Yaşam

Cilt sağlığınız için tehlike alarmını beklemeyin!

Güneş ışınlarına karşı yeterince korunaklı olmadığımız zaman derimiz için tehlike alarmı çalmaya başlar.

Her yıl kanser türleri arasında en sık görülen cilt kanseri artarken, Anadolu Sağlık Merkezi Uzmanı Cilt Hastalıkları. Mehmet Coşkun Acay cilt kanseri ve korunma yöntemleri ile ilgili merakını açıkladı. Acay, “Her türlü kanserde olduğu gibi deri kanserlerinin tedavisinin başarısı, hastaların refahının iyi olduğu ve teşhisin yapılması gereken çok erken teşhise bağlı.” Dedi.

En yaygın kanser türünün cilt kanserinin geçen yıldaki son 20 yılda her yıl yüzde 4 oranında arttığı bilinmektedir. Bunun ana nedenleri; Kanser bilincinin arttırılması ve erken teşhis yöntemlerinin sayısının arttırılması, kronik böbrek yetmezliği ve AIDS gibi daha fazla hasta teşhisine, gökyüzündeki ozon tabakasının inceltilmesine, güneş altındaki morötesi ışınlara maruz kalmaya neden olabilecek hastalıkların sayısının arttırılması veya Cildi bronzlaştırma ve bağışıklık sisteminin zayıflamasını içerir. Dr. Mehmet Coşkun Acay “İnsanların yaklaşık yarısında 65 yaşına kadar cilt kanseri geliştiği biliniyor. En sık rastlanan tip melanom, bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom. En yaygın cilt kanseri türü bazal hücreli karsinom. Melanom Toplumdaki melanom dışı deri kanser insidansı yüz başına 0.03-3.5 olarak bildirilir ancak yaşam boyu melanom gelişme riski atipik kösteklerde en az% 0.6’dır (düzensiz olarak yapılandırılmış, risk altındadır ).

En önemli belirti, cildi iyileştirmeyen ülserlerdir
Ciltteki bazal ve skuamöz hücreli karsinom, Anadolu Sağlık Merkezi Cilt Hastalığı Uzmanı’nı tanımlayan farklı formlarda ortaya çıkabilir. Mehmet Coşkun Acay “Başlıca semptom, ciltte iyileşmeyen ülseri, yara veya lezyonu, genellikle pembe, kırmızı veya beyaz renkte bir yumuşak kist gibi sert bir nodül (yuvarlak şişlik)” olarak belirtmektedir. Altı ay içinde cilt lezyonu veya ülser kendiliğinden düzelmediyse cilt kanseri olasılığı öngörülmemelidir “dedi.

Baş, yüz ve boyun bölgelerinin güneş ışınlarına açılmasına dikkat
Bazal ve skuamöz hücre cilt kanserlerinin gelişimi için en önemli risk faktörü, Anadolu Sağlık Merkezi Cilt Hastalığı Uzmanı’na vurgu yaparak güneş veya mor ötesi ışınlardır. Mehmet Coşkun Acay “Bu kanserler güneşin açık baş, yüz ve boyun bölgelerinde daha sık görülen ve insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonlarına, bağışıklık sistemi depresyonuna, kimyasal kanserojen madde temasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Konjenital tezgahlar benlerdir Doğumda mevcut olan ve melanom gelişme riski kendine özgü büyüklüğüne oranla artar. Kadınlarda hormonal değişikliklerle kendiliğinden olan gebeliklerde, menopoz ve östrojen hormonu tedavisinde melanom gelişme riski daha yüksektir “dedi.

Erken tanı önemlidir
Mehmet Coşkun Acay, “Her kanser türünde olduğu gibi cilt kanserlerinde olduğu gibi erken teşhise de cilt kanseri tedavisinin başarısı da vurgulandı Dr. Mehmet Coşkun Acay” Doktorların bu noktada hastanın cesedini gözlemlemesi çok önemlidir ve Belirli aralıklarla doktoru muayene et. ” Genel olarak, lezyon altı ay içinde iyileşmezse veya mevcut bir kişi değişmeye başlarsa, kesinlikle başvurmalıdır.

Cerrahi müdahale mümkündür
Cilt kanserleri tedavisi kanser türüne göre değişebilir, ancak hedef tamamen kanseri yok etmek veya yok etmektir. Mehmet Coşkun Acay, “Deri kanserlerinin büyük bir çoğunluğu cerrahi olarak plastik cerrahlar veya dermatologlar tarafından uzaklaştırılıyor ve cilt kanseri geniş kapsamlı olarak çıkarılarak tümör hücreleri bırakılmıyor ve yaranın tekrar dikilmesi ancak cilt kanseri oluştuktan sonra Cryotherapy, electrodisection (koter ile koter tedavisi), radyoterapi, topikal kemoterapi, sistemik kemoterapi ve immünoterapi gibi diğer tedaviler de vardır. Sentinel lenf nodu biyopsisi tekniği habis cildin erken tanı ve tedavisinde de kullanılmaktadır. Melanom gibi kanserler.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker