Yaşam

Çalışan hamileler işe servisle mi gitmeli?


Yüksek tempolu ve çok yorucu bir işi olmayan anne adayları, gebeliklerinin son haftalarına kadar rahatça çalışabilirler. Ancak iş yerine gidiş-gelişlerde araba kullanmak yerine şayet imkânları varsa servis araçlarıyla seyahat etmeleri sağlık ve konforları açısından daha iyi olacaktır.

“Hamilelerin iş yerine servis, toplu ulaşım araçları ya da eşleri tarafından kullanılan özel araçla gitmeleri en en uygunidir” diyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, çalışan anne adaylarının hamilelik sürecini sağlıklı geçirebilmeleri için tavsiyelerde bulundu:

BABET DOĞRU BİR SEÇİM DEĞİL

Anne adayları; iş ve günlük hayatlarında vücuda oturmayan, rahat hareket etmelerini sağlayacak hafif ve bol kıyafetler tercih etmelidir. Özellikle terlemeyi artıran sentetik kumaşlar yerine daha sağlıklı olan pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. İç çamaşırlarında da buna dikkat etmeliler. Bu dönemde ayakkabı seçimi de olabildiğince önem taşır. Babet gibi topuksuz ya da yüksek topuklu ayakkabılar sık sık bel ağrılarına neden olabileceğinden alçak topuklu ayakkabılar anne adayının çalışma alanındaki rahatı için daha doğru olacaktır.

OFİSİNİZ İYİ HAVALANDIRILMIŞ OLMALI

Anne adayının çalışma alanının aydınlık ve iyi havalandırılmış olması oldukça önemlidir. Direkt klimaya maruz kalmayan bir bölümde rahat bir koltuğun olduğu ve dirseklerin 90 derecede durabileceği yükseklikteki masalar kullanılmalıdır. Uzun süre dinlenmeden çalışmak kkatiyenrda ağrıya ve dolaşım sisteminde bazı sorunlare neden olabilir. Belli Aralıklarla verilecek molalarda kolay kol, bacak ve boyun hareketleri yararlı olur. Sürekli oturarak çalışan anne adaylarının 2 saatte bir kalkıp 10 dakika ofis içinde dolaşmaları, dolaşım sistemlerini rahatlatmaları açısından önemlidir. Mümkünse işe servisle gidip gelmek, öğle saatlerini ‘şekerleme’ yapmak için kullanmak, işini bir an önce bitirip geri kalan zamanını istirahat için harcamak ya da işyerinden erken çıkma opsiyonuni kullanmak da anne adayı için çözüm olabilir.

ARABA KULLANMAK YERİNE SERVİSE BİNİN

İş yerine servis, toplu ulaşım araçları ya da eşiniz tarafından kullanılan özel araçla gitmek en en uygunidir. Aracı kendiniz kullanıyorsanız emniyet kemeri kullanımına özen göstermelisiniz. Tansiyon ve kan şekeri düşme eğiliminin ortaya çıktığı durumlarda araç kullanılması tavsiyelmez. Hamileliğin ikinci yarısından sonra anne adaylarının araç kullanımında daha yavaş seyreden trafikleri tercih etmeleri önemlidir. 32’nci haftadan sonra kısa mesafeler hariç anne adayının araç kullanması istenmez.

EVDE YÜRÜYÜŞ VE BASİT EGZERSİZLER YAPIN


Çalışan ve günün önemli bir kısmını ayakta geçiren hamileler, evde ayaklarını ve bacaklarını yüksek bir noktaya kaldırarak dinlenmelidirler. İş sonrası evde kolay yürüyüş ya da temel egzersiz hareketleri ile toplardamarlardaki kan akışını düzenleyecek hareketler yapmaları tavsiyelir. Haftada 2-3 kez yüzme, her gün en az 20 dakikalık tempolu yürüyüşler veya germe-gevşeme egzersizi; hem anne adayının kendisini daha iyi hissetmesini sağlar, hem de doğuma iyi bir hazırlık olmaktadır. Gece yatmadan alınan ılık bir duş; anne adayını rahatlatarak derli toplu bir uykuya geçişi sağlar.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker