Yaşam

Aldığınız Ürünlerin Etiketlerini Doğru Okuyun Sağlıklı Yaşayın!


Besinleri satın alırken ürünlerin arkasındaki etiketlerde bulunan bilgileri ‘doğru okumak’ sağlıklı yaşam açısından hayati önem taşıyor. Türk tüketicisinde ‘etiket okuma’ konusu ile ilgili son yıllarda gözle görülür bir ilerleme olsa da bilinçlenme düzeyi henüz istenilen seviyede değil. 2012 yılında İstanbul’da 500 kişi üzerinde yapılan bir çalışmadan anekdotlar veren Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, etiket bilgileri içinde en fazla okunan beş bilginin sırayla “son kullanma tarihi, üretim tarihi, raf ömrü, ürünün adı ve markası ve son şeklinde de içindeki maddeler” olduğunu vurguladı.

Yazıların ufak olması ilgiyi azaltıyor

Canan Aksoy, besin dşayeti bilgileri içinde en çok okunan bölümün ise enerji–kalori dşayeti, protein ve vitamin içeriği, lif-posa miktarı, az yağlı, light, iyi posa kaynağı gibi ibareler ve karbonhidrat oranı olduğuna dikkat çekti. Aksoy, çalışmay ile ilgili şu belirlemelerde bulundu: “Bu çalışmanın gösterdiği en hoş yanıt son kullanma tarihi ve raf ömrü konusu ile ilgili bilinç düzeyinin arttığıdır. Besin dşayeti bilgilerinin ise çalışmaya katılanların daha az ilgisini çektiği görülmüştür. ‘Neden daha az ilgimizi çekiyor’ sorusuna; yazıların ufak olması, zor anlaşılır olması, porsiyon oranlarına yer verilmemesi gibi birçok yanıt bulunuyor.”

Paketli ürünü almadan besin dşayetlerine bakın

Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, paketli bir ürünü alırken ilk olarak porsiyon başına sahip olduğu besin unsurlarıne bakılmasını tavsiye etti. Aksoy, porsiyonların nasıl doğru anlaşılacağıy ile ilgili şu örneği verdi: “Makarnayı düşünelim, genellikle 500 gramlık kutularda satılır ve 500 gramın hepsini bir öğünde tüketmediğimize göre tüm kutunun enerjisi işimize yaramaz. Size tavsiyelen tüketim miktarı 30 gramla 100 gram arasında değişiyor olabilir. Bunun nedeni hepimizin kilosunun, boyunun, harcadığı enerjinin farklı olması ve bu farkın porsiyon miktarlarımıza yansımasıdır. Belirtilen porsiyonla doyup doymayacağınız sizin ile ilgilidir. Bu durumda en iyisi bir porsiyon ölçüsünü önce bir deneyip size yeterli gelip gelmediğini denemenizdir. Bir porsiyon ölçüsü yetmediğinde size yeterli gelen miktarı hesaplayıp aldığınız kaloriyi ona göre hesaplamanız gerekecektir. Bu biçimde bedeninuzun ihtiyacı olan kaloriyi belirleyip ona göre hareket edebilirsiniz.”

Doymuş yağı az olan ürünleri seçin

Kalori alımını üç besin unsursinin etkilediğini vurgulayan Diyetisyen Aksoy, bunların sırayla karbonhidrat, protein, yağ miktarları (ve var ise alkol) olduğunu açıkladı. Her besinin bu maddeleri içerme miktarının farklı olacağına dikkat çeken Aksoy, bunlara olan ihtiyacın da kişiden şahsa değişiklik göstereceğini ifade etti. Aksoy, şu tavsiyelerde bulundu: “İçerdiği miktarlardan çok, besin unsurlarınin kaynaklarına dikkat etmemiz gerekir. Karbonhidrat kaynağı olarak ne kadar şeker kullanıldığı önemlidir. Şekerden gelen oran yüksekse kalori yükselir ve çabuk acıkmanızı sağlayan bir ürün olabilir. Yağ kısmına gelecek olursak; doymuş yağdan gelen orana bakmamız gerekir. Doymuş yağ kullanımı olmayan ya da oldukça az olan ürünleri tercih etmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Ancak unutmayın ki, hayvansal kaynaklı bir ürün alıyorsanız doymuş yağı hiç bulundurmaması mümkün olmayacaktır.”

Light ürün kalorisiz anlamına gelmez

Light ürün amblemi olan ürünlerde, genel olarak eşdşayet diğer bir ürüne göre enerjisi yüzde 30 ya da yağ oranı yüzde 50 oranında azaltılmış ürünlerin söz konusu olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Aksoy, light üründe kalori hesabıy ile ilgili şu örneği verdi: “Mesela 1 paket bisküvi 400 kaloriyken light bisküvilerde bu dşayet 280 kalori civarına düşmektedir. Bu light ürünlerin kalorisi hiç yok anlamına gelmez ve bu yüzden light ürünleri tüketirken de dikkatli ve bilinçli olmamız gereklidir.”

Saklanma yeri de son kullanma tarihi kadar önemli
Etiket bilgilerini okurken, son kullanma tarihi kadar ürünün nasıl korunacağı bilgisinin de kesinlikle okunması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Aksoy, “Buzdolabında ya da karanlıkta saklanması gibi tavsiyeleri sağlığınız için gözardı etmeyin. Evde beklettiğiniz ürünleri de tüketmeden önce yeniden son kullanma tarihlerini gözden geçirmeniz yararlı olacaktır” ifadesini kullandı.


Porsiyon ürünler için günlük kalori hesaplaması
Bazı besin etiketlerinin üzerinde yüzdeyle anlatılan bir bölüm yer alır. Bu bölüm bir porsiyon ürünü tükettiğinizde ortalama günlük almanız gereken miktarın yüzde kaçını aldığınızı anlamanıza yardımcı olmak suretiyle hazırlanır. Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, yukarıyadaki örnek tabloya göre bir porsiyon ürünün günlük kalori hesaplamasını şu şekilde yaptı: “Bu tablodaki besinin bir porsiyonu 125 gramdır, bu miktardaki ürün 64 kaloridir ve ortalama günlük almamız gereken enerjinin yüzde 3’ünü sağlamaktadır diyebiliriz. Bu dşayetler genellikle 2 bin kalori alan bireyler için hesaplanmıştır. Kişinin günlük enerji-kalori ihtiyacına göre besin etiketinde yazan bu yüzdesel dşayetler değişebilmektedir. Bu ve aynısı etiketlerde belirtilen dşayetlerin size ortalama bir fikir vermek için yazıldıklarını lütfen unutmayın. Satın aldığınız ürünün içinde bulunan vitamin- mineral oranlarının yanısıra da bu yüzdesel dşayetleri belirtmiş olabilir. Yine bu dşayetler bir porsiyon ürünün, ortalama 2 bin kalori alan bir bireyin vitamin-mineral ihtiyacının ne kadarını karşıladığını göstermek için hesaplanmıştır.”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker