Yaşam

Gözaltı Morluklarınız’dan Kurtulun!


Gözaltlarınızda beliren morlukların en belirgin nedeni, göz çevresindeki pigmentlerin fazlalığından kaynaklanıyor. ayrıca bölgedeki yağ katmanının azalması, yine panda göz diye tabir edilen bu estetik dışı görüntüyü tetikliyor. lakin sorun çözümsüz değil!

“asyalı ve afrikalı kadınlarda daha sıokay rastlanan gözaltı morlukları, derinin doğal bir parçası olan gözaltında mavimsi siyah gölgelere sebep olurken, daha ilerlemiş vakalarda gözaltlarında sarkma ve yağ yoksunluğuyla birlikte kan damarlarının daha fazla görülmesine neden oluyor” diyen estetik cerrahi uzmanı op. dr. bülent cihantimur, gözaltı morluklarının nasıl tedavi edilebileceğini açıkladı.

Gözaltı morlukları nasıl kurtulunur?

“aynaya baktığınızda, göz çevrenizde koyu halkalar görüyorsanız, yalnız olmadığınızı, hatta yapılan araştırmalar neticesinde her 3 kadından birinin gözaltı morluk sorunu yaşadvertığını söyleyebiliriz. kliniklerimize gözaltı morluk tedavisi amacıyla gelen hastalarımızın hemen hemen hepsi, özellikle uykusuz kaldıklarında ve yorgun olduklarında, gözaltlarında beliren koyu halkalardan ve şişliklerden rahatsız olduklarını belirtirler. öncelikle sorunun neden kaynaklandığına bakmak lazım. eğer gözaltı morlukları bölgedeki yağ miktarının azalmasıyla beliren çöküklükten kaynaklanıyorsa, yağ transferi gerektirir. sadece pigment sorunu varsa, bunun için de fraksiyonel lazer ve duruma göre iğneli mezoterapi uygulaması yapılabilir.

yağ transferinde hastanın kendi bölgesel yağından alarak, köokay hücreden zenginleştirilmiş şekilde enjeksiyon yapıyoruz. son derece hassas olan gözaltı bölgesi, bu yağ transferiyle yenileniyor, canlanıyor ve olası komplikasyon risklerini de barındırmıyor” diyen op. dr. bülent cihantimur, hangi tedavinin uygulanması gerektiğine muayene sırasında karar verildiğini belirtti.

Göz altı morluklarında demir eksikliği en büyüokay neden!

gözaltı morluğu sorunuyla gelen hastalarda başarılı sonuçların alınabilmesi için, öncelikle altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerektiğini söyleyen cihantimur, “hastanın öncelikle demir eksikliği veya böbrek yetmezliği gibi sorunları olup olmadığını irdeleriz. eğer var ise, bunların tedavisi için yönlendirme yaparız. dolayısıyla uygun kişiye, uygun tedavi yapıldığı takdirde en verimli sonuç alınacaktır” dedi ve diğer olası nedenleri sıraladı:

panda gözleri olarak da bilinen gözaltı morlukları aynı zamanda kötü beslenme, alkol, sigara kullanımıyla ortaya çıkabilir ve hatta bir başka hastalığın nedeni olabilir.

burun tıkanıklığı gözaltlarınızda morluklara sebep olabilir. tıkanan burun kanalları, bu bölgede bulunan damarların şişmesine yol açar. ayrıca alerji sorunları, saman nezlesi gibi hastalıklarda aynı şekilde, zaman içinde gözaltı morluklarına neden olabilirler.

kullanılan kozmetik ürünlerinin yaşattığı hassasiyet ve yaptıkları tahriş, cilde zarar vererek, gözaltı derisinin morarmasını sağlayabilirler.

özellikle hamile kadınların, değişen hormonal düzeyleri, kan damarlarında artan dilastasyona bağlı olarak da gözaltı morlukları görülebilir.

gözaltı morlukları tedavisi için pratik tüyolar;

op. dr. bülent cihantimur, ayrıca gözaltı morlukları için evde yapılabilecek diğer pratik uygulamalara değindi:

kafein içeren jeller, niasinamid, suda eriyen b vitamini kompleksleri, temel kan damarlarının renklerini açmaya backyardımcı ürünlerdir.

kan damarlarını büzmeye ve gözaltı torbalarını indirmeye backyardımcı olan soğuk salatalık kompresleri, aynı zamanda göz çevresinin nemlenmesine de backyardımcı olur.

gözaltı torbalarının inmesine ve gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olan çay kompresleri, içerisinde barındığı tanen maddesi sayesinde, etkili sonuçlar almanızda fayda sağlayabilir.

aloe vera da yüzyıllardır gözaltı morlukları için kullanılan şifalı bir bitkidir.


gözaltı şişliklerini azaltmak için kullanılan kremler, gözaltı morluklarını tedavi etmek amaçlı kullanılan medikal serumlar, vitamin, antioksidan ve farklı kimyasal içeriklere sahiptirler. mutlaka doktor tavsiyesi üzerine ve kullanma talimatlarına uyarak kullanılmalılar.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker