Antivirüs Program Devi ESET Uyardı!


Antivirüs program kuruluşu ESET tarafından İngiltere’de sosyal medya kullanıcıları arasında yapılan araştırmaya göre khamlecıların %68’inin dijital ortamdaki şahsi bilgilerini güvenliğini sağlamak için adımlar attığı, %53’ünün ise derli toplu olarak sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını kontrol ettiği ortaya çıktı.

Sosyal medya kullanıcılarının gizlilik konusu ile ilgiliki yaklaşımlarını irdeleyen araştırmanın verilerini değerlendiren ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, sosyal medya kullanıcılarının nihayet çevrimiçi tehditlerin farkına varmaya ve bilhassa gizli bilgilerini ele geçirmeye çalışan saldırganlar olduğu hakikatini görmeye başladıklarını dile getirdi.

Gizlilik artık tanınmışlikten önemli
İngiltere’de 1000 sosyal medya kullanıcısının katılımı ile yapılan çalışmada khamlecıların yüzde 68’inin umut verici biçimde çevrimiçi gizliliklerini veya diğer ifadeyle dijital ortamdaki şahsi verilerini güvenliğini sağlamak için adımlar attığı, yüzde 75’lik kesimin sosyal medyada gizliliğin tanınmışlikten daha önemli olduğunu düşündüğü ve yüzde 53’ünün de derli toplu olarak gizlilik ayarlarını kontrol ettiği ortaya çıktı. Araştırma, son senelarda meydana gelen büyük bilgi sızıntılarının da etkisiyle siber güvenlik ve gizlilik önlemleri alma konusu ile ilgiliki farkındalığın arttığını ortaya koyuyor.

Tanımadıklarını takip etmiyorlar
Çalışmada bulunan diğer sonuçlarda khamlecıların yüzde 72’sinin sosyal medyada tanımadıkları kimseleri takip etmedikleri, yüzde 57’sinin yükledikleri paylaşım ve fotoğrafların tanımadıkları kimseler tarafından görülmesini istemedikleri ve yüzde 68’inin ise Facebook ya da Twitter üzerinden konum bilgisi paylaşmayı bir risk olarak değerlendirdiği ifade ediliyor.

Aynı parola veya şifre kullanma oranı düşüyor
Araştırmada ortaya çıkan diğer olumlu verilere göre kullanıcıların yüzde 62’si artık çok sayıda hesapta aynı şifreyi kullanmıyor, yüzde 81’i şifrelerinde doğumgünü, senedönümü gibi özel hayat bilgilerine yer vermiyor ve yüzde 69’u da telefonla alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini paylaşmıyor.

Kadınlar daha dikkatli
Çalışma, kadınların çoğu alanda erkeklere göre daha bilinçli güvenlik önlemleri aldığını da belirledi. Örneğin erkeklerin yüzde 36’sı çevrimiçi gizliliklerini güvenliğini sağlamak adına hiçbir önlem almamışken, kadınlarda bu oran yüzde 29 seviyesinde. Erkeklerin yüzde 10’u sosyal medya hesaplarındaki gizlilik seçeneklerini hiç görüntülememişken, kadınlarda bu oran %5 olarak görülüyor. Ayrıca erkeklerin yüzde 39’u konum bilgisi paylaşmanın bir güvenlik riski oluşturmayacağını düşünürken, kadınların sadece yüzde 26’sı benzer biçimde düşünüyor.

Bilgi, 21.yüzseneın para birimidir
ESET İngilitere’den Güvenlik Uzmanı Mark James, yaptığı açıklamada: “Bilgi, 21. yüzseneın para birimi haline gelmiş durumda ve siber saldırganlar buna erişmek için sürekli yeni teknikler keşfediyorlar. Buna rağmen, tüketiciler gizlilikleri konusu ile ilgili daha bilinçli hale geldikçe saldırganların işi zorlaşıyor ve bence bu olabildiğince iyi bir gelişme” dedi.

Online gizliliğinizi koruyun
“Buna rağmen hala konunun ciddiyetini tam anlamıyla kavrayamayarak risk alan birçok kullanıcı da bulunuyor” diyen James, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu kişilere tavsiyem, çok geç olmadan bir an önce çevrimiçi gizliliklerini korumaya başlamalarıdır. Tüm hesaplarınız için farklı şifreler kullandığınızdan emin olmak ve sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik seçeneklerinizi güncelleyerek paylaşımlarınızın ve görsellerinizin herkes tarafından görülmesini engellemek gibi kolay adımlarla işe başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, online aramalar yaparak hangi şahsi bilgilerin herkes tarafından görülebildiğini de belirleme edebilirsiniz. Eğer endişe verici bir bulguya rastlarsanız o bilgiyi hemen silmelisiniz. Buna ek olarak, bütün kullanıcıların iyi bir internet güvenlik çözümü kullanarak çevrimiçi tehditlere karşı lider bir güvenlik katmanı oluşturmalarını öneriyoruz.”


Not: Bu araştırma One Poll tarafından Ekim 2016’da, İngiltere’de bulunan 1000 sosyal medya kullanıcısı üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker