Gündem

Başak Sayan’dan Şok İddaa Fi’yi Benim Kitabımdan Çaldılar!

Bilindiği gibi Azra Kohen “Fi”, “Çi” ve “Pi” adli üçleme roman serilerinin yazarı. Her üçkitap da çok sattı. Bu üç kitaptan oluşturulan senaryo “Fi” adıyla diziye uyarlandı. Dizi de çok izlendi.
Oyuncu Başak Sayan da ‘Bağlanma Korkusu’, ‘Kelebeğin Kaderi’ ve ‘Ölü Kuşların Sessizliği’ adli 3 roman yazdı. Başak Sayan’ın ‘Kelebeğin Kaderi’ ve ‘Ölü Kuşların Sessizliği’ adli kitapları ile Azra Kohen’in ‘Fi’, ‘Çi’, ‘Pi’ ve ‘Aeden’ kitapları aynı yayınevinden çıktı.
Başak Sayan bugün Twitter hesabında ilginç bir iddiada bulundu. Bazı okurlar kendi kitabı ‘Bağlanma Korkusu’ ile ‘Fi’ arasında benzerlikler bulmuş ve Başak Sayan’ı çalıntde bulunmakla suçlamıştı.
Başak Sayan asıl çalıntin kendi kitabından yapıldığını belirterek şu tweetleri yazdı:
“Bağlanma Korkusu romanımı 2010 yılında yazdım. Aynı yıl da satışa çıktı.Cem adında çapkın bir reklamcı ile bir balerinin aşkını anlatıyordu.
Fi adli kitap ise Bağlanma Korkusundan seneler sonra yazıldığı ve cok büyük benzerlik gösterdiği halde hiç sesimi çıkarmadım.
Ancak şimdi ne kadar benziyor diyenler ilk önce romanların yazıldığı tarihlere baksınlar.Sonra kimin çalınt yaptığına karar versinler bence.
Bazen bir kitabın çok satması onun başka bir kitaptan etkilenmediği anlamına gelmez ne yazık ki.
Ha tabi bir de etkilenme ile birebir aynı yazma farklıdır. Fi ile Bağlanma Korkusu neredeyse birebir aynıdır.
Şu ana kadar bu konuda sustum ama bunlar aynı diyerek sanki ben etkilenmiştim gibi gösterilmesine dayanamam. Tarihleri kontrol edin bi zahmet.
Mahkemeye gitsem kazanırım o derece aynı konular.Kullanılan adler bile. Bağlanma Korkusunda Cem, Fi’de Can. İki romanda da aynı balerin.
Üzülmedim mi? Üzüldüm. Ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki ne desem boş diyerek üzerine gitmedim.
Ancak bu şu anda yapılan yorumlara susacağım anlamına gelmiyor elbette. İntihal var evet. Ve bunu yapan ne yazık ki Azra Kohen’dir.”
“BEN Fİ’Yİ ÇOK GEÇ OKUDUM”
Twitter’dan sonra İnstagram hesabından da bir açıklama yayınlayan Başak sayan şunları iddia etti:
“Bağlanma Korkusu adli romanımı 2010 yılında yazdım. 2011 haziran ayında satışa çıktı.
Cem adli çapkın, kadınlara değer vermeyen bir reklamcı ile Bahar adli naif ve güzel bir balerinin zorlayıcı aşkını anlatıyordu. Konu tanıdık geldi tabi değil mi?
Evet Fi adli kitap ile birebir aynı neredeyse. Ben Fi’yi çok geç okudum. Okur okumaz da moralim bozuldu elbette.
Ki zaten sonuna kadar okuyamadim moral bozukluğundan.
Ancak bu ülkede bu kadar çok satmış bir kitap için benim romanımın birebir aynısı dediğiniz zaman hemen bu işten kendisine paye çıkarıyor denildiğini bildiğim için üzerine gitmedim.
Üzüldüm mü üzüldüm elbette. Keşke başka bir ülkede olsaydık da hakkımı arasaydim dedim. Konuyu kapattım.
Ancak bugün sosyal medyada iki kitabın ne kadar çok birbirine benzediği hakkında yazılar okuyunca deliye döndüm.
Çünkü söz konusu çalınti yapan (ki bence çalınt den çok öte bir durum var) ben değil Fi adli kitabı yazan Azra Kohen’dir. İki kitabın yayın tarihlerine bakmak yeterlidir.
Bağlanma Korkusu 2011 haziranda yayınlanmış. Fi ise 2013 yılında. Ayını belirtmemisler. Bu konuda yazanlar iki kitabı alıp karsilastirsinlar bence.
Yani başka bir ülkede olsak mahkemeye gitsem kazanacağım bir durumda böylesi yorumlar karşısında susmayacağım daha fazla. Bağlanma Korkusu ve Fi neredeyse birebir aynıdır. Karakter açılımından, adlere ve olay örgüsüne kadar…
Bazen bir kitabın cok satması başka bir kitaptan etkilenmedigi anlamına gelmez.
Ve buradaki çalınt durumunda bunu yapan ben değil Azar Kohen’dir ne yazık ki. Zaten yeterince üzgünüm bu konuda. Birilerinin beni daha fazla üzmesine izin vermeyeceğim.
Fi Bağlanma Korkusu’nun birebir aynısıdır ne yazık ki.”
YAYINEVİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
Bu iddialara henüz Azra Kohen yanıt vermedi. Kohen’in yayınaevi ise bir açıklama yaptı. Destek Medya Grubu’nun açıklaması şöyle:
“Yayınevimizin değerli yazarı ve edebiyat severlerin eserlerini ilgiyle takip ettikleri Azra Kohen’in “Fİ-Çİ-Pİ” üçlemesinin çalınt olduğu iddiasının gülünçlüğü kamuoyunca zaten takdir ediliyor olsa da, Destek Yayınları olarak sosyal medyanın özgür platformunu dejenere ederek büyük bir yazarın şöhretinden nemalanmak isteyen kişi ve kişilere karşı derhal harekete geçerek yasal yollara başvuracağımızı bildirir, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan bu çirkin ve menfaat menşeli iftiraya itibar edilmemesini rica ederiz.”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker