YaşamYemek Tarifleri

Gelin Sizi Buğday Çimiyle Tanıştıralım


Buğday çayı, son günlerde sıklıkla karşılaştığımız bir isim. Bu basit görünümlü bitki, doğal gıdayı özlediğımız hızlı akan hayatımızda kendime bakmayı unuttuğumuz bu zamanda doğal bir ilaçtır.

Klorofil içeriği, vitaminleri ve mineralleri ile en iyi hepsinden buğday çimlerini işlemektedir.

Yakın dönem hayatımıza giren buğday otlarının bir trendi olmaktan ötesinde, hayatımıza her an yerleştirilmemesi gereken bir besindir. D vitamini ve doğallık ile doktorunuz yolunu unutmanız için benzersiz olan bu gıdayı merak ediyor. Bu bitkiyi bilmediğiniz  Günleriniz Biraz Kayıp:

Peki Buğday Çimi Nedir?

Bir besin değeri olarak yarım çay kaşığı buğday otu 1.5 kg yeşil yapraklı sebze eşdeğerdir. Sebzelerden ve meyvelerden gelen vitaminler vücutla çarpılır. Güneş filtrasyonu olarak da bilinen yüzde 70 klorofili kullanın. A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum içerir. Ayrıca B17 ile kanser hücreleri ile savaşın. Kemoterapi alan hastalar bile, buğday tohum suyu sayesinde kan değerlerinin geliştirilmesine yönelik çeşitli araştırmalara dayanırlar.

Buğday çimi, kanın, pH seviyesini düzenleyen alkalin fazı oluşturmasını sağlar. Kanda, taşınan oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur.

Ayrıca vücuda enerji verir. Hem antioksidan hem de anti-aging etkili olur. Sindirimi destekler, gaz ve şişkinlik gibi sorunları çözer. Diş sağlığını destekler. Son olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yetiştiren buğday otlarının zor noktaları

* Buğday otunu çim ile karıştırmayın. Buğday tohumlarını çimlendirmek için almaya ihtiyaç duyar. Tohumlar internetten veya transitten alınabilir.
* Orta boy bir tepsi ve toprak sağlayın.
* Tohumları ıslatın ve 8-10 saat suda bekletin.
* İlk toprak 2-3 parmak kalın toprağa atın.
* Tohumları 8-10 saat toprakta ıslatınız. Tohumları toprağın üstünü kaplayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Açık olmamalılar.
* Tohumları toprağa koyduktan sonra 2-3 kat parmak tohumlarına tekrar koyun.
* Sabah ve akşam ortasında tohumlarınızı nemlendirin.
* 10-15 cm boyaya başladığında çimleri kesebilir ve sonuna kadar ulaşırsınız. Birine hazır olsaydın, bir şeyler olabilirdi.
* Buğday çimi doğrudan güneşe maruz kalmaz ve kalıba karşı kontrol edilmesi kesinlikle gereklidir. Buğday alanında, mümkünse buğdaydan kaçınmak ve organik buğday almak için özen gösterilmelidir. Ayrıca, buğday büyür ve toprağın içindeki tüm besin maddelerini alır buğday çimi için kullanılan toprağı tekrar kullanmamalı, çimlendirdiğinde yeni toprak almamız gerekiyor.

Pratik yöntemler
Buğday çimi, yenen tek bir bitki değildir. Buğday çim suyunu en pratik yöntemlerle hazırlayıp içmeyi. Bunun için buğday otu ve küçük bir su blenderinden geçmek yeterlidir, daha sonra karışımı kanatçıktan filtrelemek yeterlidir. Aksi önerilmedikçe, günde yarım veya bir çay kaşığı ot suyu içmelidir. Bir salata ekleyerek buğday krakerini yiymek de mümkündür. Bununla birlikte, buzdolabında 7 güne kadar saklanabilir.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker