Bu Virüs Android Kullanıcılarının Korkulu Rüyası Oldu

Android/TrojanDownloader.Agent.JI adıyla etiketlenen bu truva atı, hakikatine yakın biçimde taklit edilmiş sahte Flash Player güncellemesi biçiminde kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Kullanıcının bu güncellemeyi yüklemesi ile beraber bu kötü niyetli program, Android sisteminde sahte bir ‘PilTasarrufu’ hizmeti oluşturuyor ve kurbandan Android’in erişilebilirlik fonksiyonleri içinde önemli izinler vermesini talep ediyor. Bunların arasında ‘eylemlerinizi izleme’, ‘pencere içeriğini alma’ ve ‘dokunarak göz atmayı açma’ gibi izinler olabiliyor.

Bu izinler siber saldırganın, telefon sahibinin eylemlerini taklit etmesini ve kullanıcının ekranında istediklerini gösterebilmesini sağlıyor.

Cihazınızın bu zararlıdan etkilenip etkilenmediğini anlamak aslında kolay. Erişilebilirlik menüsündeki hizmetler bölümünde ‘Pil Tasarrufu’ opsiyonu beliriyor. Bu gibi durumlarda, güvenlik programı kullanarak bu opsiyonu silmeli ya da Ayarlar > Uygulama Yöneticisine giderek Flash Player adlı uygulamayı kaldırmalısınız.

Bazı durumlarda kullanıcı, cihaza yönetici hakkı tanıması için kandırılıyor. Bu gibi durumlarda ilk önce bu hakkın Ayarlar -> Güvenlik -> Flash Player bölümünden iptal edilmesi gerekiyor.


Yalnızca güvenilir kaynaklarda bulunan dosyaları yükleyin, örnek olarak bu olaydaki Adobe Flash Player güncellemesini yalnızca Adobe’un sitesinden indirebilirsiniz. Tarayıcınıza yazılan adresleri kesinlikle kontrol edin.

Uygulamaların talep ettikleri izinlere dikkat edin ve güvenilir bir mobil güvenlik çözümü kullanın.
Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker