Yaşam

Ergenlik Dönemi Başlıyor Hazırmısın? Genç

Çocukluktan yetişkinliğe geçişin sağlandığı ergenlik dönemi ve büyüme ve cinsel gelişimin tamamlandığı üreme kapasitesi Medicana Bahçelievler Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı tarafından elde edilmiştir. Aliye Sevil Sarıkaya önemli bilgiler verdi.

Ergen Belirtilerini Biliyor musunuz?
Ergenlik döneminin başında kızlar için 9-12 yaş, erkeklerde 10-13 yaş arasındadır. Erken ergenlik ergenlik çağının 8 yaşındaki kızlarda ve 9 yaş erkeklerde başlar. İlk belirtiler kızlarda tek veya çift taraflı meme büyümesidir. Sonra kasık saç cinsel alanda ve koltukta başlar. En son görülen adet görme şekli. Erkeklerde pubertenin ilk bulgusu, testis boyutunu arttırır. Bunu takiben, penis büyümesi, cinsel alan ve koltukaltında ses kalınlaşması gözlenir. Kızlar ayrıca menstrüasyon gösterirler ve erkeklerde sperm üretimi pubertenin tamamlandığını gösterir.

Pubertinin başlangıcındaki yaş, genetik özellikler, beslenme durumu, obezite, stres ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Son yıllarda değişen yeme alışkanlıkları ve küresel sosyo-ekonomik zenginleşme nedeniyle pubertenin başlama yaşı azalmış ve erken ergenlik dönemindeki hasta sayısı artmıştır. Erken ergenlik kızlarda erkeklerden yaklaşık 10 kat fazla görülür. Erkeklerde nadir görülmekle birlikte, organik rahatsızlıklara neden olan organ bozuklukları daha sık görülür.

Erken erken döneminiz bir hata olabilir

Erken ergenlik bulguları olan kız ve erkek çocukların, düşük öğretimin olası sorunlarını belirlemek için akranlarına göre gelişimlerini hızlandıran araştırmaları yapmak gerekir. Algılamanın gecikmesi hayatı tehdit edebilir.

Erken ergenliğe giren çocukların en büyük dezavantajı, yükseklik kısalmasına neden olabilmeleridir. Ergenlikte boy büyümesi hızlanmaktadır. Ergenlik döneminin sonunda, kızlarda salgılanan kadın hormonu östrojen ve erkeklerde salgılanan erkek hormonu, testosteron büyümesi için kıkırdağa neden olur. Bu nedenle, ergenlik döneminde, çocuğun yaşına kıyasla uzun olan çocuğun büyümesi durur ve yetişkin büyüklüğü yetersiz kalır. Erken ergenlik çocuğun psikolojisini de etkileyebilir ve psikososyal sorunlara neden olabilir.

Araştırmalar, gıdalardaki hormon ve katkı maddelerinin erken ergenlik çağındaki artışa son yıllarda katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Hormonlarla hızla büyüyen tavuklar, yumurta, yetiştirilen meyve ve sebzeler, uyarı yaparak ergenliği tetikleyebilir. Aynı zamanda, oyuncaklarda kimyasallara benzer hormon uyarıcı etkiler gösterebilirler.

Erken Ergenlik Durdurulabilir mi?

Erken ergenlik döneminde artan hormonlar ayda bir molar dişten yapılmış iğne ile kesilebilir ve ergenlik durdurulabilir. Endokrinoloji merkezlerinde bu tedavi uygulanır. Normal puberteye kadar tedavi sürdürülür. Tedavinin kesilmesinin ardından, hormonları tekrar etkileşime girmeye başlar ve ergenliğe başlar. Bu tedavi ile epifizyellerin erken kapanması ve boy kısalığına neden olması önlenebilir.

Ergenlik döneminin erken döneminde uzatılmasının mümkün olmasına rağmen, çalışmalarda, ergenlik döneminin ergenlik döneminde normalden başlayan ergenlik tedavisinde yararlı olmadığı gösterilmiştir.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker