Yaşam

Bol Bol Peynir Tüketin Kemik Erimesi Riskini Azaltın


Zengin bir kalsiyum ve protein kaynağı olan peynirin derli toplu olarak tüketilmesi, kemik erimesi (Osteoporoz) riskini azaltıyor. Kemik sağlığının korunması, kırık riskinin azaltılması için en önemli konu ise yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı.

İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, gelişimini sinsi bir biçimde sürdüren kemik erimesinin önlenmesinde en önemli konunun hastalanmadan önce korunma olduğunu kaydetti. Ketenci, bilhassa derli toplu süt ve süt ürünleri tüketimiyle D vitamini alımının ileride görülebilecek osteoporoz riskini azalttığını ifade etti.

Her yaş döneminde görülmekle birlikle genelde yaşlılarda görülen osteoporozun kemiklerde zayıflama ve kırık riskini artıran bir hastalık olduğunu belirten Ketenci, “Osteoporoz kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması, kemik yapısının ve kalitesinin bozulması anlamına gelir. Bu hususta genetik oldukça önemli olmakla birlikte çocukluktan itibaren yetersiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam kemik erimesine zemin hazırlamaktadır. Osteoporozu engellemede en önemli iki etkenden birinin güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını engellemektir” dedi.

Yeterli oranda kalsiyum

Ketenci, şu şekilde devam etti: “Kemiklerdeki doruk kemik kütlesi büyüme hızına bağlı olarak artar ve 17-18 yaş civarında en yüksek düzeye ulaşır. 30 yaşa kadar kemiğin maksimal kütlesinde önemli bir değişim olmaz. Bu yaştan sonra ise azalma başlar. Kemiğin kütlesinin kaybı menopozla beraber hızlanır. Bu nedenle, kemik erimesi riskinin azaltılmasında, çocukluk döneminden itibaren alınan kalsiyum miktarı önemlidir. Düzenli hareket, yeterli D vitamini ile ihtiyaç duyulan diğer minerallerin alımı kemik sağlığımızla direkt olarak ilgilidir. Çocukluk ve gençlik yıllarında kemiklere yapılan yatırım, sonraki yaşlar için önemlidir”

Kemik Sağlığı için peynir önemli

Kemiklerin gelişmesinde ve kemik sağlığının korunmasında süt ve süt ürünlerinin büyük önem taşıdığını da kaydeden Prof. Dr. Ketenci, bilhassa kalsiyum ve protein kaynağı peynirin kemik sağlığı için en önemli gıdalardan biri olduğunu açıkladı. Prof. Dr Ketenci şunları söyledi:


“Kemik erimesi için en önemli konu, hastalıktan önce korunmaktır. Bunun için de yeterli dengeli beslenme, kemikler için büyük önem taşıyor. Günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında ve kalsiyum alımının artırılması için; hem öğün hem de öğün aralarında, süt, peynir yoğurt, kefir gibi ürünleri tercih etmek, hamur tatlıları yerine sütlü tatlıların tüketimine özen göstermek gerekiyor. Süt, protein fosfor, magnezyum, potasyum ve çinkonun da bulunduğu kemikler için oldukça önemli 22 temel besin maddesinin 18 tanesini içeriyor. Ancak fazla miktarda süt alındığında içindeki laktoz, galaktoza dönüşüyor. Oysa peynirin içindeki laktoz, sütteki gibi galaktoza dönüşmediği için daha güvenle yiyebileceğimiz bir gıda.”

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker