19 Mayıs Resmi Tatil Edildimi?

19 mayıs resmi tatil mi? Okullar tatil edildi mi?
19 mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı bu yıl cuma gününe denk geliyor! 19 mayıs’ın cuma gününe muadil gelmesi acaba bu sene 19 mayıs cuma günü resmi dinlence olacak mı sorusunu gündeme getirdi. Merakla beklenen sorunun yanıtı ise belli oldu. 19 mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı her yıl olduğu benzer biçimde bu sene de resmi dinlence olarak kutlanacak.

18 mayıs yarım gün mü tatil edilecek?

Resmi ve dini dinlence günleri, ulusal bayram ve genel tarihler kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kapsamda 18 mayıs  gün ya da resmi tatil olarak kabul edilmemektedir.

19 mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı kutlamaları programı

Her sene 19 mayıs günü Mustafa Kemal Atatürk’ü anma , gençlik ve spor bayramı türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. üzerinde “gençlikten Mustafa Kemal Atatürk sevgisiyle cumhurbaşkanına” yazan ve “sevgi bayrağı” olarak adlandırılan dev bir bayrak kurtuluş yolu’ndaki tütün iskelesi’nden karaya çıkarılarak samsun valisine verilir. Sonrasında bayrak, cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun’dan yola çıkarılarak amasya, tokat, sivas, erzincan, erzurum, kayseri, nevkent, kırşehir ve kırıkkale’den sonra, 19 mayıs törenlerinde, ankara’da cumhurbaşkanına sunulur.

Cumhuriyet’le yaşıt olan bu kutlamalar sadece cumhurbaşkanı’nın alınmasıyla ankara’da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Fakat 2012’de, mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması mili tahsil bakanlığı orta öğretim genel müdürlüğü’nce okullara gönderilen bir yazıyla izin verilmemiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin efsunk tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu mevzuda alper ayhan tarafınca bir dava açılmış ve kazanılmıştır.

Show More

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker