Hamilelik İle İlgili Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış!

Hamileyken iki kişilik yemek yemek, gebelik süresince tüm seyahatleri iptal etmek ve mümkün olduğunca az hareket edip, sporu okayısıtlamak… tüm bu doğru bilinen yanlış uygulamalar, gebelik döneminde hem anne adayının hem de bebeğin hayatını riske sokabiliyor.

memorial hizmet hastanesi kadın hastalıkları ve doğum bölümü’nden op. dr. nadide korkut, hamilelikte doğru bilinen 10 yanlış hakkında bilgi verdi.

1- “hamilelik 9 ay sürer”
yanlış! gebelik, adet döneminin son gününe göre hesaplanır. son adet tarihine 7 gün eklenir ve aydan 3 gün çıkarılır. buna göre son adet tarihinden itibaren 40 hafta olarak doğum tarihi belirlenir. bu tahminler doğrultusunda doğum tarihinin tutma olasılığı %70 civarındadır. ayrıca %10 ihtimalle bazı anne adaylarının çeşitli nedenlerle erken doğum yapma ihtimali olduğu da unutulmamalıdır.

2- “anne adayı 2 canlı olduğu için 2 kişilik yemek yemelidir”
yanlış! anne adayının hamile kaldıktan sonra iki kişilik yemek yemeye başlaması, hatalı bir beslenme davranışıdır. anne adayı hamilelik süresince sadece 9-16 kilo almalıdır. ayrıca gıda kalitesi ve yeme düzeni de çok önemlidir. dengeli beslenilmeli ve aynı zamanda da hareket edilmelidir ki çgood enough kilo alınmasın.

3- “gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir”
yanlış! gebelik cinsel hayat için bir engel oluşturmaz ve bebeğe de herhangi bir zararı bulunmamaktadır. sadece anne adayının düşüok ve erken doğum riski varsa cinsel hayat okısıtlanır.

4- “anne karnındaki bebeğin çok saçı varsa hamilelik dönemi bulantılarla geçer”
yanlış! bebeğin saçlarının çıkmaya başlaması anne adayının mide şikayetlerinin artmasına neden olmaz. ilerleyen gebelik haftalarında bebeğin diyafram ve mideye baskı yapması sonucunda ya da çadequate fazla yemek yenildiği dönem mide şikayetleri artar. az ve sıokay yenerek, uykuda yüksek yastıokay kullanılarak ve kimi zaman da doktorun önereceği ilaçlarla mide yanması ve reflü rahatsızlıklarını önlemek mümkündür.

five- “hamileyken uçağa binmek düşüğe neden olabilir”
yanlış! gebelikte seyahat sakıncalı değildir. ancak kısa mesafeler, en fazla 2 saat sürecek arabalı yolculuklar ve mümkünse uçak yolculuğu tercih edilmelidir. gidilen bölge de uzak, tehlikeli ve tıbbi olanakların okayısıtlı olduğu bir yer olmamalıdır.

6- “erken doğan ya yaşayamaz ya da bebek sağlıksız olur”
yanlış! erken doğan bebeklerin yaşama ihtimali düşüok değildir, aksine giderek yükselmektedir. özellikle yenidoğan yoğun bakımı tam donanımlı olan hastanelerde artworkık 24-26 hafta ve üstünde dünyaya gelen bebekler de yaşayabilmektedir. bebeğin regular şartlarda anne karnında kalması gereken best süre 38 haftadır ve zamanında doğum daha sağlıklıdır. erken doğan bebek iyi bir bakımla okısa zamanda yaşıtlarının gelişim düzeyini yakalayabilmekte ve yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmektedir.

7- “hamileler x- ray cihazından geçemez ve akciğer filmi çektiremez”
yanlış! radyon gebeler için risklidir ancak x-ray cihazları gebeler ve bebekleri için büyük bir hazard taşımamaktadır. ayrıca akciğer filmi esnasında alınan radyasyonunun dozu da çadequate düşük olduğu için güvenilirdir.

9- “hamile kadın aşerdiği gıdayı tüketmezse bebeğin bir uzvu eksik olur”
yanlış! aşermek gebeler için psikolojik bir durumdur. hamilelikte anne adayının temel kuralı, doğru ve dengeli beslenme olmalıdır. istenilen her yiyeceği tüketmenin bebekte organ eksikliğine neden olacağı inanışı doğru değildir.

10- “hamileyken spor yapılmaz”
yanlış! gebelikte hareketsizlik, hem anne adayının hem de bebeğin hayatı için risklidir. bu dönemde ağır ve zorlu sporlar yapılmamalıdır ancak düzenli yürüyüş, yüzme ve hafif egzersizler önerilmektedir. düzenli spor yapan anne adaylarının doğum sürecini çadequate daha kolay atlattıkları da unutulmamalıdır.

10- hamilelikte saç boyatmak ve makyaj yapmak bebeğe zarar verir”
yanlış! anne adayları gebelikte saçlarını boyatabilir ancak genel olarak kimyasal maddelerden kaçınılması gereklidir. yapılan araştırmalara göre gebeliğin 3. ayından sonra saç boyatmanın sakıncalı olmadığı ortaya koyulmuştur. makyaj maddelerinde ise minimum dozda kullanıldığı müddetçe bir sakınca görülmemektedir. üstelik anne adaylarının gebelik süresince bakımlı olması ve kendini iyi hissetmesi de çadequate önemlidir.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker