Birbirinden Şifalı ve Enerji Kaynağı Pekmez Çeşitleri


Kan yapıcı özelliği var, mide, bağırsak ve böbrekler üzerinde etkili, zekâ geliştiriyor, tansiyonu derli topluyor…

Üzüm, incir ya da dut gibi tatlı meyvelerin ezilerek kaynatılmasıyla üretilen, Anadolu’ya özgü, yoğun ve tatlı bir şurup olan pekmezin üzümden yapılanı pek tatlı, duttan yapılanı ise biraz acımsıdır.

Pekmeze koyu rengini ve kıvamını veren, kaynatma prosedürü sırasında kestirilen şıranın içindeki şekerlerin karamelize olup kararması ve koyu bir kıvam almasıdır. Pekmez kaynatılırken önemli olan husus bir kere kaynatılmasıdır. Milliyet’in haberine göre, şıra kaynayınca eksilme olacağından bu eksilme yerine tekrar şıra doldurulmalıdır. Aksi taktirde pekmezin kalitesi bozulur. Karışım kaynamaya başlıyor ve pekmez kokusu yasenemaya başlıyorsa kıvama gelmiş demektir. Bununla birlikte vakumlu ortamda daha düşük ısılarda açık renkli pekmez de üretiliyor ve buna “tatlı cıvık pekmez” deniyor. “Günbalı” denen pekmez ise şıranın geniş kaplarda, güneş altında suyunun buharlaştırılmasıyla elde ediliyor.

Tatlı cıvık pekmeze maya eklenip, hava emdirilince de “katı pekmez” elde ediliyor. Pekmezin besin dşayetleri, kullanılan meyveye göre parametrelik göstermekle beraber, karbonhidrat içeriği bundan dolayı (1,276kJ / 305 kcal) iyi bir enerji kaynağıdır. B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineral maddeler içerdiğinden yararlı bir ilaç olarak biliniyor. Sindirim sisteminde parçalanmaya gerek kalmadan basitçe kana karıştığı için kan yapıcı özelliği de var.

PEKMEZ ÇEŞİTLERİ

1-Üzüm pekmezi

Üzümden elde edilen pekmez türüdür. Vücutta kan yapımında kullanılması, enerji vermesi, iştah açması belirgin özelliklerindendir. Mide, bağırsak ve böbrekler üzerine olumlu etkileri vardır. Damar sertliğine iyi gelir ve kan dolaşımını basitlaştırır.

2-Dut pekmezi

Duttan elde edilen pekmez türüdür. Anemik hastalarca besin olarak alınması çok faydalıdır. Özellikle mide hastalıkları, ülsere iyi gelir. Astım ve bronşit hastalıklarında, soğuğa karşı vücut direncinin arttırılmasında kullanılır. Sporcular için enerji deposudur. Bebeklerin ve çocukların zeka ve bedensel gelişimine yardım eder. Gargara durumunda ağız ve boğaz hastalıklarında da etkilidir. Çocuklarda sık sık rastlanan pamukçukta da tedavi edici olarak kullanılır.

3-Harnup (keçiboynuzu) pekmezi

Keçiboynuzundan elde edilen pekmez türüdür. Ege ve Akdeniz yöresine has bir pekmez türü olmakla beraber en yararlı pekmez türlerinden biridir. Doğal ve katkısız olanını tüketmek iyidir. Glikoz katkılı  olanlar yarar yerine zarar verebilir. Nefes darlığına karşı olabildiğince etkilidir. Kolestrolün düşürülmesinde, tansiyonun dengelenmesinde yardımcıdır. Kalbe yararlıdır, kalp çarpıntısını önler. Vücudu güçlendirip, yeniler. Anemik hastalarda olabildiğince yararlıdır. Ayrıca dişleri ve kemikleri güçlendirici etkisi de vardır. Bağırsakları hareketlendirir. İyi beslenmesi gereken çocuklar ve gebeler için olabildiğince yararlı bir besin kaynağıdır. Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. İçerdiği A , B, B2, B3, D vb. vitaminler bundan dolayı doğal güç ve besin kaynağıdır.

4-Andız (ardıç) pekmezi 

Andız ağacının meyvelerinden elde edilen pekmez türü, andız kozalaklarından elde edilen “andız özü”yle yapılır. Harnup pekmezi gibi bu pekmez de Mersin ve çevresinde sık yapılan bir pekmez türüdür. Bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer ve karaciğere yararlı bir pekmezdir. Kan yapıcıdır ve enerji verir.

Faydaları ;

• İyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır, mineralleri yoğun olarak içerir.
• Günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılar.
• Yüksek miktarda krom içerir. Dokuların krom içeriği hamilelikte ve yaşla büyük oranda azalmaktadır. Bunu dengeler.
• Araştırmalar pekmezin thiamin, riboflavin ve demir açısından baldan daha zengin olduğunu ortaya koymaktadır.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker