Alerji Mevsimi Bahar Çocukları Da Çok Etkiliyor


Mevsimsel allerjik nezle ( Allerjik Rinit) burun ve üst solunum yollarının yenidenlayan bir hastalığı olup, burun tıkanıklığı, hapşırık, burun akıntısı, burun kaşıntısı, damakta kaşıntı gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır. Allerjik Rinittte şikayetler çift taraflıdır. Kaşıntı sebebiyle sıklıkla elleriyle burunlarını yukarı doğru itme hareketi (allerjik selam) ve buna bağlı burun ucunda yatay çizgi oluşumu ile birlikte gözaltlarında görülen ödem, hafif koyu renk değişikliği allerjik rinitin tipik bulgularıdır.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Eliaçık, yaklaşan alerji mevsimi ve çocuklardaki alerjik semptomlar ile ilgili bilgilendirdi.

Çocukluk yaşlarında her yaş içinde ilk bulgular ortaya çıkmaktadır. Ebeveynlerde allerjik nezle ya da bir diğer allerjik hastalığı olanlarda allerjik nezle görülme sıklığı artmaktadır. Hastalık bulguları en çoklıkla bitkilerin havada uçuşan polenleri ile ve ilaveten ev tozu akarları, küf sporları, evcil hayvanların deri ve tüy döküntüleri gibi alerjenlerle karşılaşmayı takiben ortaya çıkar. Ayrıca sigara dumanı, hava kirliliği, keskin kokular, soğuk hava, rüzgarlı hava gibi üst solunum yollarını rahatsız edici etkenler tarafından tetiklenerek bulguları başlar. Bulguların olmadığı dönemlerde çocuk oldukça iyi olup tamamıyla sağlıklı bir görünümde olabilir.

Allerjik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Tanıda en önemli nokta hastanın hikayesidir. Nelerin tetiklediği ve hangi mevsimde ortaya çıktığı tanıyı koymada yardımcı olacaktır . Allerjik nezle tanısı sık burun ve göz kaşıntısı, akıntısı, tıkanması olan çocuklarda muayene bulguları, laboratuar testleri ve allerji deri testleri ile konur. Deri Allerji testleri her yaş grubunda yapılabilir çocuk doktorleri ve allerji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

Allerjik rinit, enfeksiyona bağlı rinit, allerjik olmayan rinit, rinosinüzit, polip (burunda et), geniz eti büyüklüğü, yabancı cisim, kistikfibrozis, kartegener sendromu ve bütünör gibi birçok hastalıkla karışabileceğinden hastalar detaylı değerlendirilmelidir .

Allerji Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlara Yol Açar?

Allerjik nezle hastalığı olan çocuklarda üst solunum yollarının komşuluğu ve titizlığı sebebiyle bazı zamanlar sinüzit, geniz eti büyümesi, orta kulak iltihabı gibi diğer hastalıklar da eşlik edebilir. Ayrıca astım hastalığı olanlarda sık sık yıl boyunca devam eden allerjik nezle hastalığı da vardır. Hastalık tedavi edilmediğinde çocuğun günlük yaşamını, yaşam kalitesini, okul başarılı olmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca bir allerjik hastalığı bulunan kişilerde bazı durumlarda bir diğer allerjik hastalık bulguları zamanla eklenebilir. Örneğin Allerjik nezleli çocuklarda zamanla astım bulguları da ortaya çıkabilir. Hastalara uygulanan tedavi ile genelde hastalık bulguları süratle iyileşir ve yakınmaların şiddeti ve sıklığı azalır. Hastalığın tedavisinde tam anlamıyla iyileşme değil hastalığın kontrol altına alınması amaçlanır.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker