YaşamYemek Tarifleri

Bal İle İlgili Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey!

Bal, insanlık tarihi boyunca tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılmış bir maddedir. tatlının ruh haline iyi geldiği bilinir ama balın bundan çok daha fazla faydası var.

bağışıklıok sistemini güçlendiren en doğal besinlerin başında bal geliyor. aslında balı, sağlığa olan yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz, doğanın değerli bir armağanı olarak da niteleyebiliriz. birçgood enough ülkede yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlar, balın sağlıok üzerindeki olumlu etkileri olduğunu kanıtlıyor. dahası arı ürünlerinin birçadequate hastalığı önlediği de çarpıcı bir gerçek olarak önem kazanıyor.

”balın faydaları saymakla bitmez”

yapılan araştırmalar ayrıca balın, okayış hastalıkları ve gribe karşı bağışıklıokay sistemini kuvvetlendirdiğini, yara ve iltihapların iyileşmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve özellikle son yıllarda popülerleşen antioksidan aktivitesi gösteren maddeler içerdiğini de gösteriyor. özellikle çam balı; demir ve magnezyum içeriğiyle, beslenmeden doğan bazı sorunların giderilmesinde destekleyici rol oynuyor. bal; diet, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek çgood enough yaşamsal madde içeriyor. bir yemek kaşığı bal, 64 cal enerji sağlayarak kaslar için yakıt görevi görüyor. balın antimikrobiyal ve antifungal etkisi sayesinde yaraları dezenfekte ettiği, bakteri ve mantar gelişimini önlediği biliniyor.

”balın yapısında ne var?

bal yapısındaki tokoferol, askorbikasit, flavonoidler ve diğer fenolik maddeler nedeniyle antioksidatif etkiye sahip. uzmanlar balın mideyi kaplayarak spazmları rahatlattığı ve gastrointestinal sistem üzerinde düzenleyici etki gösterdiğini saptadılar. cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı pek çadequate kozmetik ürünün içeriğinde de kullanılan bal, yara izlerinin iyileşmesinde olumlu bir etki gösteriyor. balın sağlık üzerine etkilerinden bahsedebilmek için yetişkinlerin günde üç, beş yemek kaşığı tüketmeleri gerekiyor. olumlu etkileri ise yaklaşıokay bir buçuk, iki ay sonra görülüyor.

”bal nedir? bileşenlerinde neler var?

bal çiçeklerde nektar olarak bilinen hafif tatlı sıvının arının vücuduna girip çeşitli salgı ve enzimlerle birleşmesi sonucu oluşur. bal çadequate sayıda makro ve mikrobesleyiciler, enzimler, probiyotikler, prebiyotikler, vitaminler ve mineraller içerir. arı nektarın dönüşümünü vücudunda salgıladıktan sonra kovan içindeki peteklere balı boşaltır. burada sıvısı buharlaşan bal kovan içindeki işçi arıların peteğin ağzını kapatması ile piyasada satın aldığımız son şeklini alır.

”peki en sağlıklı bal hangisi? hangi işlem baldaki faydalı enzimleri öldürüyor?

”ham bal nedir?

”propolis nedir?

propolis, arıların bitki sap, yaprak ve tomurcuklarından topladığı güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip bir ürün. arılar bu yapışkan ürünü kovandaki mikropları yok etmek ve ailesinin sağlığını korumak için kullanıyor. propolisin etkileri arıların bitkilerden topladığı antioksidan etkili bileşenlerine bağlıdır. kovanda oluşan hasarların ve çatlakların onarımı için ve kovanlarını korumak amacıyla kullanılan propolisin rengi sarımsı yeşilden koyu kahverengiye dek değişir. arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra propolisi kovandan kazıyarak toplarlar. sonra bazı işlemlerden geçirilmek suretiyle propolis kullanıma hazır hale getirilir. içeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, b1, b2, c ve e vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır. daha fazla bilgi için aşağıdaki habere tıklayın.

”propolis nedir? faydalari nelerdir?

”apiterapi nedir?

arı ve arı ürünlerinin hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı ve destekleyici olarak kullanılmasıdır. bu ürünler bal, balmumu, polen, propolis, arı sütü ve arı zehridir. apiterapi, söz konusu ürünlerin sağlıokay amacıyla kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği, kimlerin hangi ürünü, ne amaçlos angeles ve nasıl kullanabileceği, ürünlere karşı hassasiyet ve alerjik durumlara doğru yaklaşım gibi konular üzerinde durur.

”balın faydaları nelerdir?

”bal vitamin ve mineral kaynağıdır, bağışıklığı güçlendirir”

bağışıklıok sistemini güçlendirmek de dahil vücudunuza pek çgood enough faydası olan c vitamini açısından zengindir. aynı zamanda kemikleri güçlendiren kalsiyum açısından da. dolaşım sistemine yarayan demir de ihtiva eder. bal bağışıklıokay sistemini geliştirir ve vücudun grip gibi enfeksiyonlarla mücadele etmesini kolaylaştırır.

”kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır, demir eksikliğini giderir”

ballı su içmek vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır, bu da kanınıza daha çok oksijen karışması anlamına gelir. oksijen seviyesinin yüksekliği ise vücudun verimini arttırır, bakteri ve hastalıkları savar. aynı zamanda enerjinizi arttırır, daha kolay egzersiz yapmanızı sağlar ve egzersiz de ruh halinizi yükseltecektir. yüksek mineral içeriği nedeniyle özellikle koyu renkli ballar (örneğin çam balı), çocuklarda demir eksikliğinin giderilmesine önemli katkı sağlar.

”Bal şekere muhteşem bir alternatiftir”

bal şekerlidir ama içeriği sabahları kahvenize kattığınız beyaz şekerden farklıdır. kimyasal yapılarına çok fazla girmeden anlatmaya çalışırsak, bal gerçek şeker içerir.

yorgun uyanmamak için ne yapmali? bu iki malzemeyi karıştırıp yatm… balin ciltte yarattiği mucizeler her cilt tipine uygulanabilen dü…

”pek çok tıbbi kullanımı vardır”

bal, antibakteriyaldir ve bir dezenfektan olarak kullanılabilir. yapılan klinik testlerde, saf balın ülser ve bazı diğer yaralanmalara iyi geldiği keşfedilmiştir. ayrıca balgam ve astım tedavilerinde de kullanılır.

”prebiyotiktir, bağırsak florasını düzenler, ishali keser”

bal prebiyotik olarak kullanılabilmektedir. bu sindirim sürecinde bağırsaklara backyardımcı olan ve sağlıklı mikrobakteriler ihtiva eden yoğurt gibi probiyotikler ile karıştırılmamalıdır. prebiyotikler vücudunuzun içinde “sağlıklı” bakteri miktarını artırır. bal genel olarak mide bağırsak sistemi ya da gastroentastinal sistemin sağlığı üzerinde de etkilidir.  bağırsak mikroflorasının iyileşmesine, ülser ve gastritle ilgili şikâyetlerin azalmasına, çocuklarda ishalin önlenmesine backyardımcı olur.

bal şekerden daha mi sağlikli? bal mı yoksa şeker mi daha sağlı… kleopatra’nin güzellik sirlari güzelliğiyle dillere destan olmu…

6 – cildi yeniler

bal dermatit ve kepek gibi cilt hastalıklarını hafifletir. hastalıklardan etkilenen bölümlere bal sürüldükten sonra iyileştiği gözlenmiştir. saç döokayülmesine de faydalı olduğu öne sürülmektedir.

7 – öksürük şurubuna alternatif

bal, özellikle de çocuklarda tıkanıklık belirtilerini hafifletir. şurup okıvamındaki bal ağız içinde bir tabaka oluşturur ve böylece tahriş olmuş alanlar yatışır, enfeksiyon yayılması zayıflar. soğunited kingdom algınlığının tedavisinde vazgeçilmez bir backyardımcıdır.

öksürüğe ne iyi gelir? gıcık haline gelen öksürüğü geçi… sarimsaği bal ile yerseniz… 7 gün boyunca aç karnına sarımsa…

8 – alerji belirtilerini azaltır

yerel çiçeklerden polenlenerek elde edilen bal aşı gibi alerji belirtilerini hafifletir. bir alerjenden vücuda okayüçük miktarda aşılamak zamanla söz konusu kimyasala bağışıklıokay inşa eder. elbette bunun için yerel üretilen ballar kullanılabilir.

9 – hızlı bir enerji desteği

sporcular enerji düşüşü yaşadvertığında bir kaşıokay bal yer. daha önce de belirttiğimiz gibi bal okırmızı kan hücreleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve oksijen seviyesini yükseltir. elbette fazla oksijen daha fazla enerji demektir. bal tüketimi genel olarak vücudun performansını ve zindeliğini artırır.

10 – kanserden korur

bal bazı kanserlerin riskini azaltan çeşitli flavonoidler içerir. klinik olarak ispatlanmamış olsa da sigara içenlerde ve kadınlarda önemli etkileri görülmüştür.

11 – bal dolu tarifler

bal krepler üzerinde, çayda, tatlılarda ve diğer pek çgood enough tarifte yerini alır. faydalı olduğu kadar da lezzetlidir.

nefis bal helvasi balın gül suyuyla buluşmasından … muzla yapilan en pratik tarifler yaşasın muz aşokı! bu tariflere h…
kiş için sicak içecek tarifleri salgınların başlamasıyla hem içi… bal karabiber ne işe yarar? bal-karabiber çayı, okış aylarınd…

ballar elde ediliş kaynağına göre çiçek ve salgı olarak ikiye ayrılır:

1- çiçek balı
çiçek balı advertı üstünde balın hammaddesi olan nektarın çiçeklerden elde edilmesi ile üretilir.

2- salgı balı
salgı balı ise ıhlamur, meşe, erik, çam ağacı gibi bitkilerden sızan şekerli sıvı ile; yaprak bitleri, gibi bazen ufak böceklerin yapraklar üzerine salgıladıkları tatlı sıvıdan meydana baldır.

bağişiklik sisteminin doğal desteği ile tanişin… balın faydaları… bir çay kaşiği bal bir çay kaşığı balın hikâyesi…

”bal kansere iyi gelir mi?

kansere karşı doğal besinlerin gücünü bilmeyen var mı? bilmeyenler için açıklayalım bal, kanser ile savaşta en etkili besinler arasında yer almaktadır. türk kanser derneği’nin konuya ilişrelations verdiği bilgiler şöyledir: “balın antikansorejen olması muhtemelen hücre üreme hızını azaltmasına ve antioksidan ve antienflamatuar etkilerine bağlıdır. insan ve hayvanlarda yapılan çadequate sayıda araştırma balın birçadequate kanserin alternatif tedavisinde yerinin olabileceğini göstermektedir.”

arı ve arı ürünlerinin önemi son zamanlarda iyice fark edilmeye başlamıştır. yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde sağlıklı ve uzun yaşayan insanların çoğunluğu arıcılıkla uğraşmaktadır. tüm bunlardan yola çıkılarak yapılan araştırmalar sonucunda arı ve arı ürünlerinin kanser başta olmak üzere birçadequate hastalıkla savaşta etkili olduğu ortaya çıkmıştır. vücudun ihtiyacı olan her şey polenlerin içerisinde bulunmaktadır. arı ürünlerinde özellikle potasyum oranı oldukça yüksektir ve vücudun temizlenmesinde büyüokay rol oynamaktadır.

bir başka araştırma sonucuna göre ise propolis olarak bilinen arılar tarafından üretilen maddenin hücre yenilenmesinde etkili olduğu belirtildi. propolis, bal arılarının çam, kestane ve meşe gibi ağaçların tomurcuklarından topladıkları reçinemsi bir maddedir ve hücre yenilenmelerini sağladığı gibi vücuda canlılıokay verip cildi korur. hücre yenilenmelerini sağladığı için vücut dinç ve genç kalır.

”balın kanser tedavisindeki etkisi nedir?

okayırmızı kan hücrelerinin sayısını artworkırır. bal bazı kanserlerin riskini azaltan çeşitli flavonoidler içerir. klinik olarak ispatlanmamış olsa da sigara içenlerde ve kadınlarda önemli etkileri görülmüştür.

ballı su içmek vücuttaki okırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır bu da kanınıza daha çadequate oksijen karışması anlamına gelir. oksijen seviyesinin yüksekliği ise vücudun verimini artırır, bakteri ve hastalıkları savar. aynı zamanda enerjinizi artırır, daha kolay egzersiz yapmanızı sağlar ve egzersiz de ruh halinizi iyileştirir.

doğal besinleri birlikte tüketerek kanser riski daha da azaltılabilir. birlikte tüketilmesi önerilen mucize ikililerin başında ceviz ve bal gelir. ceviz, yüksek antioksidan etkisi ile kanseri önleyen besinlerin başında yer alır. cevizi kaynağı bilinen doğal bir bal ile tüketmek kansere karşı önleyici etkisini artırır. her gün istenirse ara öğün olarak 2-three ceviz ve 1 tatlı kaşığı bal tüketmek, kanserojen maddelerin etkisinin vücuttan uzaklaşması sağlayarak kanser oluşumunun önlenmesine yardımcıdır.

”elde ediliş şekline göre ise petekli, süzme ve pres balı olarak üçe ayrılırlar”

1- petekli bal
adı üstünde petek içinde bulunan baldır. bazı yerlerde arıların petek yapımına enerji harcamaması için yapay petekler kullanılır. yapay petekler üreticilerden toplanan balmumu kalıntılarının fabrikalarda preslenmesi ile elde edilir. üretim sırasında bazı ilaç kalıntıları petek üzerinde kalabileceğinden kalıntılı balmumlarının üretimde kullanılmaması gerekir.

2- süzme bal
 süzme bal ise petek gözlerinden dışarıya çıkarılıp kaplara konduktan sonra ya santrifüjle ya da dinlendirilip süzülerek çıkarılan bala süzme bal adı verilmektedir.

three- pres balı
pres balı ise petekli balın forty five dereceye kadar ısıtılarak basınç altında enzimlerini yitirmeyecek biçimde sızdırılmasıyla elde edilen edilir.elde ediliş şekli olarak kalitesi en düşüokay baldır.

”bal konusunda sıokayça sorulan sorular”

1- Hep duyduğumuz karakovan nedir?
karakovan ıhlamur ya da kestane gibi geniş gövdeli ağaçlardan elde edilen 70-80 cm çapında 1 metre boyunda okütüklerin içinin elle oyulması ile elde edilir. içi oyulan kütüğün bir tarafına arıların içeri girebileceği delikler açılmış bir kapak, diğer tarafına da açılır kapanır yine aynı ağaçtan yapılmış bir arka kapak yerleştirilir. bal alımı bu arka kapaktan yapılır. kovanın tam ortasına yukarıdan aşağıya bir çıta yerleştirilir. arka kapaktan bal alımı yapılırken bu çıtaya kadar olan bal alınır ve kalan diğer bal arıların okışı geçirmesi için besin olarak bırakılır. karakovan balı yüksek rakımlı yerlerde kaya oyuklarına yada ağaçların yüksek dallarına yerleştirilir. ağaçtan yapılmış kovan arıları okışın soğuğundan, yüksek ve ulaşılması zor yerlere yerleştirilmesi ise ayı saldırılarından korur.

2- şeker ilaveli  bal ne demek?
arının balı çiçeklerden elde ettiği nektardan değil de kovanın önüne konan şekerden elde etmesi ile üretilen baldır ki bu ballar çiçek özlerini içermediğinden tüketene helloçbir faydası yoktur.

3- gerçek balı sahtesinden nasıl ayırırsınız?
kokusuna, rengine hatta tadına bakarak siz değil uzmanların bile gerçek balı ayırması çgood enough zordur. balın gerçekliği sadece laboratuar tetkikleri sonucu anlaşılır.

4- Peki kaç yaşından itibaren çocuklara bal yedirilmeli?
bebeklere bal bir yaşından sonra yemesi önerilir bunun nedeni clostridium botulinum bakterisinin balda gelişememesine rağmen, havada, çiğ tüketilen tarımsal ürünlerde de bulunan spor formunun balda da bulunma ihtimalinin olmasıdır. bu bakteri bağışıklıokay sistemi tam gelişmemiş 1 yaşından oküçüokay bebeklerde botulizmi denilen bir hastalığa neden olur. bu sebeple 1 yaşından önce bebeklere bal verilmesi önerilmez.

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker