Akıllı Telefonların Kurtarıcısı Ram ve İnternet Dostu “Lite” Aplikasyonlar

Her ne kadar genelde son model akıllı telefonları ve onların yeni özelliklerini konuşsak da, büyük bir kesim hala eski model telefonlarını kullanmayı tercih ediyor.

Bu cihazların en büyük soruni ise dahili bellek oluyor. Büyük firmalar bu kullanıcılara da hitap edebilmek adına programlarının “sadeleştirilmiş” sürümlerini da hazırlıyor.

Facebook’un kullanım oranını artıran bu “sadeleştirilmiş” sürümlar eski model akıllı telefon kullananların veya en azından dahili bellekda yer olmaması yüzünden sorun yaşayanların imdadına yetişiyor. Şimdi bazen hayat kurtaran bu programların en iyilerine göz atıyoruz.

Facebook Lite Uygulaması

 

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un sadeleştilen sürümü daha az yer kaplamakla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda daha az veri harcıyor. İnternet bağlantısının iyi olmadığı bölgelerde bile rahatça kullanılabiliyor.

Facebook Messenger Lite Uygulaması


Facebook denildiği zaman Messenger’ı anmamak olmaz. Tüm Facebook arkadaşlarımızla sohbet etmeyi sağlayan Messenger’ın da sade bir sürümü bulunuyor. Üstelik uygulamanın bu sürümün hikaye paylaşma özelliği yer almıyor. Facebook Messenger Lite yalnızca bu özelliği ile bile öne çıkmayı başarıyor. Daha az veri kullanmaya odaklı bir uygulama olmasından çıkartmalar ve GIFler bu uygulamada bulunmuyor.

Skype Lite  Uygulaması


İş için tercih edilen programlardan biri olan Skype’ın sade sürümü şimdilik yalnızca Hindistan’da kullanılabiliyor. Fakat 2G şebeke ile uyumlu çalışan uygulama büyük beğeni topadı. Üstelik yalnızca mesajlaşmaları değil, sesli ve görüntülü konuşmaları da destek veriyor. Skype Lite’ın en hızlıca dünya çapında kullanıma sunulmasını bekliyoruz.

Twitter Lite Uygulaması


Twitter listemizde farklı oluşuyla öne çıkıyor. Çünkü Twitter Lite’ı kullanabilmek için ekstra bir uygulama indirmenize gerek kalmıyor. Telefonunuzda bulunan internet tarayıcılarından biri ile mobile.twitter.com adresine girmeniz yeterli oluyor. Twitter Lite tıpkı uygulama sürümü gibi çalışıyor. Üstelik çok daha kolay özelliklere sahip. Örneğin çevrimdışı modu bulunuyor. Tüm resimleri yeniden yeniden yüklemek yerine geçici olarak bellekya alıyor. İsterseniz veri kısıtlaması modunu kullanarak resimlerin kendiliğinden yüklenmesine engel olabiliyorsunuz. Bu da internet paketinizi daha kontrollü harcamaya imkân sağlıyor.

Shazam Lite Uygulaması

 
Shazam Lite yalnızca asıl ihtiyaç duyulan özelliğine yer vererek telearka planda 1 MB’lık bir alan kaplıyor. Uygulamanın orijinalinin 26 MB alana ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurunca aradaki fark net bir biçimde ortaya çıkıyor. Akıcı olarak çalışan sadeleştirilmiş sürüm hatırlayamadığımız parçaları bulmakta oldukça yetenekli.

Line Lite Uygulaması


Çok tercih edilen mesajlaşma programlarından biri olan Line de sadeleştirilmiş bir sürüma sahip. Üstelik Line en çok sevilen özelliklerinden biri olan çıkartmalara bu sürümünda da yer veriyor. Bu sayede sevdiğiniz içeriklerden ödün vermeden daha az yer işgal eden bir programa sahip oluyorsunuz.

Opera Mini Uygulaması


Oldukça kullanımı kolay özelliklere sahip Opera da Mini adlı sürümüyle depolama alanı az kullanıcılara hitap ediyor. Fotoğrafları daha düşük kalitede yüklemeyi seçebilir, reklamları engelleyebilir böylelikle internet kullanımınızı da azaltabilirsiniz.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker