Alman Başbakanı Angela Merkel’den İncirlik Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İncirlik üssündeki Alman askerleri için Almanya milletvekillerine üssü ziyaret izni verilmemesi durumunda İncirlik’ten ayrılmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Başbakan Angela Merkel, Brüksel’deki yeni NATO karargahında düzenlenecek Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı girişinde basına yaptığı açıklamada; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Adana İncirlik üssünde görevli Almanya  askerlerinin Federal Meclis milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesi konusunda goruseceklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile yapacağım görüşmede, bizim için bunun kaçınılmaz olduğunu açıkça söyleyeceğim. Çünkü biz bir parlamento ordusuna sahibiz. Askerlerimizin Federal Meclis üyeleri tarafından ziyaret edilebilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde İncirlik’i terk etmek zorunda kalırız . Ziyaretler Almanya ordusunun faaliyetleri için esas bir durum teşkil etmektedir.” şeklinde konuştu.

ATO’nun ve AB’nin de terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyona katılma kararından memnuniyet duyduğunu ifade eden Merkel, Almanya’nın bu konuda görevini fazlasıyla yerine getirdiğini, diğer ülkelerin de koalisyona ne şekilde katkı yapabileceğini düşünmesi gerektiginin altını çizdi.

NATO Genel Sekreteri ”Jens Stoltenberg’ ‘in de Almanya’nın savunma bütçesini artırmasını memnuniyetle karşıladığını aktaran Angela Merkel, ülkesinin şu an için ittifaka yönelik katkılarını artırmayacağını sözlerine eklemıs oldu.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker