Yaşam

Diyetin İçin En Önemli Unsur Motivasyon


Diyette motivasyonun en yüksek olduğu dönem ilk haftadır.

Diyete başlarken şahsa, ilerleyen haftalarda karşılaşacağı güçlükler anlatılmazsa, motivasyonu azalır ve diyet yarım kalabilir…

Diyette ilk hafta, su kaybı ve metabolizmanın düşük kaloriye, yeni beslenme şekline hızlı yanıtı yüzünden iyi kilo verilir. İlk haftaki 2-4 kilo kayıp; yaş, egzersiz seviyesi ve vücut  ağırlığına göre değişir.

Beslenme programı hazırlanmadan önce bireyin normal yeme düzeni, tüketilen besinler ve bunların miktarları, yemeklerin pişirilme biçimleri, yeme saatleri gibi çoğu ayrıntıa dikkat edilmeli.

Daha sonra günlük kaloriden  800-1.000 kalori eksiltilerek  yeni beslenme listesi oluşturulur. Her gün bin kalori eksik beslenmek, bir haftada yedi bin kalori eksik beslenmek anlamına gelir ve kişi 1 kg. yağ kaybeder. Ancak suyu az içen bir birey ilk hafta iyi su içerse ve günlük diyetinde ara öğün sistemine yeni başladıysa, spor yokken yürüyüş de eklediyse verdiği ilk hafta kilosu 2-4 kg. kadar olabilir. Bu yüz güldürücü sonuç, sonraki haftalar için risktir. Bireye her hafta bu yolla kilo vermesinin mümkün olmadığı hatta sağlıksız olduğu çok iyi anlatılmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen haftalarda kendini başarısız hissedecektir.

3 ile 4 hafta sonra metabolizma yavaşlar Vücudumuz hayatta kalmak üzere uygulamaylanmıştır. Kesilen bir dokunun iyileşmesi, virüslerle savaş, sıcak havada ter miktarının artıp hararetin düşürülmesi gibi her gün yaşadığımız küçük deneyimlerde beden,  ahenk içinde hareket eder. Bu ahenk içindeki makineye her gün iki bin 500 kalori veriyorken birden kaloriyi bin 500’e indirmek, bedenin bütün sistemlerde tasarruf etmesi ve metabolizmayı     yavaşlatması anlamına gelir.

Çok düşük kalorili    diyetler uzun süreli tavsiyelmez. Bin kalorinin altındaki diyetleri, uygulamamak gerekir. Çok düşük enerjiyle hayatta kalmaya kendini uygulamaylayan vücuda daha sonra normal insanlar gibi iki bin 500    kalori vermek, hızlı kilo almaya neden olur. Bu yüzden kilo verme ve sonraki kilo koruma uygulamasının tamamında uygulanacak beslenme tipinin kalori, karbonhidrat, protein ve yağ oranları beslenme uzmanı tarafından yönetilmelidir.

Koruma dönemi uygulamaları:
Diyete başlarken hedefiniz yalnızca kilo vermek olursa, beyniniz bu uygulamaya göre hareket edip kilo verdikten sonra tekrar yemek yemeye döner. Böylece verdiğiniz hızla hatta verdiğinizden çok daha süratli biçimde kilolarınız geri gelir. Amacınızı yeni bir yaşam şekli diye belirlerseniz ve beyninize “Ben artık böyle yaşayacağım” gibi komutlar verirseniz yeni yaşam şekline geçmeniz daha basit olur. Koruma uygulamalarında kendi vücudunizin ihtiyacı olan bütün besin gruplarını öğrenirsiniz. Kilo verme sürecinde öğrendiklerinizle beraber yasaksız olarak her şeyi yemeyi fakat besinler arasındaki dengelemeyi anlarsınız. Bu formülü artık hiç düşünmeden otomatik davranış şekli haline getirdiğinizde tekrar kilo almazsınız.


Yeni yaşam şekline geçişYeni alışkanlıklara geçmek her zaman basit olmayabilir. Kendinizi suçlamayın, sabırlı olmaya çalışın. Başardığınız diğer davranış değişikliklerini hatırlayın. Hava her gün güneşli değil bazı durumlarda yağmur yağıyor, bazı durumlarda de kar fakat her sabah tekrar güneş doğuyor. Ufak olumsuzlukları genelleştirmeyin, ufak adımlarla hedefe gitmek en doğrusudur. Bunun için yazmaya başlamak en etkili yoldur, her gün hem yediklerinizi hem duygularınızı yazabilirsiniz. Böylece hangi duygu halinde vücuduniz hangi besinleri seçiyor anlayabilirsiniz. Bu size kriz oluşmadan önce önlem alma fırsatı verir. Bedeninizi dinlemeye çalışın.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker