Dikkat Prematüre Doğum’da Prematüre Yaşam’da Artış Gösteriyor!


Son yıllarda prematüre doğum oranının arttığı görülmektedir. Aynı şekilde prematüre doğum sırasında sağkalım şansı da artıyor. Gelişen teknoloji sayesinde 1000 gramın altında doğan bebekler canlı tutulabilir.

Genellikle “prematür doğum” olarak bilinen erken doğum prevalansı, 15-20 yaşın üzerinde dünya çapında yüzde 10-15 oranında artmaktadır.  Öte yandan, preterm doğumlarda hayatta kalma şansının benzer oranlarda olduğu görülür.

PREMATURE DOĞUM NEDİR?

“35 ila 38 hafta arasında gerçekleşen bu doğumların bir kısmı, prenatal, prenatal, maternal dahil olmak üzere müdahale gerektirebilir”

Prematüre doğumun çeşitli sebeplere sahip olabileceğini ifade eden Uzm. “Genetik yatkınlık, yaş, gebelik haftası, beslenme alışkanlıkları, kalp, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, hipertansiyon, fiziksel ve zihinsel travma, alkol, sigara içimi ve uyuşturucu kullanımı gibi biyoçeşitlilik gibi pek çok sebep var Gebelik veya ikizler, üçlüler hatta çoklu Doğum riski başkalarından daha yüksek oranda görülebilir “diye konuştu.

Son yıllarda prematüre doğum oranının da arttığını kabul ederek erken doğan bebeklerin yaşam şansı da arttı. Metin, “Yeni doğan yoğun bakım üniteleri, 24 haftada 1000 gramda doğan bebeklerin bile hayatta kalabiliyor ancak bu bebeklerin 1990’ların başında hayatta kalamayacağı varsayılıyor” dedi. Bir bebeğin kullandığını kontrol etmeye devam et.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde Uzm ile konuşan Erdem Hastanesi. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesini, çocuk kardiyolojisi, pediatrik nöroloji, nöroşirurji, üroloji, ortopedi ve radyoloji alanlarını destekleyen Metin, “24-25. Haftalarımızda hamilelik döneminde doğan ve yoğun tıbbi bakıma muhtaç bir bebeğe hizmet etmek için buradayız” dedi. Radyoloji hizmetleri.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker