmeli
Erkekler kadınlara göre daha geç hekime müracaatyor. Bu sorun kozmetiği çoğunlukla ikinci plana atmalarından kaynaklanıyor. Varisler çok belirginleştiğinde ya da ciltte renk değişiklikleri olduğu zaman hekime müracaatyorlar. Bu yüzden kadınlar eşlerinin ya da erkek arkadaşlarının bacaklarını da takip etmeliler. Tedavileri için uyarılarda bulanmalı hatta onları cerraha getirmeliler.

Tedavi nasıl yapılıyor?
Varis tedavisinde ilk önce toplardamarlarda yetersizlik varlığı araştırılır ve varsa düzeyi belirlenir. Bacaklarımızda toplardamarlardaki kan akışı her zaman ayaktan kalbe doğru, tek yönde olması gereklidir. Bunu sağlayan birkaç mekanizma vardır. Bunlardan biri göğüs kafesimiz içindeki negatif basınç, diğeri de bacaklarımızdaki kkatiyenrın kasılıp damarları sıkıştırması ve kanı yukarıya pompalamasıdır.

Buna bacak kas pompası diyoruz. Bacaktaki kas pompasının yüzde 80’ini baldır kas kkatiyenrı, yüzde 20’sini uyluk kkatiyenrı oluşturur. Burada en etkin mekanizma baldır kkatiyenrı üzerinden işler. Yürürken veya hareket ederken kas kasılmasıyla damarlar sıkıştırılır ve kan yukarıya pompalanır. Ancak ayakta sabit durduğumuzda ya da oturduğumuzda yer çekiminin etkisiyle kan aşağı doğru gitme eğilimi gösterir.

Bunun önüne geçebilmek için damarlarımızın önünde küçük kapakçıklar vardır. Özellikle kasık altından başlayarak ayağa doğru gittiğimizde bu kapakçıklar sayısal şeklinde de artar. Bu kapakçıkların bir tanesi de, birkaçı da bütünü de hastalıklı olabilir. Doppler ultrasonografi ile biz bu kapakçıkları değerlendiriyor ve kapakçık yetersizliği sebebi ile oluşan kanı geri kaçışı nereden nereye kadar devam ediyor sorusuna cevap arıyoruz. Yetersiz olduğu zaman ve olmadığı zaman varise yaklaşım farklılık gösteriyor.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker