Yaşam

Cilt Lekelerinizden Kışın Kurtulun

Cilt lekeleri sadece güneşten etkilenmez; Bronzlaşma, gebelik, kontraseptif ilaçlar, yara iyileşmesi veya yanıklardan sonra yeni bir iyileşme dokusu reaksiyonu için güneş ışığına maruz kalma buna sebeb olabilir. Uzmanlar, bu lekelerin tedavisi için en uygun zamanın kış aylarının olduğunu söylüyorlar.

Doğru soyma uygulaması lekeleri ortadan kaldırabilir
Güneş ışınları lekelerin oluşmasında önemli rol oynar. Bu nedenle cilt lekelerini önlemek için güneş ışığından korunmalıdır. Hamilelik ve kontraseptif ilaçların kullanımı; Deniz, havuz, yaz aylarında piknik gibi açık hava etkinlikleri sırasında; Güneş ışığından kaçınmak ve mum alma gibi işlemlerden sonraki günlerde güneş kremi ürünler kullanmak önemlidir. Bu nedenle, cildi tahriş eden soyma gibi uygulamalar yazılı olarak yapılmamalıdır.

Tedavi boyunca güneş ışığından korunmak büyük önem taşır
Lekenin yapısı için, cilt rengine ve mevsime göre bir tedavi planı hazırlanması önemlidir. Lekelerin tedavisinde ilk adım tedavi boyunca güneş korumasının devamıdır. Bazı lekeleri bırakan kremler bazı hastalarda yeteri kadar kalırken bazı hastalar soyma veya lazer gibi tedavilere ihtiyaç duyar. Bu amaçla en yaygın kullanılan tedavi, meyve asitleri ile yapılan glikolik asit peelingidir. 2-4 hafta arasındaki soyma işlemi, derin katmanlar üzerindeki lekeli bölgenin soyulması ve soyulmasını mümkün kılar. Dermatologlara lekeli lekelerin tedavisinde danışmak kesinlikle gereklidir.

Deri lekeleri psikolojik sorunlara neden olabilir
Deriye renk veren melanin pigmentinin renginin artması sonucu ortaya çıkan deri pigmentasyonu, hastalarda ciddi bir kozmetik sorun olarak sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu grupta tedavi edilebilen lezyonlar; Güneş ve yaşla oluşan çiller ve lekeler, doğada bulunan bazı lekeler ve gebeliklerde oluşan lekeler. Derideki derinin derinliği, hastanın cilt rengi, uygulanan lazerler gibi faktörlere bağlı olarak farklıdır ve tedavinin başarı oranı değişir.

Lazer tedavisi lekeleri gidermede önemli bir rol oynamaktadır.
Kesirli lazerler peeling’den daha derin peeling gerektiğinde kullanılır. Kesirli lazerler, soyma saçlarının son yılında doktor ve hastaya büyük rahatlık sağlar. Bu işlem hemen hemen her türlü lekede çok yararlıdır. Kesirli lazerlerin yanı sıra, 532, 540 ve 570, 1064 nm dalga boylarına sahip lazerler, çakıl ve yaşlılık plakaları şeklinde bazı lekelerin tedavisinde de kullanılır, sadece leke alanında soyulmadan etki eder.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker