Yaşam

Bal İle İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Sağlığımıza olumlu etkilerini biliyoruz, fakat sahte ballarla ilgili haberlere dayanarak, gıda mühendislerimizden akıllarımızdaki soru işaretlerini gündeme getiren bal hakkında fikirlerini merak ediyoruz:

Bal konusunda kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği var. Doğanın mucizesi yarlılığını insanlara doğru bir şekilde anlatabilmemiz ve zihinlerdeki soru işaretlerini kaldırmamız bizim için çok önemlidir. Balla ilgili doğru bilinen hataların başında, açıkta satılan peteklerin daha sağlıklı ve daha az katkı maddeli olduğu inancı . Açıkta satılan petekler kontrolsüz ve bilinmeyen içeriktedir. Laboratuarda test edilmediğinden açık ticari glikoz katkı maddeleri, antibiyotikler vb. Bulunup bulunmadığını bilmiyorsunuzdur. Tüm kontrollerin, markalı yüklenicinin tebliğ ve yönetmeliklerine uygun olarak yapılması zorunludur. Aslında, markalı ballar laboratuarlarındaki kalite ve kontrol analizleri, doğal olanı en doğru şekilde saptar. “doğal” bal saf doğal bal bu kalite ve kontrol analizleri olmadan anlaşılamaz. Bununla birlikte, markalı petekler kontrol yoluyla piyasaya sürülür. Açık bal antibiyotikler, böcek ilacı/ ilaçları veya naftalin kalıntıları içerebilir. Bunların hepsi tüketildiğinde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Kendiniz ve çocuğunuz için markalı bir bal seçmenizi öneririz.

Analizsiz balın gerçeğini saptamak imkansızdır.
Balın tat, renk, koku, akışkanlıktan doğal olup olmadığını anlamak imkansızdır. Sadece tüm analizlerin yapılabileceği teknik ekipmanın, yeterli laboratuarlarda doğru veya sahte olduğu anlaşılabilir.

Bal gerçek kaliteye ulaşana kadar 70 farklı analizden geçer, yiyebilir, sağlıklı ve doğal bal sofralara kavuşur. Bunlar ticari numunelerin her işlemden alındığı ve balmumu içinde ticari glikoz olup olmadığı kontrol edilen ticari glikoz analizidir. Ardından balın içeriğini, balın sıvı içeriğini belirlemek için analiz yapılır. Fruktoz, glikoz, sükroz gibi doğal şeker miktarının analiz edilmesi kontrol edilmelidir. Bu analizler, peteğin dışından girişim olduğunu gösterir. Buna ek olarak, çiçeklenme döneminde anemonun şekerle beslenmesi de analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

 

Polen analizi;

Polen analizi ile, hangi çiçekten arıların polen toplayacağı belirlenmiştir. Balla ilgili analiz bununla sınırlı değildir. Arılara hastalıklardan korumak için antibiyotikler verilir. Antibiyotiklerin uygulanması kesinlikle rahatsızlık vericidir. Bitkilerde kullanılan ilaçların geçip geçmediğini belirlemek için de analizler yapılmaktadır. Yol kenarındaki asfalttan, egzoz gazından veya  gelen zararlı metallerle kirlenmiş olup olmadığı  kontrol edilmektedir. Bakır, kurşun, çinko ve kadmiyum gibi bu ağır metallerin bal içerisinde bulunup bulunmadığı analizle belirlenir.

Bal kristallenmesi sahte olduğunu göstermiyor!

Balda doğal olarak bulunan en yaygın şekerler glikoz ve fruktozdur. Bitkinin nektarındaki glükoz yüzdesi yüksekse, bal zaman içinde kristalleşecektir. Bal içerisindeki fruktoz miktarı yüksekse, bal kristalleşmeden daha uzun süre saklanabilir. Balın kristalleşmesi balın bileşimi (glikoz ve su), parçacıkların varlığı (polen vb.) Ve saklama sıcaklığına bağlıdır. Kristalizasyon için en uygun sıcaklık 14 ° C’dir.

Filtrelenen bal ile petek balı arasında kompozisyon farkı yoktur. Her ikisinin de besin değerleri aynıdır. Peyeğin bal tüketimi, insan sağlığı açısından bal üzerinde herhangi bir avantaja sahip değildir. Petek  balı tüketimin iyi olduğunugösreten bir veri yoktur. Filtrelenen bal tüm peteklerden elde edildiğinden homojen bir karışım oluşur ve sonra analiz edilir ve kontrol edilir. Petek havuzda ise, her bir pete’nin analizi teknik açıdan zor ve zahmetlidir, hatta imkansızdır. Bu sebeple,  emin olmadığınız balı tüketmenizi öneririz.

Markalı ürünleri seçmek zorundayız!
Tütsü yakma, yakma, tadma veya koklama ile balın doğal olup olmadığını anlamak mümkün olmadığından, tüketiciler markalı ürünlerden  tercih etmelidirler.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker