Ramazan-ı Şerif Geldi Çattı Peki Sahura Ne Zaman KalkıIacak?

On bir ayın sultanı olarak bilinen ramazan-ı şerif geldi çattı. Islam'da temel ibadetlerden birisi de mubare ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, her müslüman, akıllı ve erişkinlik çağına gelmiş olan bireye farzdır. Müminler 2017 ramazan'ı cuma'yı cumartesi gününe başlayan gece ihya etmeye başlayacak. Peki, sahura ne zaman kalkılacak? 2017 sahur vakitleri nedir?On bir ayın sultanı olarak bilinen ramazan-ı şerif geldi çattı. Islam'da temel ibadetlerden birisi de mubare ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, her müslüman, akıllı ve erişkinlik çağına gelmiş olan bireye  farzdır. Müminler 2017 ramazan'ı cuma'yı cumartesi gününe başlayan gece ihya etmeye başlayacak. Peki, sahura ne zaman kalkılacak? 2017 sahur vakitleri nedir?

Sahura ne zaman kalkilacak?

Oruça, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından, güneşin batmasına kadar olan vakitte yemekten, içmekten ve cinsi ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen ibadettir. Müslümanlar, ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirirler. 2017 yılında istanbul'da ilk oruç imsak vakti olan 03.36'sularında başlamış olacak.


Oruca nasil niyet edilir?

Orucun en önemli şartlarından olan niyet, ramazan ayının başlamasıyla beraber yeniden tartışma konusu halini aldı. Peki sahur vakti içilen son bardak suyun peşinden nasıl niyet edilmesi gerekiyor?

Farz olan oruçlarda şafak sökmeden niyet etmek farzdır. Allah resûlü sallallahu aleyhi vesellem, “fecirden önce oruca niyetlenmiyenin orucu yoktur” buyurmaktadır. Yine “oruca geceden niyetlenmeyen kimsenin orucu yoktur” buyurmaktadır.

Niyetin yeri kalptir. Allah rasulü sallallahu aleyhi vesellem ve ashab’ından niyetlerini dil ile söyledikleri hiç nakledilmemiştir.

Niyet vakitı itibariyle oruçlar ikiye ayrılır:

1- akşamdan itibaren gündüz kuşsevinç vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar:

Bunlar ramazan ayında tutulan, belirli günlerde tutulması için adanan oruçlar ile nafile olarak tutulan oruçlardır.

Bu oruçlara geceleyin imsak vaktinden önce niyet edilebileceği benzer biçimde gündüz kuşsevinç vaktine kadar da niyet edilebilir. Sadece gece niyet etmek daha faziletlidir.

Gündüz oruca niyetin caiz olması, imsaktan sonrasında bir şey yemeyip içmemeye ve orucu bozan bir iş yapmamaya bağlıdır. Eğer oruca aykırı bir şey yapılmış ise gündüz niyet caiz olmaz.

2- imsak vaktinden önce geceleyin niyet edilebilen oruçlar:

Bunlar da; ramazan ayında tutulamayıp başka zamanda kaza edilen ramazan oruçları ile her çeşit keffaret oruçları, başlanıpta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (zamanı belirlenmeyen) oruçlardır.
Bu oruçlar için belirlenen bir vakit olmadığından bunlar için imsaktan önce geceleyin niyet etmek lazımdır. Bu oruçlara tan yeri ağırdıktan yani imsak vakti geçtikten sonrasında niyet edilmez.

Ramazan orucuna akşamdan itibaren kuşsevinç vaktine kadar niyet edilebilir. şöyle ki: düzgüsel olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının sonlandıği imsak vaktinden sonrasında kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşsevinç vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonrasında orucu bozacak bir şey yapmasın.

Niyet zaten kalb ile olur. Kısaca geceleyin, uçurumın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş anlamına gelir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalb ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalb ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. Zira oruç tutacak olan kimse, hem içerisinden niyet etmeli bununla birlikte dil ile: “niyet ettim ramazan-ı şerif’in uçurumınki orucuna” demelidir.

Her günün orucuna ayrı niyet etmek gerekir.

Ek olarak sahura kalkmak istemeyen bir kimse akşamdan sonrasında uçurumının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez.


Oruçta niyetin hükmü nelerdir?

Ibâdet niyet ile olacağı için oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl adamın kalbindedir. Uçurumın oruç tutacağını bilmek ve içerisinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

Oruca ne vakit niyet edilmelidir?

Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonrasında yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. şâfiîlere nazaran, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

- bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet etmiş olduğu biçimde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

- ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

- bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonrasında niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

- bir kadın, hemen hemen hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvelde de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması icap eder.


Oruç nelerdir? Oruç neden tutulur?

Oruç ayı olan ramazan ayı, fazlaca hikmeti ihtiva eder. Algı etmekle içsel açıdan refah bulunan ve sevinç duyulan bu ayda sayısız nimetlerin değeri hatırlanıyor, geçici lezzet ve duygulardan vazgeçilip yüce tanrı’ın buyruk buyurduğu oruç ibadeti ile sonsuza dek sürecek manevî hazlara ulaşmanın sırrına eriliyor.

Oruç; insanın azim, sebât, kanâat, metânet ve sabır gibi ahlâkî güzelliklere haiz bulunmasına, aç kalarak nimetlerin kıymetini bilmesine ve bu vesîle ile yoksulların halini düşünüp onlara acıma ve şefkat hisleriyle yaklaşmasına sebep olur.

Işte bu özelliği ile ramazan, nefislerin ahlak edildiği, yoksulların doyurulup gözetildiği, sevap ve mükafatın arttığı; af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği bir aydır.

Tutulan oruçları, kılınan teravih namazları, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve sahurları, dua, tövbe, zikir ve niyazları ile baştan sona bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır.

Peygamber efendimiz hz. Muhammed (s.A.V) oruç tutmanın önemini şu hadisi ile vurgulamıştır: "oruç, ateşe karşı siperdir. Sizden biriniz oruçlu bulunduğu günde fena laf söylemesin; kavga etmesin. şayet birisi ona söver yada ona çatıp çekişirse, “ben oruçluyum.” desin."COMMENTS

Ad

ABD,1,abdulhamid,1,AcunIlıcalı,1,Ali Taran,1,alisveris,1,Arnold Schwarzenegger,1,ask,1,Atatürk,1,Barzani,1,BaşakSayan,1,bayram-namazi,1,bayram-ne-zaman,1,bayram-tatili-kac-gun-2017,1,Beyonce,1,bilim,1,BirYastıktaKocayalım,1,Bm,1,cambalkon,1,Cameron Diaz,1,Chris Pratt,1,Daeş,1,deprem,2,DeryaUluğ,1,dilberay,1,diyet,5,dizi,2,Doutzen Kroes,1,Drew Barrymore,1,eglence,2,Emre Sertkaya,1,EnineBoyuna,1,erkek,1,Esra Özmen,1,fenerinmacivar,1,Fİ,1,film,16,fobi,1,Fotoğraf,1,futbol,1,Gal Gadot,1,galeriler,3,Gisele Bündchen,1,gullac,1,guzellik,1,haberler,37,HakkınıHelalEt,1,HaşdiŞabi,1,havadurumu,1,Helen Mirren,1,HülyaAvşar,1,IKBY,1,icecek,1,internet,2,İremDerici,1,is-dunyasi,7,istanbul,1,kadin,1,KadirMısırlıoğlu,1,KalkGidelim,1,katlanircambalkon,1,Kerkük,1,kitap,4,KuzayIrak,1,Lady Gaga,1,Liv Tyler,1,Liz Hurley,1,londra,1,londra-koprusu,1,Lucy Liu,1,magazin,7,makyaj,1,manchester,1,mobil,19,moda,2,muzik,1,nasil-yapilir,1,New York,1,nikola-tesla,1,oyun,2,PayitahtAbdülhamid,1,PelinÇiftileGündemÖtesi,1,Peşmerge,1,ramazan,2,ramazan-bayram-tatili-kac-gun,1,ramazan-bayrami,1,saglik,56,seyahat,6,Shakespare,1,Shakira,1,sondakika,5,sosyal-medya,7,spor,4,surmecambalkon,1,teknoloji,35,televizyon,3,Terör,1,Tom Hanks,1,Trt1,1,tv8,2,video,3,Yalaza,1,yasam,75,yasamdanhikayeler,1,yemek,21,YetenekSizsinizTürkiye,1,yıldız-suikasti,1,youtube,1,
ltr
item
Bi Dünya Blog: Ramazan-ı Şerif Geldi Çattı Peki Sahura Ne Zaman KalkıIacak?
Ramazan-ı Şerif Geldi Çattı Peki Sahura Ne Zaman KalkıIacak?
On bir ayın sultanı olarak bilinen ramazan-ı şerif geldi çattı. Islam'da temel ibadetlerden birisi de mubare ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, her müslüman, akıllı ve erişkinlik çağına gelmiş olan bireye farzdır. Müminler 2017 ramazan'ı cuma'yı cumartesi gününe başlayan gece ihya etmeye başlayacak. Peki, sahura ne zaman kalkılacak? 2017 sahur vakitleri nedir?
https://2.bp.blogspot.com/-JQfAi3e5r3k/WSeAqpIYEDI/AAAAAAAAAUw/C9do8TRK4kIJ7PJDh4QpyIO4wACX-ZqfgCLcB/s640/sahura-ne-zaman-kalkilacak-2017.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-JQfAi3e5r3k/WSeAqpIYEDI/AAAAAAAAAUw/C9do8TRK4kIJ7PJDh4QpyIO4wACX-ZqfgCLcB/s72-c/sahura-ne-zaman-kalkilacak-2017.jpg
Bi Dünya Blog
http://www.bidunyablog.com/2017/05/sahura-ne-zaman-kalkilacak-2017.html
http://www.bidunyablog.com/
http://www.bidunyablog.com/
http://www.bidunyablog.com/2017/05/sahura-ne-zaman-kalkilacak-2017.html
true
5468794429924134599
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Hepsini Oku Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Oku Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar Üzgünüm aradığınız içeriğe ulaşamadık. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn May Haz Tem Agu Eyl Ekm Kas Arl just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 hour ago $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy